Investiční myšlenky versus mediální masáž

Investoři si zaslouží potlesk. Posledních šest let je na trzích hodně volatilních a netypických, a není proto jednoduché držet se předem stanovené alokace investic v portfoliu. Někteří velcí správci peněz varovali před hysterickou honbou za výnosy. A odměna je neminula.
Graf ukazuje, že správně diverzifikované portfolio během poklesů v letech 2007 až 2009 ztratilo jen něco přes třetinu hodnoty. Mnozí pak varovali, že špatný výhled růstu americké ekonomiky ublíží také americkým akciím, a radili nalít peníze na rozvíjející se trhy.
V dalších letech se střídala varování před riziky, jako byly krach Kalifornie, fiskální krize v Evropě i USA, hyperinflace způsobená uvolněnou měnovou politikou a další. Titulky světových médií označovaly tu ono, tu zase jiné místo, kde budou peníze investorů v bezpečí před zmíněnými hrozbami. Na diverzifikované portfolio se hledělo jako na něco překonaného, korelace vládla světu.
Někteří ovšem dokázali stále dokola vysvětlovat, že Kalifornie není Řecko a že lepší ekonomická výkonnost emerging markets nemusí znamenat lepší výkonnost jejich akciových trhů. A diverzifikované portfolio od vrcholu akciového trhu v roce 2007 do konce dubna 2013 dokázalo investorům vydělat 23 %. A to je stále výrazně více, než o kolik americké akciové indexy posunuly letos svá historická maxima. Diverzifikace funguje.
Zdroj: The Vanguard Group