US MARKETOtevírá za: 3 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Anketa: Pád Lehman Brothers ve vzpomínkách českých investičních celebrit

Jsou to přesně dva roky, co padla americká investiční banka Lehman Brothers a celý finanční svět byl na pokraji katastrofy. Zeptali jsme se českých investičních profesionálů, jak prožívali turbulentní dobu před dvěma lety.

Milan Tomášek, investiční stratég, ČP Invest

Vzpomínky na konec onoho léta jsou ještě stále velmi živé. Bylo to prostředí, kdy bylo den ze dne na kapitálových trzích cítit, že přijde "velká věc". Kdyby to nebyla Lehman Brothers, nejspíše by padl jiný velký subjekt.

Mnohem důležitější bylo pozorovat následné události, kdy krach této instituce způsobil jedno z největších zakolísání kapitálových trhů v historii. Ceny byly úplně odtržené od reality. Krátkodobě nefungovalo kromě držení hotovosti, bezpečných státních dluhopisů a dolarů téměř nic.

Z pohledu účastníka kapitálového trhu situace, jako když se řítíte do propasti a nevíte, zda jde jen o sen, nebo o realitu. Velkým nebezpečím bylo, že tato nervozita mohla srazit na kolena kohokoli a kdykoli. Zažili jsme, že nemusí platit rčení o příliš velkých institucích na to, aby padly.

Radim Dohnal, analytik, Saxo Bank

Pohled na investování, respektive poučení, rozdělme na několik pohledů.

Klienti/investoři si na čas uvědomili riziko takzvaných "Black swan events" (černých labutí), tedy že zisky za dlouhé období mohou vzít za své kvůli jedné podobné události. Menší investoři mají často nejkratší paměť a nejsou schopni vyhodnotit, co se stalo, takže u nich po dvou letech nevidíme významný posun.

Tradeři zaznamenali obrovský narůst volatility a útěk od rizikových aktiv. Ne všechny černé scénáře se naplnily hned v to osudné pondělí – česká koruna příliš neoslabila, její pád začal až začátkem listopadu; propadaly akcie, komodity; dolar začal silně posilovat až týden poté, ale zlato posílilo okamžitě.

Banky, hedgeové fondy, obecně regulované instituce jsou větší, a tedy pomalejší v rozhodování. Přijaly strategická opatření v oblasti risk managementu pomaleji než menší společnosti, ale mnohdy o to tvrdší. Bude jim proto také zřejmě déle trvat jejich uvolnění. Regulátoři se rozhodují nejpomaleji. V Evropě je také velice těžké některé kroky obhajovat.

Pokud bych měl radit, ať nezapomínají, ať se nenechají ukolébat někdy pozitivními titulky novin, ať nadále používají racionální úvahu.

Filip Kejla, makléř, Wood & Company

Na toto období teď s odstupem času vzpomínám s radostí. Ono se totiž na rozdíl ode dneška něco dělo!

Byl jsem během kariéry u čtyř významných událostí – ruské krize, internetové bubliny, 11. září a pádu Lehman Brothers. Všechny s sebou nesly něco, co se děje jednou za delší dobu, co každého makléře buď zle vytrestá, nebo z něho naopak udělá prominenta. Řada makléřů to období nepřežije – jak vinou vlastní, tak i vinou dalších krachujících brokerských domů.

Věděl jsem, že pád LB je pouze začátkem něčeho, čeho se investoři v podstatě báli od 11. září. Jako kdyby začalo hořet v domě, ze kterého se musíte dostat ven a nespálit se. Všichni začali panikařit a zbavovat se pozic, prodávat, prodávat, prodávat, práce bylo nad hlavu, chodili jsme domů naprosto psychicky vyčerpaní a čekali, kdy se pád zastaví.

Nezastavil, respektive zastavil až v březnu 2009. Bylo to dlouhé, drsné, bolestivé, ale s odstupem času úžasné období. Být zase u jednoho zlomového momentu v historii kapitálových trhů.

David Brzek, hlavní makléř, Fio banka

Zpětně se mi v souvislosti s krachem Lehman Brothers vybavuje slovo "nepředstavitelné". A to ať už se týká samotného bankrotu společnosti, nebo, a to hlavně, následného vývoje.

V tu chvíli jsem si nedokázal představit, že může dojít k takovému zřetězení událostí, které vyústilo v největší poválečnou recesi, která výrazně ovlivnila dění na celém světě.

Štěpán Pírko, hlavní analytik, Colosseum

Zřejmě jako jeden z mála jsem v pádu Lehmanů viděl něco pozitivního. Psal jsem to i tehdy ve svém pravidelném týdenním sloupku. Po nesčetném množství záchran těch, kdo chybovali, to byl první případ, kdy byli investoři i špatní manažeři potrestáni.

Domníval jsem se, že jde o začátek skutečného ozdravného procesu. Bohužel jsem se v tomto dost zmýlil, protože záchrany chybujících z kapes těch, kdo s tím nemají vůbec nic společného, teprve naplno začínaly.

Martin Urban, makléř, Česká spořitelna

Pád Lehman Brothers jsem prožíval trošku netypicky, a to na golfovém hřišti mimo Českou republiku. Tím byla možnost rychlé reakce a dopadů částečně omezena, ale bylo zajímavé sledovat různé reakce na tento pád.

Od těch až hysterických a okamžitých reakcí, až po klidné reakce se snahou nepanikařit, zachovat klid a využít vzniklé situace pro nákupy akcií. Právě to, že člověk neseděl přímo u počítače, umožňovalo zanechat klid a vidět věci z nadhledu.

KrizeReceseSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa