GMO: Neexistují špatná aktiva, jen špatné ocenění
Ocenění akcií vyjádřené ukazateli jako P/E (cena akcie vůči zisku na akcii) nebo P/S (cena akcie vůči tržbám na akcii) má podle některých expertů slabou vypovídací hodnotu. Obzvláště pokud jde o vysoce růstové firmy s disruptivními byznys modely. Lépe využitelné jsou podle nich predikce vývoje zisků podniků. Jenže jak upozorňují odborníci z investiční společnosti GMO, ani tento ukazatel neposkytuje současnému růstu indexu S&P 500 příliš pevné základy.
Analytici z GMO - a rozhodně nejsou sami - upozorňují, že se americký akciový trh odpoutal od reality. A připomínají podobný příběh z nedávné minulosti. Na grafu je vpravo zobrazena současná situace a vlevo je vývoj na americkém akciovém trhu v sedmiletém období do března 2000. Také před více než dvaceti lety se hovořilo o tom, že "staré" valuační ukazatele přestávají stačit, protože byznys dravých internetových firem je něčím novým, z podstaty jiným. Před splasknutím internetové bubliny tehdy rostly ceny amerických akcií o 69 % rychleji než odhadované zisky firem. Nyní rostou ceny akcií rychleji o 70 %.
"Řada klientů je frustrovaná našimi medvědími predikcemi v 7letém výhledu a tvrdí, že nám uniká skutečnost, že index S&P 500 je plný skvělých společností s obrovským potenciálem. To rozhodně nezpochybňujeme, jsme ale obezřetní, když vidíme, že růst cen akcií výrazně předbíhá realistické, v některých případech navíc možná až příliš optimistické výhledy," píší analytici GMO.
Zdroj: GMO