Potvrdí to další roky? Dlouhodobý investor s akciemi na vyspělých trzích v posledních dekádách neudělal chybu

Aktuální analýza Fidelity International ukazuje, jak vysoké výnosy z investic do akciových titulů na etablovaných trzích v USA a v Evropě získali investoři v průběhu posledního čtvrtstoletí. Americké akcie dosáhly průměrného ročního výnosu 9,7 % a akcie významných evropských firem (blue chips) 7,8 %. Tento trend zatím trvá.
"Z dlouhodobého pohledu investice do amerických a evropských akcií potvrdily, že jsou klíčové pro tvorbu výnosů. Posledních 25 let ukázalo, že investoři, kteří měli v portfoliu vysoký podíl akcií z těchto tradičních trhů, zvolili správnou strategii. Zejména v současném prostředí nízkých úrokových sazeb jsou střednědobé a dlouhodobé investice do amerických a evropských akcií výnosnou investicí," říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International pro Rakousko a východní Evropu.
Podle analýzy v porovnání s investicemi do akcií tichomořského regionu (Japonsko, Austrálie, Hongkong, Singapur, Nový Zéland) nebo do asijských rozvíjejících se trhů dosáhli investoři, kteří zainvestovali své peníze do akcií z USA nebo Evropy (tradiční trhy), vysokých výnosů. Americké akcie (podle indexu MSCI USA) dosáhly v letech 1989–2014 průměrného ročního výnosu 9,7 % a evropské blue chips (podle indexu MSCI Europe) 7,8 %. "Investovali-li jste do akcií z tichomořského regionu, dosáhli jste průměrného ročního výnosu jen 1,2 % a z asijských trhů 5,3 %," dodává Lessing.
Americké a evropské akciové trhy v porovnání s Tichomořím nebo asijskými rozvíjejícími se trhy nabídly investorům výrazně více ziskových let a jen několik let, které skončily ztrátou. Během posledních 25 let osmnáct z nich skončilo na burzách s cennými papíry v USA a v Evropě se ziskem, ztrátových bylo pouze sedm let. Během ziskových let činil výnos v průměru 22,6 % a 20,6 %, ve ztrátových letech se záporný výnos pohyboval na úrovni 15,4 % a 17,1 %.
Naopak v Tichomoří a v regionu asijských rozvíjejících se trhů bylo daleko méně ziskových let, i když v tomto období bylo možné získat vyšší výnosy než na tradičních trzích v USA a v Evropě. Výrazným znakem prodělečných let jsou však vysoké ztráty (podle MSCI EM Asia).
Mezi lety 1989 a 2014 došlo na světových burzách s cennými papíry k mnoha výkyvům. Rok 1997 byl v USA a v Evropě rokem největšího růstu cen akcií. V Tichomoří a v regionu asijských rozvíjejících se trhů ceny akcií nejvíce vzrostly v letech 1999 a 1993. Nejvyšší roční výnosy a ztráty ukazují, že šíře fluktuace na tradičních trzích má tendenci být výrazně menší a méně se objevují i extrémní hodnoty.
"Vysoký výnos z akcií z tradičních trhů jde ruku v ruce s nízkým rozsahem fluktuace. V porovnání s tím zaznamenaly akcie z tichomořského nebo asijského regionu rozvíjejících se trhů silnější nárůsty a propady. Vysoké ztráty z čínských trhů z letošního léta ilustrují, že tento trend pokračuje," uzavírá Lessing.
Zdroj: Fidelity