Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie sedí na rekordech, býci mají zatím navrch

Posledních dvanáct obchodních dnů setrvává index S&P 500 v extrémně úzkém rozpětí. Na grafu se od minulého týdne nic nezměnilo. Výsledková sezóna běží naplno a údaje od firem jsou smíšené, růst HDP ve druhém kvartálu výrazně zklamal, ale s akciemi to nezahýbalo, stejně jako výstupy ze zasedání FOMC. Jaká zpráva určí další směr vývoje cen akcií?
S&P 500
Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení s nejbližším supportem na 2 150 a pak na loňských maximech v zóně 2 120 až 2 135. Hlavní akciový benchmark tak má zhruba 2% polštář. Nejbližší rezistence je na psychologicky významné hladině 2 200.
VIX
Index volatility VIX se za týden nikam neposunul a zůstal pod 12 body. Platí proto totéž jako před týdnem – index strachu je téměř tak nízko jako v roce 2013 a je pod spodní linií dlouhodobějšího rozpětí mezi 13 a 17 body. Signalizuje překoupenost trhu, což ovšem neznamená, že musí dojít k výprodeji na akciovém trhu.
Závěr
Indikátory jsou pozitivní a býčí nálada trvá. Krátkodobá, rychlá korekce může přijít kdykoli, přesto by letní klid mohl ještě vydržet. Tak jako ve filmu Kristián – tropické noci, palmy šumějí, moře zpívá svou kolébající píseň a cikády touží po svém milenci Měsíci. Zavřete oči…
Příští týden čeká na investory další dávka hospodářských výsledků firem, v pátek pak začínají letní olympijské hry. Pokud si pamatujete a vnímáte několikeré olympijské hry, letní i zimní, v souvislosti s děním na trzích, víte, že k žádným větším poklesům během samotných her většinou nedochází. Často je naopak jejich zahájení jako kdyby signálem pro zahájení příjemného růstu cen. I konflikt na Ukrajině v roce 2014 se promítl do dění na trzích vlastně až po skončení her v Soči. Geopolitických rozbušek je ve světě dost, americké akcie to ale zatím ignorují.