Akciová korekce, jak se patří. Nebo ne?

Zářijové výprodeje na akciovém trhu splnily prakticky vše, co si zkušený investor od korekce může slibovat. Bude to ale stačit?
Americké akciové indexy za září výrazně ztrácejí. S&P 500 odepisoval k pátečnímu závěru obchodování okolo 8 %, Nasdaq Composite dokonce okolo 14 %. S&P 500 navíc minulý týden oficiálně zahájil korekci, když uzavřel více než 10 % pod rekordem.
Po prudkém růstu cen akcií, zejména největších technologických titulů, vlastně žádná tragédie. Ocenění se vrátilo na o něco rozumnější úrovně, extrémní překoupenost trhu je minulostí, přehnaně euforičtí investoři dostali lekci a nováčci na trhu zjistili, že akcie mohou také zlevňovat.
To vše by mohlo naznačovat, že stačilo, že je korekce minulostí a je čas začít opět nakupovat. Tak jednoduché to ale není, řada investorů teprve nyní začíná reagovat na zářijový vývoj a zbavovat se akcií, na kterých (snad) vydělala v přeechozím období. Pozice spekulantů na Nasdaqu jsou stále výrazně v SHORT teritoriu a z podílových fondů a ETF zaměřených na americké akcie minuý týden odteklo okolo 25 miliard USD, hlásí Bank of America. Pro kontrariány sice znamení, že přichází doba nákupů, kontrariánů ale nikdy není většina. A ta rozhoduje.
Citigroup provedla průzkum mezi 80 institucionálními investory. Ti uvedli, že pro závěr letošního roku čekají index S&P 500 na 3 350 bodech, tedy nějaká 2 % nad současnou úrovní. Není ale od věci, že by to pro letošní rok znamenalo posílení akcií. A to by třeba v polovině března většina investorů asi brala všemi deseti.
Pozitivně se jeví ostatně i to, že to byl technologický index Nasdaq Composite, který minulý týden dokázal posílit v čele s největšími emisemi na trhu. Pokud to byly velké firmy jako Amazon, Microsoft nebo Apple, kdo táhl nejprve trh výše, aby následně nejvíce oslabovaly, jejich solidní výkon v posledních dnech může být příslibem.
Vedle čistě cenových hledisek jsou zde ovšem fundamentální vlivy, které nelze přehlížet. Korekce na burze je jedna věc, propad ziskovosti firem, recese ekonomiky, prezidentské volby v USA a riziko dalšího uzavírání ekonomik (zejména) v Evropě jsou věc druhá. A tyto vlivy na náladu investorů nelze opomíjet a podceňovat.
Co zvítězí? Jak se říká, otázka za milion dolarů. Na straně býků ale ve střednědobém horizontu zůstává doslova bilionová odpověď z dílny Fedu a dalších centrálních bank. S její znalostí je tedy klidný podzimní spánek v podstatě jen otázkou délky investičního horizontu.
Zdroj: CNBC, Bloomberg