Riziku recese a vysoké inflaci navzdory: Toto je sedm (souvisejících) důvodů pro optimismus

Globální tlaky na dodavatelské řetězce jsou sice stále velké, ale částečně zeslábly díky zlepšení dodacích lhůt v Číně. Inflace je stále vysoká, ale ve zprávách o jejím vývoji se objevují první světlé body. A to není zdaleka vše.
Současné prostředí na globálních trzích je až příliš pesimistické. Před dvěma lety byly ekonomika a trhy ve víru celosvětové pandemie a nebylo jasné, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti covidu-19. Situace je nyní naprosto odlišná, byť má samozřejmě daleko k ideálu. Inflace je vysoká a řada centrálních bank zpřísňuje měnovou politiku. Je to problém, ale není to obava o holý život.
Zdá se však, že to mnozí cítí jinak. Pesimismus spotřebitelů, firem i investorů ve velké části světa je opravdu silný. Kdo ale chce, nemůže nevnímat posuny pozitivním směrem.
1. Tlaky na globální dodavatelské řetězce polevují
Globální tlaky v dodavatelských řetězcích jsou sice stále výrazné, ale v posledních několika měsících polevily, což ukazuje příslušný index. Pokles v posledním měsíci byl z velké části způsoben zkrácením dodacích lhůt v Číně, kde se po lockdownech opět otevřela řada měst. Faktor působící ve směru vyšší inflace tak ustupuje.
2. Ceny komodit klesají
Ceny komodit jsou sice stále vysoké, ale z maxim již citelně klesly. Komoditní index Goldman Sachs se oproti svému letošnímu maximu, které bylo zaznamenáno 8. března, snížil o pětinu. Obdobný index agentury Bloomberg z maxima z 9. června již odepsal zhruba 17 %. Jde o další krok směrem k nižší inflaci.
3. Světlé momenty ve zprávách o inflaci
Celkový index spotřebitelských cen (CPI) a výdaje na osobní spotřebu (PCE) v USA sice v posledním měsíci vzrostly, růst jádrových CPI a PCE (které nezahrnují ceny potravin a energií) ale v poslední době mírně klesají. A ačkoli byl poslední index výrobních cen (PPI) v USA nad odhady, našlo se několik pozitivních momentů – index v oblasti služeb meziměsíčně vzrostl jen o 0,4 % a index zprostředkovatelských služeb se v červnu po sedmi po sobě jdoucích přírůstcích nezměnil. To naznačuje, že by se inflace v oblasti služeb mohla brzy ochladit.
4. Dlouhodobější inflační očekávání v USA začínají být lépe ukotvená
Inflační očekávání na pět let dopředu (sledovaná v průzkumu z dílny Michiganské univerzity) klesla z 3,1 % v předchozím měsíci na 2,8 %. Průzkum spotřebitelských očekávání (New York Federal), který byl zveřejněn v polovině července, nabídl podobné výsledky. Oba průzkumy ukázaly na zvýšení inflačních očekávání na rok dopředu, ale na snížení na pět let dopředu. Došlo také k podstatnému poklesu inflačních očekávání na tři roky dopředu u materiálů, a to z květnových 3,9 % na 3,6 % v červnu. Tyto průzkumy potvrzují, že dlouhodobější inflační očekávání jsou poměrně dobře ukotvena, což by mohlo Fedu umožnit nezpřísňovat měnovou politiku tak výrazně, že by to naplno odstartovalo recesi v USA (nemyslí se jen technická definice dvou poklesů HDP v řadě, ale i vývoj zaměstnanosti a další ukazatele).
5. Pozitivní signály z Číny
Hospodářský růst Číny ve druhém kvartálu byl zklamáním, ale v červnu došlo k výraznému oživení. Ve druhé polovině roku lze očekávat další růst podpořený solidní průmyslovou výrobou a investicemi do infrastruktury.
6. Lepší pandemická situace v Číně
Města v Číně se opět otevřela a ekonomická aktivita roste. V poslední době byl v některých oblastech hlášen nárůst počtu infekcí, což vyvolává obavy z dalších lockdownů. Vláda se nicméně částečně poučila a v případě dalších výskytů ohnisek nákazy by mohla uzavírat již spíše menší geografické oblasti, například jen čtvrti měst.
7. Obecný pesimismus zvyšuje šance na (silnější) pozitivní překvapení
Ceny akcií letos výrazně klesly a není samozřejmě vyloučeno, že propady ještě budou pokračovat. Očekávání ohledně zisků firem budou pravděpodobně dále snižována, což k poklesům může přispět. Je nicméně velice solidní předpoklad toho, že jsou trhy již podstatně blíže cenovému dnu než vrcholu. A trhy již naznačují, že investoři mají "chuť" to zkusit zase nějakou dobu "severním směrem".
Text byl redakčně upraven.
Zdroj: Invesco