Nízká volatilita na trzích je klam. Toto jsou nejlepší způsoby, jak se zajistit před dalším výbuchem

Volatilita na amerických akciových trzích je podle indexu VIX nadále velice nízká. Podle analytiků z Bank of America Merrill Lynch ale může být hodně zrádné řídit se pouze tímto ukazatelem. Kromě samotné volatility je podle nich totiž důležité brát v potaz také objemy obchodů a fakt, že investoři nemají jednoznačný názor na to, v jakém stavu jsou americká a světová ekonomika.
Jason Galazidis, Abhinandan Deb, Anshul Gupta a Benjamin Bowler v aktuální analýze Cross Asset Hedging upozorňují na to, že náklady na zajištění se proti volatilitě jsou extrémně nízké, ačkoli riziko příchodu krizového okamžiku se spíše zvyšuje, než snižuje. Reálně podle nich dokonce hrozí, že se brzy zopakuje scénář z loňského srpna a přelomu loňského a letošního roku, kdy investory vyděsila série slabých makroekonomických údajů z Číny.
Analytici z BoAML zejména upozorňují, že od loňského léta se toho celkově mnoho nezměnilo, takže je otázkou, proč došlo k výraznému poklesu kolísavosti na akciových trzích. Dokonce se objevila nová rizika, ať už jde o blížící se prezidentské volby v USA, obavy ohledně budoucnosti amerického hospodářství nebo třeba eskalaci napětí mezi italskou vládou a opozičním Hnutím pěti hvězd.
Bank of America Merrill Lynch investorům radí zaměřit se na levná aktiva s vysokou vnitřní hodnotou. Atraktivní příležitosti jsou podle ní především na asijských trzích. Na nejvyšších příčkách stojí indické akcie reprezentované indexem NIFTY a jihokorejské tituly zastoupené v benchmarku KOSPI. Na komoditních trzích se analytikům zamlouvá hliník. Z globálních akciových indexů se pak podle analýzy BoAML atraktivně jeví například MSCI World Index.
Nejméně atraktivní možností, jak se zajistit proti volatilitě, je podle analytiků z BoAML měnový pár USD/JPY, který je velmi citlivý na spekulace kolem možného dalšího uvolnění měnové politiky Bank of Japan.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch
Aktuality
