Technická analýza: Americké akcie obracejí k růstu!

Po letních maximech amerických i dalších indexů ze začátku srpna trhy během 3 týdnů výrazně oslabily (S&P 500 -8 %, Dow Jones -7,5 %). Důvody oslabení byly poměrně jasné – rostoucí obavy ze zpomalování hospodářského vývoje (především v USA) a růstu zadlužení, horší zveřejněná důležitá americká makrodata, a navíc "hysterická" média s Hindenburgem a se sezónní negativní statistikou pro září.
Na uživatelských fórech pesimismus, u většiny publikujících analytiků pesimismus = trhy neporostou, není důvod, čeká je špatné období, ropa nemá žádný důvod růst apod. K tomu sledujeme výrazný odliv prostředků z akcií (fondy).
Zároveň však americká administrativa i Fed v posledních dnech jasně deklarovaly, že udělají vše pro podporu ekonomiky (především tisk peněz). Aktuální konfluence extrémního pesimismu, nevíry v růst trhů, podpory Fedu a býčích technických signálů vyústí v nejbližším období minimálně ve výraznější korekci, pravděpodobněji však do obratu trhu k několikatýdenním růstům.
Podotýkám, že v rámci zvýšené volatility na trzích mohou trhy krátkodobě poklesnout i o něco málo níže, než se nacházejí aktuálně, ovšem velmi pravděpodobně se bude letos na podzim obchodovat minimálně u letních maxim. Osobně očekávám až 10 % posílení do konce roku.
V našich portfoliích držíme "long" pozice na vybraných českých akciích, komoditách i indexech mladých trhů (např. Čína, Rusko, Vietnam). V uplynulém týdnu jsme nakoupili první část "long" pozice na amerických indexech (ETF akcie SSO), v případě dalšího poklesu těchto indexů budeme na supportech postupně nakupovat další pozice.
Býčí signály na indexu S&P 500
Odraz od supportu (podpory) okolo 1 040 bodů
Dokončená "swing equal leg down" (odpovídající noha pohybu)
Přeprodanost
Extrém na indikátoru "new lows"
Medvědí extrémy na indikátoru "market breadth"
FV (technická "fair value") pro S&P 500 na zhruba 1 100 bodech
200denní klouzavý průměr na 1 120 bodech