Říjen na trzích a jeho (ne)zasloužená pověst: Kam se v příštích týdnech vydají ceny akcií?

Někteří příznivci sezónnosti na akciovém trhu vyhlížejí říjen s obavami, vždyť jde po září o druhý nejhorší měsíc historie, pokud jde o velké tržní propady. Tak špatnou pověst si říjen nezaslouží, je ale otázka, zda letos nakonec přece jen nepřeváží rizika nad bezbřehým apetitem akciových býků.
Říjnový efekt
Špatná reputace října vyplývá z toho, že právě v tomto měsíci v historii přišlo několik mimořádných výprodejů. V roce 1929 to byly tři rekordní denní propady (-11 % na Černý čtvrtek 24., -13 % na Černé pondělí 28. a -12 % na Černé úterý 29.). V roce 1987 přišlo Černé pondělí 19. října s propadem indexu Dow o 22 %.
Je ale potřeba připomenout, že říjen jako takový není pro akcie nijak nepříznivý. Od roku 1928 během něj americký trh posílil v 60 % případů (medián +1 %, průměr +0,4 %).
Říjen a volební roky
V letech, kdy se v USA volí prezident, je ale říjen výrazně nervóznější. Od roku 1932 ve volebních letech akcie v průměru mírně ztrácejí.
Naroste (opět) volatilita?
Volatilita na akciovém trhu byla v uplynulých letech až na několik výrazných vzepětí velice mírná. Říjen přitom historicky bývá spojen se sezónními vrcholy kolísavosti na akciovém trhu.
Směrodatná odchylka denních pohybů indexu S&P 500 je právě v říjnu nejvyšší, během tohoto měsíce nastává nejvíce dnů s procentním a větším denním pohybem (28 % obchodních dnů). V době, kdy počítačovými algoritmy řízené obchody představují většinu veškerých obchodů, je těžké zabránit jisté míře "sebenaplňování" tohoto sezónního faktoru.
Proč právě v říjnu narůstá kolísavost na trhu? Jeden z důvodů je ten zmíněný v úvodu. Investoři si připomínají velké historické propady a jejich psychika pracuje. Nezřídka může k horší náladě na trhu vést i horší počasí a blížící se zima - komu by se chtělo riskovat, když venku prší a všechno je tak trochu "pod dekou".
Po letním klidu se navíc naplno rozjíždí politický kolotoč, vláda zavádí nová opatření a Kongres hlasuje o zákonech, které zpravidla tak či onak mění status quo. Wall Street má přitom ráda klid. A tím jsme u posledního, letos velice aktuálního důvodu. Ve volebních letech je nejistota před listopadovým rozhodnutím zpravidla nejvyšší a investoři čekají se svými penězi na jasnou informaci. Letos je zatím favoritkou Hillary Clintonová, pro akciový trh přijatelnější kandidátka, případný růst preferencí Donalda Trumpa by téměř jistě vedl k nárůstu nervozity na burze.
Index S&P 500 zakončil září na 2 168 bodech a od poloviny července se drží v rozpětí 2 120 až 2 195 bodů. Index volatility VIX je aktuálně na nízkých úrovních. S přihlédnutím k sezónním faktorům se proto minimálně krátkodobě zdá jako vysoce pravděpodobné, že volatilita vzroste a index otestuje spodní hranici uvedeného cenového pásma.
Zdroj: Seeking Alpha