Lukáš Kovanda (TRINITY BANK) a Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Odstřižení Ruska od systému SWIFT by se zejména Evropě vrátilo jako bumerang, unie by musela minimálně pozastavit proces ekologizace
Další den konfliktu na východě Evropy a další várka postřehů tržních expertů. Tentokrát se speciálního vysílání k dění na Ukrajině zúčastnili Petr Novotný (Investiční web), Lukáš Kovanda (TRINITY BANK) a Miroslav Plojhar (Česká spořitelna).
Co zaznělo:
- Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): To, co bylo dosud nepředstavitelné, se na východě Evropy stalo skutečností. Deglobalizace, o které se mluví už dlouho, v poslední době velmi zrychluje. Současné dění ukazuje, že výdaje na obranu budou muset skutečně začít výrazněji růst.
- Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Reakce finančních trhů na dění na východě Evropy je slabá. Trhy má smysl sledovat paralelně i bez kontextu geopolitického dění, sázky na to, že ozbrojený konflikt akcie výrazně srazí, nemusejí vyjít. Dnes je na trhu nejistota, avšak rozhodně ne panika.
- Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Vysoká inflace, kterou dnes vidíme, je první vlnou výrazné změny makroekonomického prostředí, ale ne poslední. Dalším výrazným impulzem pro růst spotřebitelských cen může být růst ceny práce, mimo jiné právě v důsledku deglobalizace.
- Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Pokud se situace nedostane tak daleko, že by došlo k hrozbě jaderných útoků, nebude mít současné dění na východě Evropy na Spojené státy příliš velký vliv. Hrozba recese je v této souvislosti přítomná spíše v Evropě.
- Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Odstřižení Ruska od systému SWIFT by vyvolalo otázku, jak Rusku platit za energetické komodity. Konflikt na jednu stranu indikuje, že bude potřeba upravit tzv. Green Deal, na druhou stranu, pokud chceme snížit svou závislost na ruských energetických komoditách, odklon od fosilních paliv nebo alespoň nezvyšování jejich spotřeby je tou správnou cestou.
- Lukáš Kovanda (TRINITY BANK): Pokud chce Západ vůči Rusku zavést skutečně zdrcující sankce, musí přistoupit k takovým, které se mu alespoň zčásti jako bumerang vrátí. To by minimálně na nějaký čas zasáhlo ekonomickou i sociální úroveň na Západě.
- Lukáš Kovanda (TRINITY BANK): Odstřižení Ruska od systému SWIFT by vyvolalo problémy s dodávkami plynu do Evropy, což by v krajním případě vedlo k výpadku dodávek elektřiny nebo zrušení Green Dealu a pozastavení zelené transformace.
- Lukáš Kovanda (TRINITY BANK): Z hlediska zemního plynu je Evropa pro Rusko mnohem důležitějším odběratelem, než je pro Evropu Rusko dodavatelem. Plyn v Evropě pochází asi z 35 % z Ruska, zatímco z pohledu Ruska má Evropa na exportu plynu podíl asi 70 %.
- Lukáš Kovanda (TRINITY BANK): Rusko se na sankce Západu velmi dobře připravovalo. Má obrovské devizové rezervy, zbavovalo se dolaru. Současné sankce jej proto nemohou fatálně poškodit a odradit od dalšího postupu. Moskvě navíc svědčí ceny ropy a plynu na trzích, k jejichž růstu sama přispívá omezováním těžby.
- Lukáš Kovanda (TRINITY BANK): Pokud bude Rusko v expanzi na Ukrajinu úspěšné, těžko si lze představit, že se zastaví. Sebevědomí Ruska v případě úspěchu na Ukrajině naroste a pak bude otázkou, kdo bude další na řadě. Bělorusko, Moldavsko, pobaltské země? V konečném důsledku to mohou být i Polsko, Česko a Slovensko. Čím déle bude Západ otálet se zavedením skutečně zdrcujících sankcí, tím více poroste chuť Ruska dále dobývat.
Aktuality
12. 5. | 22:00
12. 5. | 16:31
12. 5. | 16:23