ČEZ: Albánie a možný prodej uhelných elektráren píší zajímavý výsledkový scénář

V příštích dvou měsících by investoři měli mít více jasno v tom, jak bude ČEZ vypadat v příštích letech. Blížíme se (snad) rozklíčování mimořádně zapleteného příběhu o prodeji uhelných elektráren, a snad i definitivnímu vyřešení situace v Albánii. V době, kdy jsou ceny silové elektřiny na dlouhodobých minimech a nehodlají se v dohledné době příliš zlepšit, jsou právě výše zmíněné problémy pro investory klíčové.
Na provozní úrovni předpokládáme sice meziroční růst výnosů o téměř 7 %, oproti předchozímu kvartálu je však tento nárůst nižší vzhledem k očekávané nižší výrobě elektřiny, zvláště v domácích uhelných zdrojích. Podle naší projekce by tak provozní výnosy měly dosáhnout "jen" 50 miliard Kč. Meziroční nárůst očekáváme také u provozních nákladů, hlavně v kategorii nákladů na energie a palivo, nižší by naopak měly být personální náklady. Zisk EBITDA předpokládáme velmi blízko loňské úrovni, konkrétně 18,6 miliardy Kč.
Jak bude vypadat spodní část výsledovky, je pro nás větším otazníkem, především kvůli horké otázce Albánie. Je evidentní, že situace v Albánii je mimořádně vyhrocená, a logickým výsledkem, který by podle nás trh přivítal, by byl odchod ČEZ ze země. Tento odchod sice může mít další dodatečné negativní finanční důsledky, nicméně ČEZ se zbaví aktiv, která mohou být kdykoli v budoucnu potenciálním problémem a zdrojem nečekaných ztrát, podobných té v letošním roce.
Z pohledu výsledků za třetí kvartál neočekáváme v základním scénáři odpis albánských aktiv, i když jej nelze vyloučit. Naopak počítáme s pozitivním přeceněním opcí MOL (+0,8 miliardy Kč). Zisk před zdaněním projektujeme ve výši 10,4 miliardy Kč a čistý zisk pro akcionáře ČEZ 8,5 miliardy. Takové výsledky by podle nás znamenaly, že ČEZ je přibližně o 2 miliardy Kč nad celoročním plánem zisku. Vzhledem k situaci v Albánii a dalším rizikům je však možné, že firma svoji guidance nezvýší.
Investorům doporučujeme sledovat především provozní úroveň a její srovnání s tržním konsensem, protože finanční výsledek může být ovlivněn faktory (zvláště týkajícími se Albánie), které někteří analytici do svých projekcí výsledků započítali, jiní nikoli. Proto vidíme v odhadech čistého zisku poměrně velký rozptyl, od 2 miliard Kč až do téměř 11 miliard.
Zdroj: CYRRUS
Aktuality
