Jak se zajistit proti inflaci? Tato rada není zrovna sexy, ale funguje
Prudký růst spotřebitelských cen nemilosrdně znehodnocuje peníze na běžných i spořicích bankovních účtech. Americká centrální banka i další měnové autority ve světě tvrdí, že vysoká inflace je jen přechodným jevem, z hlediska kupní síly úspor se ale počítá každý měsíc. Zvýšené inflaci je proto potřeba se postavit, ať tu s námi bude roky, nebo třeba jen jedno čtvrtletí.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziročně zvýšily o 5,4 %, tedy nejvíce od srpna 2008. Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavější ceny energií a potravin, stoupla meziročně o 4,5 %, nejvíce od roku 1991. V Česku rostou spotřebitelské ceny pomaleji, i tuzemská inflace se však pohybuje kolem tří procent.
Vedení americké centrální banky věří, že zvýšená inflace je přechodným jevem a že růst cen bude v dalších měsících polevovat. Za vysokými čísly je i nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy se ekonomika vinou protipandemických opatření téměř zastavila. Fed může mít pravdu, zvlášť vezmeme-li v potaz, že k růstu cen výraznou měrou přispívají vyšší ceny ojetých aut nebo letenek a ubytovacích služeb.
I Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management připouští, že míra inflace možná v příštích měsících klesne, je však podle něj potřeba počítat s tím, že i tak ceny pravděpodobně porostou rychleji, než jsme byli v posledních letech zvyklí, protože ne všechny inflační faktory jsou dočasné povahy.
"Nejlepším nástrojem k boji s inflací přitom zůstávají akcie. Není to sexy rada, akcie ale zkrátka fungují," říká a dodává, že klíčový je také dlouhodobý horizont, který dokáže eliminovat dopady případných období se zápornými reálnými výnosy na výkonnost investičního portfolia, jak tomu v historii bylo například mezi roky 1966 a 1981 a mezi roky 2000 a 2008.
Zdroj: A Wealth of Common Sense