US MARKETOtevírá za: 0 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Plynová obleva: Letošní topnou sezónu (snad) zvládneme, krize ale nekončí

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala analýzu, ve které ukazuje, co Evropu čeká příští topnou sezónu. Report nazvaný "Na přípravu na příští zimu není nikdy příliš brzy: Plynová bilance Evropy pro roky 2023-2024" ukazuje, že dodávky zemního plynu plynovody z Ruska do Evropské unie se v prvních deseti měsících roku 2022 snížily o polovinu ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. To představuje pokles o 60 miliard metrů krychlových. Za celý rok se očekává pokles ruských dodávek plynovody o více než 55 %, tedy asi 80 miliard m3. To vytvořilo bezprecedentní tlak na evropský i světový trh s plynem.

David Navrátil
David Navrátil
29. 11. 2022 | 17:04
David Navrátil

Dobrou zprávou je, že zásobníky plynu v Evropské unii jsou nyní naplněny z 95 %, což je o 5 procentních bodů (5 miliard m3) více, než je pětiletý průměr.

Nicméně plnění zásobníků v létě 2022 bylo ovlivněno dvěma faktory, které se v roce 2023 nemusejí opakovat - plynovody dorazilo z Ruska stále 30 miliard m3 plynu a do Číny ve stejné době směřovalo méně dodávek LNG v důsledku tamních lockdownů, jež měly za následek nižší růst ekonomiky a poptávku po energiích.

Meziroční změna dovozu a vývozu LNG

zdroj: IEA

IEA proto uvádí, že polštář, který pomohly vytvářet mírné teploty během letošního podzimu, nižší ceny plynu a vysoká úroveň zásob, by neměl vyvolávat přílišný optimismus při výhledech do vzdálenější budoucnosti. Kombinace nižší než obvyklé poptávky po plynu v říjnu a přetrvávajícího silného přílivu LNG vytvořila silný tlak na pokles cen denních dodávek. Ty do konce října klesly pod 10 USD/MMBtu, historické maximum z konce srpna bylo desetinásobné.

Denní a měsíční ceny plynu a zásoby plynu v EU

zdroj: IEA

O nerovnoměrné destrukci poptávky po plynu v Evropě

O nerovnoměrné destrukci poptávky po plynu v Evropě

Evropa však ještě není z nejhoršího venku. Čeká ji totiž topná sezóna 2023-2024. Co je potřeba mít na paměti?

  • Zaprvé, celosvětová nabídka LNG se v roce 2023 pravděpodobně zvýší pouze o 20 miliard m3. To je mnohem méně, než jaké pravděpodobně bude další snížení dodávek z ruských plynovodů. Letos Rusko dodalo plynovody 60 miliard kubíků, příští rok v optimistickém scénáři polovinu, ale nelze vyloučit ani nulu.
  • Zadruhé, pokud čínská vláda omezí tvrdé lockdowny, mohl by se dovoz LNG do Číny v příštím roce zvýšit a přiblížit se úrovni z roku 2021. Toto navýšení by spolklo 85 % očekávaného nárůstu celosvětových dodávek LNG. A velkou část z nich již nyní má nasmlouvanou Čína. To omezí objem dodávek do Evropy.
Struktura dovozu LNG do Číny

zdroj: IEA

Pokud se dodávky ruského plynu do Evropské unie úplně zastaví a dovoz LNG do Číny se vrátí na úroveň z roku 2021, mohla by Evropa v klíčovém období pro doplňování zásobníků plynu v létě 2023 čelit výpadku nabídky v objemu zhruba 30 miliard m3. To by mohlo představovat téměř polovinu plynu potřebného k naplnění zásobníků na 95 % kapacity do začátku topné sezóny 2023-2024.

Zemní plyn v Evropě, pokud by se zastavily dodávky z Ruska

zdroj: IEA

Co s tím? Zvládnutí letošní topné sezóny bude důležité, ale krize nekončí. Ke snížení rizika prohloubení energetické a plynové krize je potřeba rychleji zavádět opatření v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel, vyjmenovává IEA. To bude vyžadovat okamžitá opatření ze strany vlád a také další tlak na urychlení strukturálních změn a snížení spotřeby plynu. Jde o přípravu na přechod na jiná paliva v průmyslu a energetice, změnu spotřebitelského chování a další cesty.

Abych nekončil tak pesimisticky, je dobré si uvědomit, že teoretický prostor pro zvýšení energetické efektivity je například v České republice značný. Naše spotřeba energie na jednotku HDP je o 50 % vyšší než v Německu. A průzkumy mezi německými firmami ukazují, že 75 % z těch, které spotřebovávají plyn, tak již nyní spotřebovávají méně, aniž by snižovaly svou produkci.

Většina německých firem zvládá šetřit plyn bez omezení produkce
Energetická chudoba v Česku: Víme, koho ohrožuje nejvíce

Energetická chudoba v Česku: Víme, koho ohrožuje nejvíce

FAANG 2.0 neboli PLOZJOZEZK: Svět se mění a s ním i tržní móda

FAANG 2.0 neboli PLOZJOZEZK: Svět se mění a s ním i tržní móda

David NavrátilEkonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaEvropská unieGeopolitikaKomodityRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa