Mýtus o časování trhu: Jakou zvolit strategii?

Celá desetiletí žili drobní investoři v tom, že mají mít zainvestováno do akcií, ať jsou jakkoli vysoko nebo nízko. Velkou roli v tom nehrál ani reálný stav ekonomiky. Poradci investory přehnaně řečeno strašili, že trh nelze časovat.
Mnoho dlouhodobých investorů vydělalo většinu svých peněz během hrstky výrazných jednodenních růstů. Kdo tyto dny propásne, těžko výrazně vydělá. A protože nikdo neví, kdy ty nejlepší dny přesně nastanou, je nejlepší mít stále zainvestováno a čekat. Tolik hymna investičních poradců.
Časování omezí zisky, ale i ztráty
To podstatné jako by nechtěli říct. Javier Estrada, profesor financí na IESE Business School ve španělské Navaře, studoval jednodenní pohyby akcií na Wall Street a dalších 14 velkých burzách v Anglii, Japonsku, Austrálii atd. Estrada potvrdil, že když promeškáte deset nejlepších dní v roce, sice přijdete o většinu zisků, ale když se naopak vyhnete 10 nejhorším dnům, zisky vyletí prudce vzhůru.
Pokud by někdo během 40 let vynechal 10 nejlepších dní každého roku, měl by poloviční kapitálové zisky. Naopak pokud by se někdo ve stejném období vyhnul 10 nejhorším dnům, měl by 2,5krát vyšší kapitálové zisky než ten, kdo měl celou dobu zainvestováno a držel pozice.
Kdo je na trhu před propadem, dopadne podobně jako ten, kdo mine velký růst. Vždy je zde riziko poklesu. Poradci to vědí, ale málokdy to zmíní.
Jak upravit investiční strategii?
Nemá cenu se snažit časovat trh. Málokdo dokáže trefit těch pár úspěšných dní nebo se vyhnout těm špatným – vždyť to většinou neumí ani profesionální investoři.Situace nahrává dividendovým akciím. Většina analýz časování trhu se zaměřuje pouze na pohyb cen akcií a ignoruje dividendy. Je to především z technických důvodů – dohledat dividendy několik desetiletí zpátky a spočítat interakci cen akcií a reinvestovaných dividend, to je vskutku heroický výkon. Přitom dividendy jsou důležité pro akcionáře, většinou tvoří významný podíl kapitálových zisků. A také nemusíte hádat, kdy se budou vyplácet.
Dlouhodobé investice do dividendových akcií se ukázaly jako velice úspěšné. Je těžké odhadnout, co trh udělá příští týden, ale s pravidelnými dividendami se o to nemusíte starat.
Investoři však nemusejí být úplně pasivní. Často lze rozumným úsudkem odhadnout, kdy je dobré do trhu vstoupit, a kdy naopak vystoupit.
Užitečným nástrojem může být cyklicky očištěný poměr P/E – bývá označován jako Shillerovo P/E. Cena (P) je porovnávána s cyklicky očištěnými zisky (E), proto nedochází ke zkresleným signálům u tržeb, které jsou ovlivněny hospodářským cyklem.
Když se podíváme na stoletý graf pomocí Shillerova P/E, je jasné, že bylo dobré se vyhnout akciím v období kolem roku 1929, v 60. letech a na přelomu tisíciletí. Proč to investoři neudělali? Měli stále neinvestováno, jak jim radili jejich brokeři.
Zdroj: WSJ
Aktuality
