Nabídne rok 2023 investorům stabilnější prostředí?

V roce 2023 by se inflace měla normalizovat a měnové prostředí stabilizovat. V krátkodobém horizontu jsme opatrní, ale v tom střednědobém se mohou objevit příležitosti na trzích s rizikovými aktivy. Hlavními rizikovými faktory jsou klesající zisky firem, energetická krize, politika a udržitelnost státních dluhů, píší ve svém výhledu na rok 2023 stratégové z NN Investment Partners.
Investiční režim byl v roce 2022 výrazně jiný než v předchozích letech. Od velké finanční krize před více než deseti lety se investoři pohybovali v prostředí nízké inflace, uvolněné měnové politiky, minimálních (někdy i záporných) úrokových sazeb a fiskální disciplíny. S rokem 2022 jsme však vstoupili do období přetrvávající vysoké inflace, jestřábí měnové politiky, agresivního zvyšování sazeb a fiskální velkorysosti, která má za cíl eliminovat dopady vysokých cen energií.
V roce 2023 by se situace měla stabilizovat. Očekáváme, že se inflace bude normalizovat, jakmile poleví faktory, které ji pohánějí. Problémy v dodavatelských řetězcích se již odstraňují a zásoby rostou. Vzhledem ke klesajícímu trendu cen nemovitostí očekáváme, že se ochladí také inflace v oblasti bydlení. Inflační očekávání zůstávají dobře ukotvená a mzdově-cenová spirála se navzdory stále napjatým trhům práce neroztočila. To by mělo centrálním bankám umožnit dát si pauzu. Očekáváme, že sazby centrálních bank dosáhnou maxima v prvním čtvrtletí 2023 a na těchto vyšších úrovních zůstanou po delší dobu.
Ekonomický výhled nadále ukazuje na pokles aktivity. V příštím roce může hospodářství dosednout na dno, a to v první polovině roku v Evropě a v druhé polovině roku v USA. To by mohlo znamenat, že v prvním pololetí se ode dna odrazí také riziková aktiva. Do té doby jsou však vyhlídky pro ně zahaleny nejistotami. Výhled vývoje zisků firem na rok 2023 je negativní a domníváme se, že růst bude výrazně pod současnými průměrnými odhady analytiků. Zpomalí růst tržeb a marže budou pod stále větším tlakem.
Energetická krize bude nadále negativně ovlivňovat spotřebu, ziskovost i investice. Vlády se snaží zmírnit obtížné prostředí podporou různých segmentů hospodářství, ale zároveň si musejí hlídat veřejné finance. Je ale důležité dbát na udržitelnost dluhu. Jestliže to budou politici ignorovat, dluhopisový trh jim uštědří bolestivou lekci. Politici ve Spojeném království vědí své.
Rizikovým faktorem zůstává i samotná (geo)politika. Vyřešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou je zatím v nedohlednu. Obchodní vztahy mezi Čínou a USA se zhoršily poté, co americké ministerstvo obchodu vydalo novou sadu exportních omezení na vývoz technologických produktů. Na domácím poli Čína stále řeší epidemické problémy po svém a její realitní trh ještě není z nejhoršího venku. Čínský růst je přitom důležitý pro vývoj na trhu cyklických komodit i globální růst jako takový.
Největším možným rizikem je ale potenciální finanční krize, kterou by mohly způsobit centrální banky tím, že odčerpají příliš mnoho likvidity z finančního systému.
Nadcházejících několik měsíců tedy bude pro investory obtížných. Zpřísňování měnové politiky pokračuje, růst ekonomiky i zisků slábne a geopolitická situace se nezlepšuje. Proto je namístě opatrnost. Zároveň se však domníváme, že v průběhu příštích 12 měsíců se některé z těchto proměnných buď stabilizují (například monetární politika), nebo dokonce zlepší (například výhled růstu). To by mělo vést k tomu, že se riziková aktiva odrazí ode dna a bude následovat delší oživení.
Zdroj: NN Investment Partners