Co kdyby náhodou: Vliv uzavření Dukovan na akcie ČEZ by byl výrazný

Tlaky na odstavení jaderných elektráren v České republice jsou patrné již mnoho let. K zintenzivnění úsilí pro opuštění výroby elektřiny z jádra došlo po japonském incidentu ve Fukušimě. Ke stabilním odpůrcům jádra, jako je Rakousko, tak přibyl mimo jiné další soused České republiky - Německo.
Nejaktuálnější záminkou, tentokrát pro odstavení jaderné elektrárny v Dukovanech, je odběr paliva vyrobeného z uranu, který je obohacován v Rusku, tedy mimo Evropskou unii. To je v rozporu s deklarací z roku 1994.
ČEZ však tento argument odmítá s tím, že smlouva o dodávkách paliva byla uzavřena ještě před vstupem České republiky do Evropské unie. Zároveň Finsko má uzavřenou výjimku kvůli podobnému případu elektrárny Loviisa.
Druhým problémem může být vypršení licence pro provoz reaktorů v Dukovanech v roce 2015. Mnoho odborníků však poukazuje na to, že Dukovany jsou jednou z nejbezpečnějších jaderných elektráren na světě, takže by licence měla být prodloužena. I česká energetická koncepce ministerstva průmyslu počítá s provozem Dukovan minimálně po několik desítek let.
Dukovany uspokojí pětinu české spotřeby elektřiny
Při zohlednění pokrytí spotřeby elektřiny v ČR (zhruba jedné pětiny) jadernou elektrárnou v Dukovanech, se tak dá očekávat, že v případě sporů mezi evropskými institucemi a ČEZ by český stát vystupoval velice aktivně.
Na základě uvedených důvodů vidím riziko odstavení reaktorů v Dukovanech jako nízké. Co však musíme očekávat, to jsou budoucí zvýšené náklady na bezpečnost požadovanou evropskými institucemi.
Kapacita Dukovan tvoří zhruba 10 % celkové instalované kapacity ČEZ. V případě uzavření jaderných bloků Dukovan by byl vliv na cenu akcií ČEZ – vzhledem k ziskovosti českých aktiv oproti těm zahraničním – výrazný.
Aktuální cenu akcií ČEZ sledujte zde
Zdroj: Conseq