Anketa: Nejzajímavější světové akcie a sektory

Americké akciové indexy do konce minulého týdne trhaly rekordy, pondělní obavy pramenící z horších čínských makrodat ale měly za následek nejhlubší denní propad indexů od začátku roku. S jakými tituly - jak z USA, tak Evropy - naskočit do akciového vlaku? Zeptali jsme se analytiků a makléřů z českých finančních společností, kteří nám prozradili své současné akciové favority i oblíbené sektory.
Patrik Komárek
Makléř, brokerjet ČS
Každý investor by si měl položit otázku, co od investice čeká, zvláště v současné době. Akciové indexy (v USA a Německu) se nacházejí u svých historických maxim, i když tomu stav ekonomiky určitě neodpovídá. Důvodem je uvolněná měnová politika, která žene investory do dalších nákupů.
Konzervativním investorům bych doporučoval velké stabilní společnosti z necyklických sektorů, například Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Metro, Novartis, Fresenius Medical a podobně.
Spekulantům ochotným více riskovat doporučím zkusit Facebook, ten má podle mě zajímavý potenciál. Příležitost bych viděl také u těžařů zlata nebo stříbra, kvůli obrovským propadům z posledních dnů bych ale ještě s nákupem počkal.
Pavel Ryska
Analytik, J&T Banka
Ze sektorů považuji za momentálně nejatraktivnější těžaře zlata. Jejich akcie stály stranou akciové rally posledních měsíců kvůli mírně klesající ceně zlata, svým poklesem však podle mě přestřelily.
Jde o společnosti s vysokou ziskovou marží, s prakticky nulovým zadlužením a s velmi atraktivními poměrovými ukazateli (nízké P/E a EV/EBITDA). Domnívám se, že dlouhodobý trend růstu ceny zlata bude pokračovat a tyto firmy z něj budou výrazně těžit.
Petr Břicháč
Ředitel Securities Trading, LBBW Bank CZ
Mezi mé oblíbené sektory patří voda a společnosti s ní spojené. Zde bych nyní volil třeba společnost Flowserve či Pentair.
Dobrou budoucnost vidím také ve zpracování a dopravě zkapalněného zemního plynu. Zajímavým hráčem na tomto poli v USA je společnost Cheniere. V Evropě bych v této oblasti hledal u firem, jako jsou BG Group, ERG či Edison. Jinak stále věřím ve spekulaci na pokles cen státních dluhopisů.
Tomáš Menčík
Analytik, Cyrrus
V současnosti považuji za atraktivní akcie Vivendi, MasterCard a Merck & Co. Vivendi je francouzská mediální společnost, která se snaží zbavit se svých telekomunikačních firem a ponechat si pouze mediální byznys. V současnosti vyjednává o prodeji některých aktiv (zejména Maroc Telecom), což by podle mého názoru mohlo být pro akcie v horizontu letošního roku pozitivní.
Akcie MasterCard jsou v dlouhodobém rostoucím trendu. Byznys s platebními kartami je na vzestupu s tím, jak klesá obliba placení hotovostními penězi a roste obliba platebních karet. Na karty se navíc "nabalují" další služby (pojištění, spoření). Tato oblast podnikání je podle mě ve fázi pokračující expanze, což by se mělo projevit v pokračujícím růstu ceny akcií.
Merck & Co je jedna z největších amerických farmaceutických firem. Farmaceutický sektor překonal patentový útes z let 2011 a 2012 a zažívá poměrně dobré časy. Navíc je vhodný pro diverzifikaci portfolia vzhledem k nízké cykličnosti.
Martin Krajhanzl
Analytik, Česká spořitelna
Unilever Aktuální pokles cen komodit a ropy bude mít pravděpodobně pozitivní vliv na disponibilní příjem obyvatel, z čehož by mohly profitovat spotřebitelsky orientované globální firmy.
McDonald's Společnost potvrzuje silnou pozici na trhu dlouhodobě nadprůměrnými maržemi. Aktuálně relativně pomalu rostoucí světová ekonomika společnosti nahrává, protože fast-foody představují "střední cestu" mezi přípravou jídel doma a návštěvou restaurace. Z pohledu technické analýzy navíc titul překonal nedávný lokální vrchol na 100 USD a má pravděpodobně našlápnuto výše.
Facebook Spekulativně před výsledky za první kvartál 2013. Facebook posiluje svoji pozici v mobilních zařízeních. Zajímavé bude sledovat i možné komentáře dalšího rozšiřování aplikace Facebook Home.
Miroslav Novák
Analytik, AKCENTA
Spíše než na akcie bych se zaměřil na devizový trh. Některé centrální banky (Bank of Japan či Bank of England) aplikují výrazně uvolněnou měnovou politiku, a není tedy žádným překvapením, že japonský jen či britská libra od začátku letošního roku ztrácejí.
Část centrálních bank (Reserve Bank of Australia, Reserve Bank of New Zealand či Riksbank, švédská centrální banka) se ovšem stimulaci ekonomik brání a jejich měny vykazují veskrze rostoucí trend. Z tohoto poznatku mohou investoři poměrně úspěšně těžit. Žádná investice však není bez rizika, což o měnách platí dvojnásob.
Jiří Šimara
Analytik, Cyrrus
Dlouhodobě věřím velkým firmám ze sektoru spotřebního zboží.
Například firmy jako Henkel či Unilever se velice osvědčily, jsou to defenzivně laděné tituly, které se i po tržních výprodejích dokázaly rychle vracet na své předešlé úrovně i je překonávat. Při dalších tržních korekcích bych se na ně opět zaměřil.
Kam zamíří akcie?
Aktuální anketu sestavili také redaktoři z ČTK. Zajímalo je, jak se budou dále vyvíjet akciové trhy jako celek.
Pravděpodobnost celosvětového propadu cen akcií nyní výrazně vzrostla, ale hloubka a začátek poklesu nejsou zatím zřejmé. Globální propad akciových trhů by se podle českých analytiků přelil i do Česka. Varováním může být podle ekonomů pondělní nejprudší propad zlata za posledních 30 let, po němž následoval pokles cen některých komodit a největších akciových trhů.
"Po dosažení historických maxim amerických indexů je prostor pro korekci poměrně otevřený. Pondělní pokles byl první vlnou, která může v průběhu dubna a května pokračovat. Poslední makroekonomické údaje byly spíše zklamáním, nervozitu bude zvyšovat i jednání o americkém rozpočtu a dluhovém stropu," řekl makléř z Fio banky David Brzek.
Analytik z Cyrrusu Marek Hatlapatka nečeká déletrvající pokles akciových a dluhopisových trhů. Náchylnost ke korekcím je ale nyní podle něj rozhodně nejvyšší za poslední měsíce. "Tržní sentiment se změnil, trhy poměrně obtížně hledají důvody k dalším nárůstům. Epizody jako poslední velké výprodeje komodit podle mě investorům na klidu nepřidávají. Na druhou stranu stále platí, že trh je přesycen hotovostí, kterou je potřeba někam umístit a v prostředí historicky nízkých úrokových sazeb jsou kapitálové trhy stále lákavou variantou pro většinu investorů," vysvětlil Hatlapatka.
K tomu se hodí připomenout, že v úterý šéf newyorského Fedu William Dudley uvedl následující: "Po březnové zprávě z trhu práce USA jsem pro udržení současné míry nákupu dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování." Navíc americké firmy zatím spíše překonávají odhady analytiků.
"Pokles nakonec vždy přijde, je jen otázkou kdy. V Evropě bych si letos osobně vsadil na to, že se bude lépe dařit akciím než státním dluhopisům," doplnil analytik z Komerční banky Josef Němý. V USA je situace komplikovanější tím, že akciové indexy jsou blízko historického maxima a korekce by tak mohla přijít během několika měsíců. To je rizikem i pro evropské akcie, protože propad v USA mívá tendenci přelít se i na ostatní trhy.
České akcie se na rozdíl od světových indexů stále drží poměrně nízko. "Pokud ale přijde propad světových trhů, tak se obávám, že to tak jako tak plnou silou dopadne i na pražskou burzu," poznamenal Němý. "Akcie na pražské burze budou nepochybně reagovat na vývoj na západních trzích, případné korekce se tedy projeví i zde," souhlasil Hatlapatka.
Před propadem finančních trhů varoval analytik z Next Finance Vladimír Pikora. "Na finančních trzích zejména kvůli nezodpovědnému chování světových centrálních bank existují mnohé paralelní cenové bubliny - akcie, ropa, zlato, stříbro, asijské nemovitosti, evropské dluhopisy nebo euro. To vše je dražší, než odpovídá reálnému stavu ekonomiky. Situace připomíná rok 2008, kdy začínala silná krize a trhy taktéž byly nadhodnocené," upozornil.