Doug Kass: Toto je 13 možných překvapení roku 2021

Zkušený investiční manažer Doug Kass dobře ví, že se tržní předpovědi lépe poslouchají a čtou, než se následně naplňují. I tak se zkraje každého roku snaží vytipovat události, které by mohly trhy v následujících 12 měsících překvapit. Ono takové překvapení, ke kterému nedojde, je něco jiného než nenaplněná předpověď, nebo dokonce investiční doporučení, a tak se překvapení tipují celkem bez obav. Toto je Kassův seznam na rok 2021.
1. Akcie Tesly ztratí dvě třetiny hodnoty
Elon Musk po mnoha letech komplikovaných vztahů se zákazníky, dodavateli, zaměstnanci i regulátory pořádně narazí. Snaha o vyřazení akcií Tesly ze strategií zaměřených na ekologii a zodpovědné řízení (ESG) zesílí kvůli chabé společenské zodpovědnosti a řízení. Systémy automatického řízení aut dostanou velkou ránu v podobě nehod, a to včetně úmrtí nějaké celebrity při používání autopilota. Firma přesune plánovanou výrobu z Kalifornie do Texasu, ale tamní pracovníci vstoupí do odborů. Konkurence nespí a řada levnějších a menších vozů začne ohrožovat tržní podíl Tesly. Lídrem trhu se stane Volkswagen, v segmentu samořízených aut Teslu nechají za sebou General Motors a některé čínské společnosti a Toyota se stane jedničkou na trhu s bateriemi. Na přetřes se v Kongresu dostane i zařazení akcií Tesly do indexu S&P 500.
2. Normální politika není mrtvá, ukáže Biden
Nový americký prezident Joe Biden povládne za podpory centristické koalice klíčových senátorů a kongresmanů z obou stran, čímž odsune do pozadí zástupců krajní levice v řadách demokratů. Žádná nová agresivní zelená politika ani výrazné zvyšování daní se konat nebudou, stejně jako se nebudou odpouštět dluhy studentům a podobně. Americká ekonomika se dočká nového balíku investic do infrastruktury (s důrazem na ekologičtější energetiku), změny zdanění příjmů firem ze zahraničí a reformy imigrační politiky a policie.
3. Úpadek Donalda Trumpa
Donald Trump si založí televizi, kterou ale do konce roku dovede k tak špatné finanční kondici, že ji nebude schopen dále provozovat. Nebude to poprvé, co Trump nezvládne nějaký byznys. Do konce roku navíc bývalý prezident pod tlakem řady žalob a obvinění vyhlásí osobní bankrot, který povede k výprodeji jeho majetku.
4. Extrémní volatilita volatility amerických akcií
V prvním pololetí americké akcie zaznamenají historicky minimální volatilitu, aby v druhé polovině roku začaly jejich ceny rekordně kolísat. Index S&P 500 se v prvním pololetí bude pohybovat v úzkém pásmu 3 600 až 3 800, aby v závěru roku v důsledku regulatorního tlaku na technologický sektor a růstu inflace a výnosů dluhopisů spadl pod 3 300.
5. Rychlý růst inflace
Až takové překvapení by to nebylo, nicméně inflace se z trhů finančních aktiv přesune do reálné ekonomiky. Po otevření ekonomiky bude nedostatek řady typů zboží, ceny komodit porostou a s nimi i ceny zboží a služeb. K tomu jen přispějí vysoké vládní investice do infrastruktury. Zisky ze zhodnocení finančních aktiv lidé ve velkém vyberou a směrují například do bydlení. Do poloviny roku tak index spotřebitelských cen v USA (jakkoli nereprezentativní je) meziročně poroste o více než 4 %.
6. Vyšší inflace a výnosy bondů srazí ocenění akcií
Dluhopisový trh zareaguje na růst inflace vzestupem výnosů (10leté dluhopisy nabídnou výnos přes 2 %). Akciový trh se zalekne možnosti zvyšování sazeb ze strany Fedu, centrální banka ovšem upřednostní vyšší inflaci, nikoli pokles cen akcií. Oznámí strop pro 10leté výnosy na 1,5 %, který bude hájit za každou cenu. Stane se tak de facto věřitelem poslední instance pro vládní dluh USA. To krátkodobě pomůže akciím, komoditám a dalším aktivům výše. Výjimkou bude samozřejmě americký dolar, který ztratí dalších 10-15 %. Z dlouhodobějšího hlediska se ovšem ukáže, že přívaly likvidity na trhy, které začaly již po finanční krizi a covid-19 je zvýraznil, budou mít neblahé důsledky. Ceny akcií v druhém pololetí spadnou o 15 %, míra bankrot firem bude nejvyšší za více než 10 let. Špatnou výkonnost proto budou mít private equity společnosti, kreditní spready se výrazně rozšíří.
7. Ztráty dolaru jako živá voda pro zlato a stříbro (a bitcoin)
Uvolněná měnová politika a vyšší inflace. Poženou vzhůru ceny drahých kovů a kryptoměn. Stříbro bude díky svému využití v průmyslu na špici, jeho cena bude atakovat 50 USD za unci a bitcoin zdraží na 40 USD (již se stalo, Kass svá překvapení sepsal o něco dříve, než k tomu v lednu došlo – pozn. red.). Na trhu se zlatem bude vážně ve hře hladina 3 000 USD za unci. Vrchol zaznamenají kovy a kryptoměny ve třetím kvartálu.
8. Nepříjemné důsledky brexitu
Po brexitu zavládne v některých oblastech politických a obchodních vztahů Spojeného království a Evropské unie chaos. Evropská ekonomika to výrazně pocítí.
9. Francie v problémech
Jeden z nejhorších poměrů vládního dluhu k HDP společně se zápornými sazbami doženou dvě z velkých francouzských bank k bankrotu. Zoufalá Paříž bude potřebovat pomoc Berlína v tom, aby ECB směla tisknout dostatek peněz na to, aby to zvedlo francouzský bankovní systém na nohy. Prezident Emmanuel Macron odstoupí.
10. Vetší regulace velkých technologických firem uspíší přesun peněz z růstových do hodnotových akcií
Role sociálních médií v politických a bezpečnostních událostech jen navýší snahy některých politiků o větší regulaci velkých technologických společností. Silným tématem bude i jejich zdanění. Nejvíce se to bude týkat Facebooku, Googolu a Amazonu. Čína se přidá s útoky na Apple (monopol) nebo Teslu (nebezpečnost vozů). Začne se ve velkém používat zkratka GATFAT (Google, Apple, Twitter, Facebook, Amazon, Tesla), a to kvůli silnému dopadu poklesu jejich obří tržní kapitalizace na portfolia investorů.
11. Čína se nevyhne starostem s dluhy
Čínská ekonomika začne ve velkém cítit dopady výrazného zadlužení a také tlaku na některé své velké technologické firmy za strany Západu. Vládní politika by se díky tomu mohla poněkud zmírnit.
12. Vzestup amerických bank (a jejich akcií)
Na silnou výkonnost ze čtvrtého kvartálu 2020 navážou akcie amerických bank. Rostoucí výnosy dluhopisů a přesun peněz ze sektoru technologií udělají své. Akcie Citigroup se budou obchodovat za 75 USD, Wells Fargo a Bank of America za 35 USD a JPMorgan se vyšplhá na 140 USD.
13. Soukromá Goldman Sachs
Ve druhém čtvrtletí trhy překvapí zpráva, že se Goldman Sachs stává privátní společností.
Poznámka: Kass sepsal překvapení dokonce 15. Jedno se týká možnosti daňových změn, které mají zvýšit dostupnost bydlení v některých exkluzivních oblastech, s možnými dopady na ceny nemovitostí. A posledním, patnáctým překvapením mělo být pozastavení účtu Donalda Trumpa na Twitteru. K němu již došlo, KASS je tipoval až na týden po inauguraci Joea Bidena.
Zdroj: Seabreeze Partners Management