US MARKETOtevírá za: 4 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Cena, nebo fundamenty? Nejdůležitější jsou očekávání investorů

V současnosti není snadné nacházet zajímavé investiční příležitost. Americké akcie posilují devátým rokem, letos se k nim po jisté odmlce přidaly také burzy v Evropě a rozvíjející se trhy. Levné nabídky tak trochu došly. Vyhlídky dluhopisů také zrovna nenadchnou. Do čeho tedy investovat a čím se řídit - fundamenty, nebo očekáváními investorů?

Když někdo řekne, že by investor měl nakupovat na minimech (tedy levně) a prodávat na vrcholech (tedy draze), zní to hezky, ale je téměř jisté, že ani ten, kdo to tvrdí, to nedělá. Ne že by nechtěl, prostě mu to nejde. Podobné je to s tvrzeními jako "nakupujte, když v ulicích teče krev" nebo "mějte strach, když jsou všichni chamtiví, a buďte chamtiví, když mají všichni strach". Rothschild i Buffett to určitě mysleli dobře, když to říkali, a patrně díky tomu i vydělali, ale současná situace by ani pro ně nebyla ideálním výchozím prostředím.

V letech 2009, 2011, a dokonce ani loni nebyla o zajímavé investiční příležitosti nouze. Dnes je to jako hledat jehlu v kupce sena. Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management ale i v nepříznivém období hledá možnosti, které by mohly být pro investory zajímavé. Jde především o aktiva, která na tom byla v posledních třech letech špatně. Na první pohled jde tedy o největší poražené, ale to může znamenat příležitost nakoupit při zajímavém ocenění.

Maloobchod

Tento sektor se nabízí prakticky sám. Je pod silným tlakem Amazonu a jak připomíná Edward Stacks, výkonný ředitel společnosti Dick's Sporting Goods, "mnoho firem začíná propadat panice". Není se co divit, akcie jeho firmy od konce roku 2014 ztratily 40 % a podobně jsou na tom například akcie Macy's (-64,9 %), Sears (-76,4 %), Under Armour (-75,0 %), Abercrombie & Fitch (-66,2 %) nebo Finish Line (-69,9 %).

Potraviny

Koupí společnosti Whole Foods se Amazon postaral o vrásky na čele také šéfům šéfům prodejen potravin. Akcie firmy SUPERVALU za poslední tři roky ztratily 70 % a například Sprouts Farmers Market ztratila za tu dobu 35 %. Vzhledem k tomu, že Amazon koupil Whole Foods až letos v létě, nebude všechna "vina" na něm, ale ztráta 19 %, respektive 9 % u zmiňovaných akcií od doby převzetí o něčem vypovídá.

Kino

Rychlý internet a rozšíření smartphonů, zlatý věk televize nebo Netflix (a i v této oblasti se začíná prosazovat Amazon) jsou pro provozovatele kin prokletím. Tržby v kinech za prodloužený víkend spojený se Svátkem práce (Labor Day) byly letos nejhorší za posledních dvacet let. Nejvíce to pociťují firmy AMC Entertainment Holdings a IMAX, jejichž akcie ztratily za poslední tři roky 44 %, respektive 32 %.

Restaurace

Řetězce s občerstvením rovněž začínají vnímat změnu v návycích lidí, kteří se již nestravují ve značkových restauracích tak často jako dříve. Společnost Applebee's začátkem roku prohlásila, že plánuje zavřít 135 svých restaurací. Akcie Brinker International, provozovatele Chili's, Maggiano's a Romano's Macaroni Grill, ztratily již 40 % a akcie Buffalo Wild Wings po několika silných letech již odepsaly 35 %. Společnost Chipotle Mexican Grill zase doplácí na stížnosti zákazníků na zdravotní potíže, za tři roky její akcie klesly na polovinu hodnoty.

Energetika

Podle Carlsona je sázka na komodity sázkou proti inovacím, takže je možné, že pokles cen ropy souvisí s vývojem technologií obecně, například s nejistotou spojenou s elektromobily, autonomními vozy a jejich vlivem na spotřebu energie. V každém případě na to doplácejí akcie v sektoru energetiky, jako jsou ExxonMobil (od podzimu 2014 ztráta 20 %), ConocoPhillips (-44 %). Energy Select Sector SPDR ETF ztratil za poslední tři roky téměř 40 %, koncentrovanější S&P Oil & Gas ETF dokonce 60 %.

Komodity

Ropa není jediná komodita, která zaznamenává v posledních letech ztráty. PowerShares Commodity ETF v posledních třech letech odmazal 35 %, iShares S&P GSCI Commodity Index ETF ztrácí dokonce polovinu.

Carlson připomíná, že bez přítomnosti nějakých vážnějších problémů cenné papíry tak výrazně neklesají. Největší otázkou ale zůstává, nakolik jsou špatné zprávy v cenách zmiňovaných investic již zahrnuty. Fundamenty nejsou tak důležité jako očekávání.

Michael Mauboussin, hlavní stratég Credit Suisse a autor knih o investování, to vystihl přesně: "Cíl investičního procesu je jednoznačný - identifikovat rozdíly mezi cenou akcií společnosti a její očekávanou hodnotou. Očekávaná hodnota je váženým průměrem možných výsledků a vypočítáme ji vynásobením výnosů (respektive ceny akcií) a míry pravděpodobnosti, že tyto výsledky nastanou. Asi největší chybou investorů je neschopnost rozlišovat mezi známými fundamenty a očekáváními vyplývajícími z tržní ceny."

Takže v investování ani tak nejde o to, jak je na tom firma dobře (nebo špatně), ale o to, aby investor pochopil, že když je akcie na dlouhodobém dnu, tak se fundamenty odklánějí od očekávání investorů.

Zdroj: Bloomberg

AmazonAmerické akcieFundamentální analýzaFundamentyInvestiční strategieKomodityPanika na trzíchRopaWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa