US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej ukončil letní klid. Připomene září svou pověst?

Americké akciové indexy během zkráceného obchodního týdne dlouho ani nenaznačovaly, že by se mělo něco změnit. Denní pohyby byly mírné a ceny se pohybovaly jen o pár desetinek oběma směry, Nasdaq Composite dokonce vylepšil své historické maximum. Páteční hluboký pokles ale smetl býčí choutky ze stolu a poslal benchmarky na týdenní bázi o více než dvě procenta níže.

S&P 500

Index se pátečním poklesem o více než 2 % propadl na úroveň loňských historických maxim, tedy na často zmiňovanou hladinu podpory. Uzavíral ale na denním minimu, a tak nelze mluvit o tom, že by se na této úrovni zastavil. Poklesy mohou pokračovat, další podpora může být na psychologicky zajímavé hladině 2 100, kde zhruba leží i linie letošního růstového trendu. "Brexitové" minimum je ještě o 100 bodů níže. Návrat nad 2 150 by byl naopak pozitivním signálem, cena by se jím přiblížila úzkému obchodnímu pásmu z letošního léta. Jako silná rezistence ale může stát v cestě 50denní klouzavý průměr (aktuálně 2 163), pod který index bez zaváhání spadl během pátku.

Pro zajímavost přikládám i krátký text, který na základě stavu trhu ve čtvrtek po uzavření obchodování sepsali analytici z České spořitelny. Nejde o nějaký úšklebek generála po bitvě, pouze ilustraci toho, jak ošidná technická analýza může být. Trendy a signály zkrátka platí a fungují přesně do té doby, než fungovat přestanou, indikátory se za jediný den mohou změnit o desítky procent (například RSI, nyní na asi 32 bodech). "Čtvrteční závěrečná hodnota indexu S&P 500 je na úrovni 20denního průměru a s odstupem nad 50- a 200denním průměrem. V posledních dvou měsících přešlapuje index na místě. MACD histogram je záporný, nicméně obě linie jsou blízko sebe. RSI se pohybuje mírně nad 50 body. SMI (stochastic momentum index) se nachází nad býčí hranicí 40 bodů, přičemž rychlá linie se nachází nad pomalou. Nicméně obě linie se blíží svým maximům z posledních měsíců. Hodnota indexu se nachází uprostřed úzkého Bollingerova pásma. Indikátory nesignalizují změnu vývoje do strany," napsali analytici.

VIX

Index volatility VIX má za sebou nejsilnější letošní denní nárůst. Díky němu se v pátek vyhoupl vysoko nad dvě dlouhodobější rozpětí, během nichž kolísavost byla minimální. Ke krizovým hodnotám má sice ještě daleko, ještě dva podobně "divoké dny" by ale k návratu na 25 až 30 bodů stačily. A na nich už by to s cenami akcií nevypadalo (z pohledu býků) zrovna růžově. Ve střednědobém výhledu pravděpodobnější je ale usazení indexy na lehce vyšší hladině, než jsme si zvykli v posledních týdnech.

Závěr

Zasedání ECB, na němž Draghiho družina ponechala politiku překvapivě beze změny, naznačilo, že centrální banky obecně mohou pochybovat o účinnosti dále uvolňované měnové politiky. Draghi samozřejmě na tiskové konferenci řekl pravý opak ("máme jak a můžeme přitvrdit"), trhy ale slova centrálních bankéřů chápou mnohdy jinak. V USA navíc opět posiluje vnímání blízkosti dalšího zvýšení základní úrokové sazby - podle většiny trhu to sice nebude v září, ale do konce roku by to Fed stihnout mohl. Poslední výroky představitelů Fedu na adresu září jako možného termínu proto část traderů šokují a vedou k silným tržním reakcím.

Pro akcie jsou přitom vyšší sazby krátkodobě chápány jako riziko s negativním znaménkem, jakkoli řada analýz podobnou souvislost vyvrací. Spekulanti i investoři si během let po krizi zvykli, že centrální banky lijí na trh peníze a snaží se k tomu nutit i komerční banky. Na americkém trhu to vedlo k více než 200% posílení. Na něco podobného si rádi a rychle zvyknete a máte obavy z toho, jaké to bude, až tato podpora skončí. Chce se říci, že to bude "normálnější", ale kdo si to dnes pamatuje. Buffett, Soros, Gross a další určitě.

To opravdu poslední, co mi přísluší, jsou nějaké investiční tipy. Zdá se ale, že například akcie bank by mohly z prostředí "přísnější" měnové politiky (uvozovky si to slovo zaslouží asi ještě hezkých pár let) těžit, znáte přece ten příběh o výnosech dluhopisů. Vyšší sazby v USA by mohly vrátit do hry posledních pár týdnů zapomenutou hladinu 2 000 bodů indexu S&P 500 a slova jako pullback nebo korekce.

Nezapomínejme ale, jak rychle vzala zasvé letošní zatím největší potenciální černá labuť v podobě výsledku britského referenda; po pár dnech byl s výprodeji konec a nákup na lokálním dnu z konce června se ukázal jako letošní nejlepší nákupní příležitost. Září je pro americké akcie historicky velice nepříznivý měsíc, v týdnu si mimo jiné připomeneme osmé "narozeniny" pádu Lehman Brothers. Letošní rok může sezónní pattern potvrdit, jakkoli to na to až do pátku 9. září nevypadalo.

Americké akcieS&P 500Technická analýzaVIXVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná