Problémy Deutsche Bank ve 13 grafech: Blíží se událost typu krachu Lehman Brothers?

Nad Deutsche Bank se stahují černá mračna a banka bude mít, zdá se, velký problém se z nich dostat a opět získat přízeň investorů. Ti si začínají připomínat rok 2008 a banku Lehman Brothers. Některé jiné banky (Goldman Sachs) nebo média (Wall Street Journal) uklidňují emoce a tvrdí, že na tom Deutsche Bank není tak špatně, v pátek se navíc objevily informace, že by banka měla platit výrazně nižší vyrovnání za obchody s hypotečními aktivy v době před krizí.
"Německá bankovní skupina je v nelibosti investorů. Akcie se v posledních týdnech ocitly pod silným prodejním tlakem, který na americké burze pokračoval i ve čtvrtek a v pátel. Požadavek amerického regulátora na zaplacení pokuty v návaznosti na nekalé praktiky při prodejích MBS (cenné papíry kryté hypotékami) tak sráží banku dále do kolen," říká Jan Šumbera, analytik z České spořitelny. Podle studie německého institutu ZEW ze srpna by v případě krize mohlo bance chybět až 19 miliard eur, což ale banka odmítá.
Banka se téměř určitě nedočká ani pomoci od státu, což už potvrdila německá vláda. Mírný růst ceny akcií banky nastal po oznámení prodeje pojišťovny Abbey Life Assurance Co., ale šlo pouze o dočasný jev.
V následujících 13 grafech si ukážeme, jak velké problémy má Deutsche Bank v různých oblastech. Jasně je to vidět na ceně akcií, která za poslední měsíc ztratila přes 20 % kvůli zmiňovaným obavám investorů z nedostatku kapitálu a jeho možného navyšování, což povede k ředění podílů investorů. V grafech není zahrnutý páteční růst vyvolaný ujištěními ředitele banky o její stabilitě.
"Čtvrteční propad odráží zprávu, podle níž se některé velké hedgeové fondy rozhodly osekat své expozice u Deutsche Bank. Dle informací tak vybírají své účty a uzavírají některé napojené tradingové linky," říká Šumbera.
Ředitel banky John Cryan se vyjádřil, že "kapitál v současné době není pro banku problém", hodnota Tier 1 (původní, jádrový kapitál) u Deutsche Bank je však nižší než u jejích evropských konkurentů. Ještě v roce 2014 na tom byla banka jednoznačně nejlépe.
Pákový poměr banky (leverage ratio) je na tom v porovnání s konkurencí rovněž špatně, což znamená, že banka je zadlužená více, než je průměr sektoru.
Jeden z vedoucích představitelů Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), americké obdoby našeho fondu pojištění vkladů, respekt. Garančního systému finančního trhu, Thomas Hoenig však pro posouzení zadlužení banky použil standardy IFRS. Tento způsob měření bere více do úvahy expozici v derivátech a banka je na tom podle nich ještě hůře. "Je pravda, že i v případě Deutsche Bank platí, že její derivátová kniha je poměrně rozsáhlá," připomíná Šumbera.
"Mezinárodní měnový fond ji navíc označil za systémově významnou instituci. Černý scénář v podobě krachu instituce tak představuje významné riziko, jež se trhy aktuálně snaží započítat do svých očekávání," doplnil Jan Šumbera z České spořitelny. Podle MMF je Deutsche Bank jedním z "největších přispěvatelů k systémovému riziku" mezi systémově významnými bankami, následovaná HSBC Holdings a Credit Suisse Group.
Na základě tržních měřítek je banka velice silně provázaná s globálním finančním systémem. Podle ukazatele systémového rizika (SRISK) vypracovaného Volatility Institute při Stern School of Business na New York University by banka mohla čelit propadu kapitálu o 87,4 miliardy dolarů při další finanční krizi (propadu akcií o 40 % za půl roku).
Také ukazatel P/B a jeho hodnota na historickém minimu výrazně pod 1 ukazuje na to, že investoři nemají o finančním zdraví banky dobré mínění.
Náklady na pojištění proti nesplácení dluhu (Credit Default Swap - CDS) u Deutsche Bank vzrostly v posledním týdnu na rekordní maxima, což ilustruje růst obav investorů.
"Negativní sentiment obestírající Deutsche Bank se přelévá i do zbytku bankovního sektoru. Ožívají tak trochu vzpomínky na rok 2008 a pád Lehman Brothers," doplnil Šumbera.
Některé nástroje, jako jsou například podmíněné konvertibilní obligace (takzvané CoCos), budou jako první absorbovat ztráty v případě, že banka nebude schopna splnit kapitálové požadavky. Výnosy těchto dluhopisů již v únoru vystřelily na maximum a nyní se očekává něco podobného. Pokud bude pokuta od amerického ministerstva financí vyšší než 6 miliard dolarů, může dojít k tomu, že banka nebude mít prostředky na vyplácení kuponů u CoCos. Podle Miguela Hernandeze, analytika z BNP Paribas, je pravděpodobnost tohoto scénáře kolem 50 %.
Banka minulý měsíc prohlásila, že se bude snažit posílit svůj pákový poměr na 5 % do konce roku 2020, ale bude to problém. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) bude letos podle očekávání negativní, i když náklady na vlastní kapitál klesají.
Jednou z posledních možností, jak banku zachránit, je podle jejího šéfa odklon společnosti z investičního bankovnictví, které v poslední době zaznamenává největší ztráty. Banku negativně ovlivňují nedávné ztráty z obchodování na trhu s instrumenty s pevným výnosem.
Zda se bance podaří odvrátit nejhorší scénář, je nejisté, zatím to vypadá, že pravděpodobnější je scénář Lehman Brothers. Investoři by se v takovém případě měli připravit na velice divokou jízdu.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
