Americké akcie: Poměr rizika a výnosu snad ještě nebyl horší, varuje manažer

Proslulý investor Warren Buffett říká, že cena, již platíte za investici, do značné míry předurčuje pozdější výnosy z této investice. V současnosti přitom americké akcie stojí tolik, že to ve výhledu pro příštích deset let ani po započtení dividend nemusí stačit ani na kladnou nulu.
K ocenění akcií Warren Buffett rád využívá celkovou hodnotu akciového trhu v poměru k velikosti celé ekonomiky. A tento indikátor je v posledních letech hodně vysoko. Očekávané výnosy na americkém akciovém trhu i proto nejsou žádná sláva.
A co více, ve stejné době jsou naopak na trhu přítomna podstatná rizika, a to v míře nebývalé. Buffett má na to samozřejmě také recept: "Obávejte se, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když se ostatní bojí," radí.
K rozeznání toho, kdy je trh jako celek chamtivý, může dobře posloužit míra spekulací na růst cen akcií financovaných na dluh (margin debt). Srovnání indexu těchto spekulací a velikosti ekonomiky (v grafu invertované) ukazuje, že investoři nebyli tak chamtiví jako dnes po celá desetiletí, vlastně bezmála století.
Tato lavina spekulací může při dalším poklesu cen vyvolat řetězovou reakci a hluboký medvědí trend. V posledních dvou případech, kdy byly spekulace na hodně vysoké úrovni, zažil akciový trh v USA následně propad na polovinu hodnoty.
To neznamená, že margin debt samotný zadělává na další 50% sešup. Pouze signalizuje, že investoři spekulují tak moc, že to zvyšuje pravděpodobnost prudkého propadu.
"Vzhledem k tomu, že je míra spekulací vyšší než při předchozích dvou vrcholech, lze odhadovat, že i příští velký propad by mohl být hlubší," varuje hedgeový manažer a bloger Jesse Felder. "Řekněme tedy, že investoři v horizontu deseti let riskují zhruba 60% ztrátu při v podstatě nulovém očekávaném výnosu. Takový poměr růstového (ne)potenciálu a rizika, to chce opravdu pevné nervy." A problém s IQ, chtělo by se dodat.
Zdroj: thefelderreport.com
Aktuality
