Investice letos vesměs příliš nevynášely, akcie spíše ztrácely

Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech bank letos jen ztěžka svým zhodnocením překročily inflaci. Nepatrné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše hodnotu ztrácely, výrazně zlevnily i zlato a další komodity. Vyšší zhodnocení měly jen investice do některých evropských akcií. Vyplývá to z ankety ČTK mezi finančními analytiky.
"Investoři to v roce 2015 neměli vůbec jednoduché. Akcie zažily strmé pády i opatrný růst, výnosy dluhopisů kolísaly opět jen kolem nuly a peníze uložené v bance nevydělaly často ani na poplatky," řekl ČTK ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. V takové situaci podle něj zvítězily investice do nemovitostí. Kombinace sílící poptávky a nízkých úrokových sazeb hypoték zadělala na solidní růst cen bytů i domů, dodal.
Investice byly opět významně ovlivněny rekordně nízkými úrokovými sazbami. Veškeré termínované vklady či konzervativní nástroje vyplácející fixní výnosy tak opět nenabídly investorům nic více než nízký výnos a ochranu kapitálu, souhlasil ekonom ze společnosti Colosseum František Bostl. To by se podle něj nemělo změnit ani v příštím roce.
"Obecně platí, že čím rizikovější investice, tím větší potenciál výnosu. Letos se rizikovým investicím zrovna nedařilo, a proto po mnoha tučných letech skončí akciové investice nejlépe kolem nuly," uvedl portfoliomanažer ze společnosti Partners Martin Mašát. Nejhůře jsou na tom ti, kteří věřili akciím firem z rozvíjejících se zemí. Ti mohli ztratit i přes deset procent hodnoty.
Ještě hůře jsou na tom spekulanti s komoditami, kde se ztráty počítají v desítkách procent. Vždyť například zlato a ropa letos poklesly o 10 %, respektive o 35 %.
Z akciových investic český investor nejvíce pocítil propad ceny akcií ČEZ, která letos klesla o více než 30 %, doplnil Bostl. Americké akciové indexy se ke konci roku pohybují kolem nuly. Evropské akciové indexy dopadly o něco lépe. Německý index DAX narostl o 8 % a evropský Euro Stoxx 600 o 6,5 %. Japonský akciový trh vzrostl o 8 %.
Investoři do dluhopisů se musejí pomalu smířit s koncem tučných let a letošní zhodnocení lehce nad nulou se podle Mašáta může stát na dlouhou dobu poslední pozitivní zprávou z dluhopisových trhů.
Penzijní připojištění nebo konkrétně transformované fondy jsou velmi podobný případ jako dluhopisové fondy a pro letošek a po několik nejbližších let můžou střadatelé očekávat zhodnocení do 0,2 %. "Například bezpečný český státní dluhopis se splatností pět let nese -0,1 %," připomněl. U účastnických fondů je situace daná výběrem rizikovosti fondu a snahou manažerů vybrat ty správné akciové trhy, a výnos se tedy bude pohybovat od zhruba -10 % do +5 %.
Analytik z Next Finance Vladimír Pikora upozornil na to, že velmi výnosné byly investice do bitcoinů, které přinesly zhodnocení přes 50 %. "Přitom je jasné, že čím hůře na tom svět bude, čím méně budou lidé věřit politikům a centrálním bankéřům, tím lépe pro bitcoin. To ovšem stále rozhodně neznamená, že by to byla bezpečná investice pro nováčky. Právě naopak," podotkl.
Zdroj: ČTK