Anketa: Kam investovat v druhé polovině roku?

První pololetí končí, a tak je čas na zhodnocení dění na trzích. Jaká největší překvapení přichystala investorům první polovina roku? Na to nám odpovídali přední čeští finanční odborníci. Nabídli nám i svůj výhled do konce roku a názor na to, které investiční třídě se bude podle nich dařit, a na co si dát ve druhém pololetí naopak pozor.
Petr Podolka (ředitel investic, ING Investment Management)
Vcelku podle našeho očekávání se vyvíjely ceny rizikových aktiv pod vlivem obrovského přetlaku likvidity. Světovým akciovým trhům se dařilo vesměs dobře a rizikové prémie se například u korporátních dluhopisů nebo dluhopisů periferních států snižovaly. Z regionálního pohledu byl překvapivý pozitivní vývoj na maďarském akciovém trhu, na který máme poměrně dlouhou dobu negativní náhled.
Z aktuální reakce trhů na oznámení Fedu ohledně postupného ukončování kvantitativního uvolňování je patrné, že bude přechod do "normálního" stavu bez masivní podpory ze strany centrálních bank doprovázen zvýšenou volatilitou. Pokud se však potvrdí očekávané postupné oživování klíčových ekonomik, mělo by se nadále dařit především rozvinutým akciovým trhům, především v USA a Japonsku, kde jsme navíc svědky nevídaného experimentu v podobě masivní podpory ekonomiky ze strany vlády i centrální banky. Naopak spíše negativní vliv by toto oživování mělo mít na dluhopisové trhy, kde se dá očekávat postupný růst výnosů z extrémně nízkých úrovní. Opatrní jsme i ohledně akciových a dluhopisových trhů rozvíjejících se ekonomik.
Martin Urban (hlavní makléř, brokerjet ČS)
Vývoj na finančních trzích je letos ve znamení uvolněné měnové politiky centrálních bank, která žene akcie na jejich historická maxima bez ohledu na to, v jaké situaci je reálná ekonomika. Akcie mají za sebou jedno z nejdelších růstových období bez výrazné korekce, což neodpovídá makrodatům, která chodí z jednotlivých zemí. V reálném čase tak sledujeme začátek vzniku bubliny na akciových trzích.
Mnohé ze základních pouček o chování na finančních trzích nyní neplatí. Dostatek volných finančních prostředků žene aktiva nesmyslně nahoru a riziko výrazných poklesů a turbulencí je stále větší. Hledat favority pro zbytek roku je těžké. Každopádně bych doporučoval zůstat u akcií a využívat výraznějších poklesů k nákupům, dokud nedojde ke změně politiky centrálních bank.
Michal Valentík (hlavní investiční stratég, ČP INVEST)
Největším překvapením letošního roku jsou podle mě emerging markets, které výrazně zaostávají za vyspělými trhy. Nekonalo se obvyklé investiční "kolečko", kdy nejdříve rostou trhy, u nichž investoři požadují nejnižší požadovaný výnos, a tudíž nesou i nižší míru rizika. Jinými slovy, rostly pouze vyspělé trhy. Investoři stahovali peníze ze všech koutů světa (a také z komodit) a umísťovali je do amerických dluhopisů a akcií. Proto se také emerging markets obchodují s více než 20% diskontem vůči S&P 500 (měřeno pomocí ceny vůči zisku na akcii - P/E). Dle očekávání se vyvíjely firemní dluhopisy, které neměly mnoho prostoru k posilování, protože loni předvedly jednu z největších rally, a kreditní spready vůči bezrizikovým dluhopisům tak byly na velice nízkých úrovních.
Centrální banky pomalu mění rétoriku, takže pravděpodobně budeme svědky utahování měnové politiky. Z krátkodobého hlediska dojde na trhu spíše k nutnému vyčištění, a to nejen z důvodu zastavení přílivu nadměrné likvidity, ale také z důvodu technické korekce po více než půlroční nepřetržité rally. Dalším rizikem je udržitelnost ziskovosti firem, která byla v posledních čtvrtletích tažena především úsporami nákladů. To nejde donekonečna. Nicméně růst výnosů bezrizikových dluhopisů indikuje zlepšující se ekonomické prostředí. Tyto faktory půjdou proti sobě, a proto bude na pořadu následujících dnů a týdnů zvýšená volatilita. Dařit se bude měnám těch států, jejichž centrální banky budou více utahovat monetární politiku. Očistným procesem si prošel evropský energetický sektor, který by mohl s pomalu se zlepšujícími makroekonomickými ukazateli pozitivně překvapit.
Marek Hatlapatka (hlavní investiční stratég, CYRRUS)
Na začátku roku jsem byl opatrně optimistický ohledně vývoje akciových trhů v roce 2013. První polovina roku se z tohoto pohledu vydařila o něco více, než jsem čekal. Indexy již překonaly mé celoroční cílové hodnoty (S&P 500 1 530 bodů, DAX 8 100 bodů). Do určité míry mne překvapila nízká volatilita trhů během prvních pěti měsíců letošního roku, červen nicméně naznačil, že klid nemusí být po celý rok.
Vyšší realizované i očekávané zisky firem v USA mne vedou ke zvýšení celoročního cíle indexu S&P 500 z 1 530 na 1 620 bodů, německý DAX cíluji na 8 200 bodů. Z geografického hlediska preferuji pro druhou polovinu roku americké akcie a doporučuji opatrnost u akcií rozvíjejících se trhů, především těch asijských. Vidím nadále riziko větších výprodejů na dluhopisových trzích a u komodit. Preferovanou třídou aktiv pro mne zůstávají akcie, i když i u nich lze počítat s volatilním obchodováním, zvláště v letních měsících. Z hlediska odvětví preferuji evropský farmaceutický sektor, americký technologický a stavební sektor a vybrané tituly z finančního sektoru a sektoru spotřebního zboží.
Ľuboš Mokráš (analytik, Česká spořitelna)
Situace se v zásadě vyvíjí v souladu s očekáváním. Dominuje politika centrálních bank, především blížící se ukončování kvantitativního uvolňování Fedu, což má silný dopad hlavně na vývoj na trhu s americkými státními dluhopisy. Ale ovlivňuje to podstatně i finanční trhy jako celek. Překvapila mě aktivita Japonců, která také podstatně ovlivnila finanční trhy.
Měly by pokračovat aktuální trendy tažené blížícím se obratem měnových politik hlavních centrálních bank. U dluhopisů to znamená růst výnosů, ale nedávný skok asi na nějakou dobu vyčerpal prostor pro další růst. Z měn mírně favorizuji dolar, nemělo by však dojít k žádnému zásadnímu posunu. U jenu bych ještě čekal oslabení, stejně jako u komoditních měn (australský dolar například). Rizikovým aktivům se asi moc dobře dařit nebude, trpět by měly především komodity kvůli slabší výkonnosti čínské ekonomiky. Nevěřím ani cenným kovům, ty by ještě měly pokračovat v poklesu.
Kamil Kresta (manažer, ČM Aurum)
Vládní opatření, nejistý vývoj a obavy z budoucnosti stále přetrvávají, což má za důsledek hluboký propad spotřeby. Komoditním trhům se daří méně a akciový trh se začíná lehce přehřívat. Kurz české koruny k euru je vnímám příznivě exportéry, což by mohlo pomoci prodeji v automobilovém průmyslu.
Velice zajímavý je konkurenční vývoj na českém trhu telekomunikací a pokles ceny akcií NWR. Vzhledem k aktuálním cenám na komoditním trhu vidím jedinečnou příležitost odklonit se od cenných papírů a investovat do drahých kovů, které jsou v podobě fyzických investičních celků dostupné za neuvěřitelně nízké ceny.
Michala Moravcová (analytička, BOSSA)
Vývoj finančních trhů v prvním pololetí byl v souladu s uvolněnou měnovou politikou velkých centrálních bank, která výrazně podpořila chuť po rizikových aktivech (hlavně po akciích). Takovýto vývoj se zejména v USA po zkušenostech s prvními dvěma koly kvantitativního uvolňování dal očekávat. Osobně mě v prvním pololetí letošního roku nejvíce překvapil silný výprodej zlata, které od ledna do června ztratilo téměř 30 %. Samotný výprodej mě nešokoval tolik jako výrazný pokles ceny za tak krátkou dobu.
Letos bych se vyvarovala průmyslových komodit. Ty budou nadále pod tlakem slábnoucího globálního ekonomického růstu. Na druhé straně bych viděla možnost opětovného růstu ceny zlata. Poté, co Fed ukončí program QE, vzrostou úrokové sazby, což by se mohlo postarat o to, aby peníze, které Fed dosud tiskl a naléval do ekonomiky, konečně našly své původně plánované umístnění, a to v rukách firem a domácností ve formě úvěrů (v reálné ekonomice). Úvěry budou pro banky v prostředí vyšších sazeb mnohem atraktivnějším produktem než v prostředí sazeb nízkých. Klíčové v tomto směru je, aby ekonomika USA nadále prosperovala, protože to je základním předpokladem poptávky po úvěrech i v prostředí vyšších úrokových měr. Nastartování tohoto cyklu by mohlo podpořit inflaci, proti které se investoři primárně zajišťují nákupem zlata.
Pavel Sobíšek (hlavní ekonom, UniCredit Bank)
V souladu s mými představami dochází k postupnému odklonu investorů od bezrizikových aktiv, na kterých dlouhodobě nevydělají. Tento velký obraz je "prošpikován" mnoha drobnými překvapeními, naposledy mírou reakce trhů na prohlášení Fedu o ústupu od stimulativní politiky.
Po výrazné korekci cen akcií soudím, že nás do konce roku čeká jejich opětný vzestup. Na rozdíl od podobné epizody z první poloviny roku ovšem nebude ta druhá spojena s paralelním zhodnocováním dluhopisů.
Milan Tomášek (investiční manažer, GE Money Bank)
Až do začátku května mě trhy překvapovaly rozhodně pozitivně. Akcie nadprůměrně posilovaly a dařilo se i dluhopisům. Očekávali jsme, že růst akcií bude pokračovat, ale prohlubující se nižší výkonnost emerging markets proti vyspělým trhům pro nás byla mírným překvapením. Podobné očekávání jsme měli u dluhopisů, kde jsme počítali s nárůstem výnosů. Skokový nárůst úrokových sazeb za poslední měsíc však překonal naše očekávání.
Současná situace na trzích je nervózní - výrazný nárůst rizika, volatility a všeobecný pokles cen. Nejlepší strategií je počkat na stabilizaci úrokových sazeb, nakoupit kvalitní státní dluhopisy a v druhém kroku drahé kovy, případně americké akcie. V opačném případě akciové trhy vymažou letošní zisky a světová ekonomika bude mít o krok blíže k další recesi, která bude pocházet z emerging markets. Pravděpodobnost je stále nízká a bude záviset na aktivitě centrálních bank. Pasivita bude znamenat další pokles. Sázím na opak.
David Marek (hlavní ekonom, Patria Finance)
Trhy v první polovině letošního roku lze popsat jednoduše - nadměrný optimismus vystřídaný zdravým vystřízlivěním. Bylo jen otázkou času, kdy se ukáže, že japonská Abenomika není až tak zázračný lék, a kdy Fed naznačí otočení kormidla své politiky. Následnou korekci na dluhopisových i akciových trzích lze jen přivítat. V případě rozvíjejících se trhů už možná pokles zašel trochu daleko, ale trhy často přestřelují. V případě komodit je patrně nejzajímavější vystřízlivění "zlatých brouků". Strach z inflace je prozatím iracionální a nebyl důvod pro tak vysoké ceny zlata, jichž jsme byli svědky.
Akciové trhy v USA a západní Evropě mají podle mých modelů po korekci potenciál k tomu, aby do konce roku mírně stouply. Bude to nicméně pouze v řádu jednotek procent a nejspíše až v posledních měsících roku. Větší prostor by mohly nabídnout jiné trhy - nesoulad se zdá být v odhadech firemních zisků a aktuálním vývoji akciových trhů v Brazílii, Rusku nebo Jižní Koreji. Korekce ovšem může samozřejmě přijít na straně firemních zisků. V případě komodit se zdá, že většina průmyslově využívaných surovin (energie, kovy) zareagovala na ekonomické fundamenty silněji než obvykle, a za předpokladu mírného zlepšení globální ekonomické aktivity v druhé polovině roku se zde objevuje zajímavý potenciál. V případě dluhopisů je předpověď obtížná, protože jejich osud nyní mají v rukou především centrální banky. Na jejich rozhodnutí bude, kam se ceny a výnosy dluhopisů pohnou.
Petr Sklenář (hlavní ekonom, J&T Banka)
Letošní vývoj se v některých ohledech neodlišoval od posledních 2 až 3 let. Akciové trhy v USA, Evropě a Japonsku téměř synchronně prudce rostly bez ohledu na fundamenty a rizika. Důvodem byla monetární expanze klíčových centrálních bank. Injekce likvidity hnaly akcie na rekordní úrovně. Na konci května sice vystoupaly výše, než se čekalo, ale nešlo o žádný zásadní šok. O něco větším překvapením bylo, jak dlouho dokázaly americké a částečně evropské akcie nereagovat na vývoj ostatních aktiv (komodity a rozvíjející se trhy) a ignorovat fundamenty, rizika, ekonomiku a výsledky firem.
Velkým překvapením je míra nárůstu výnosů dluhopisů za poslední měsíc a půl, které se dostaly na 2letá maxima. Zatím jde o jednu z největších dluhopisových korekcí od roku 2009, která určitě negativně ovlivní všechna aktiva. Přitom korekci spustilo pouhé naznačení šéfa Fedu Bernankeho, že by při naplnění optimistického scénáře na konci letošního roku mohl Fed začít snižovat nákupy dluhopisů. Ostatní centrální banky (ECB, Bank of Japan nebo Bank of England) jsou stále spíše ve fázi zvyšování expanze.
Dále trhy překvapila mohutná korekce u zlata a stříbra. Drahé kovy jsou s propadem o 25 % od začátku roku třídou aktiv s nejhorším výkonem spolu s akciemi těžařů zlata a drahých kovů, které se propadly téměř o 50 %. Zlato zaznamenalo nejhorší obchodní výsledky za posledních 30 let. Přitom se korekce na zlatě děla přes pokračující expanzi monetární politiky centrálních bank. Poslední měsíc je tento trend podpořen růstem výnosů u dluhopisů a zpomalením inflace, ale i tak zlato padá od začátku roku.
Neočekávám žádný konkrétní dlouhodobý trend, spíše jednotlivé vlny nahoru a dolů závislé na krocích centrálních bank nebo očekávání těchto kroků. Tedy pokračování prostředí, ve kterém se finanční trhy pohybují poslední 4 roky. Jedinou očekávanou změnou by mohla být vyšší volatilita, která byla poslední půlrok až nečekaně nízká. Volatilitu může více než obvykle zvyšovat očekávání konce uvolněné měnové politiky.
Tomáš Menčík (analytik, CYRRUS)
Vývoj od začátku roku je poměrně divoký. Překvapením je, že trhy měly stále sílu růst, přestože se přibližovaly k historickým maximům. Trhům se dařilo dokonce i poté, co vyšlo najevo, že ekonomika Číny roste pomaleji, než se očekávalo. Nicméně aktuální výkyv začíná ukazovat, že byly akcie podporovány zejména americkým kvantitativním uvolňováním. To bude pravděpodobně postupně utlumováno. Nepřekvapuje mě proto vysoká volatilita trhů. Pokud jsou na historických maximech nebo blízko nich, je zřejmé, že investoři budou citliví na dílčí špatné zprávy.
Poměrně překvapivé je i to, že dochází k častým negativním revizím výhledů hospodářského růstu jednotlivých hlavních ekonomik. To se na začátku roku nečekalo, alespoň ne v takové míře.
Do konce roku očekávám vysokou volatilitu. Akciové trhy budou velice závislé na tom, zda globální ekonomika bude vykazovat nyní očekávanou sílu. Pokud postupně začne ustupovat kvantitativní uvolňování, otěže musí převzít reálná ekonomika. Z toho mám docela obavy, zejména ve světle nedávných negativních revizí. I tak bych ale vsadil na akcie, neboť se stále jedná o jednu z nejatraktivnějších možností investice. Dluhopisy jsou stále drahé a komodity jsou pod tlakem řady negativních faktorů. Banky a velké fondy nemohou dlouho "sedět" na penězích a někam je musejí investovat. A to mohou být právě akcie. Obloukem bych se ovšem vyhnul akciím z rozvojových trhů, zaměřil bych se spíše na USA.
Miroslav Novák (analytik, AKCENTA)
První polovina roku byla výrazně ovlivněna uvolněnou měnovou politikou Fedu, respektive kvantitativním uvolňováním. Z tohoto pohledu se nelze divit rally na akciových trzích. Je vidět, jak obrovský vliv mají na jednotlivé segmenty finančního trhu hlavní centrální banky. Nejvíce mě překvapila odhodlanost japonské centrální banky a tamní vlády ukončit dlouholetou deflaci v japonské ekonomice. Navzdory častým kritickým hlasům ze zahraničí BoJ ukazuje, že se nebojí experimentovat a je inovátorem na poli měnové politiky.
Druhé pololetí bude velmi pravděpodobně ovlivněno postupným ukončováním QE. Očekávám, že akciové trhy budou spíše ztrácet, a to samé platí pro komodity. Omezování QE se odrazí i na devizovém trhu. Dařit se bude americkému dolaru, především proti měnám zemí emerging markets a komoditním měnám. Na domácí scéně očekávám intervence České národní banky proti koruně, a tedy i slabší kurz české měny vůči k euru.
Jan Čermák (analytik, ČSOB)
Pád cen dluhopisů či zlata se asi dal očekávat, šlo jen o to, odhadnout jeho načasování. Překvapila mě ale například hloubka propadu českého akciového trhu.
Do konce roku se podle mého názoru bude dařit akciím.