Americká akciová rally pokračuje a nabírá na síle. Pesimisté ale (stále) vědí své

Americký akciový index S&P 500 má za sebou další růstový týden a je na úrovni ze začátku května. Rally z dosavadního minima letošního medvědího trhu trvá již dva měsíce, pamětníci velkých sestupných trendů ale upozorňují, že takové růsty v rámci dlouhodobějších sešupů cen jsou běžná věc.
Index S&P 500 ve středu po třech měsících prolomil horní hranu pásma rezistence na 4 170, uzavřel nad 4 200 a nad touto kulatou hladinou zůstal po zbytek týdne. Nejbližším cílem je rezistence na 4 300, kterou zesiluje 200denní klouzavý průměr. Tato úroveň je důležitá pro hodnocení toho, zda trh ze sestupného trendu přejde k býčímu. Na opačné straně je nejbližší support v pásmu 4 200 až 4 170. RSI nad 70 je ale varovným signálem krátkodobé překoupenosti.
Oproti některým medvědím rally z prvního pololetí je ta současná výrazně šířeji podložená. Aktuálně je již více než 90 % titulů z indexu S&P 500 nad svým 50denním klouzavým průměrem.
To se stalo po poměrně dlouhé době. Historicky jde přitom o moment, po kterém v ročním horizontu americký akciový trh nezná jiný směr než "severní". A i v kratších časových horizontech zpravidla pokračuje růst cen.
Po 37 týdnech se také minulý týden poprvé stalo, že se na NYSE a Nasdaqu více titulů vyšplhalo na svá nová roční maxima, než kolik jich kleslo na nová roční minima. Celkem to trvalo, ale i tato nepříznivá série pro tuto chvíli skončila.
Americkým akciím v posledních týdnech prospívá pokles hodnoty dolaru, zlevňování pohonných hmot v USA (a ostatně komodit obecně). A zdá se, že vrchol pesimismu v rámci článků v médiích je také již minulostí.
Medvědů mezi americkými individuálními investory ostatně ubývá a býků přibývá. Pesimisté mají sice stále navrch, ale již jen těsně.
Skeptici ohledně oživení na akciovém trhu často zmiňují, že růsty cen probíhají za malého objemu obchodů. To ale není nic zvláštního, objemy zpravidla narůstají během výprodejů.
Varování se týkají také toho, že během dlouhodobých poklesů cen akcií běžně dochází ke krátkodobým vzestupům, a to třeba i o 20 % a více. Často se připomíná medvědí trend po roce 2000 nebo ten z období finanční krize. Taková srovnání mají jistě něco do sebe, je ale otázka, zda nejsou relevantnější rychlejší poklesy, kdy trh dosáhl dna během maximálně šesti měsíců. Odpověď nám nabídne bohužel až zpětné zrcátko někdy v budoucnu.
Pro nejbližší dny a týdny je pro americké akcie jednoznačně brzdou také nepříznivá sezónnost. Srpen a září jsou historicky na burze slabé měsíce, v rámci čtyřletého prezidentského cyklu jsou pak nyní americké trhy v náročném období. To nicméně historicky ústí v nejsilnější rally. Tak uvidíme, průměrný prezidentský cyklus totiž ještě v reálu samozřejmě nikdy nenastal.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Bespoke Investment Group, Nautilus Research, All Star Charts, SentimenTrader