US MARKETZavírá za: 3 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

7 otázek a odpovědí k aktuálnímu medvědímu trendu v Americe

Rok 2022 je pro investory zatím extrémně náročný, výrazně ztrácejí akcie i dluhopisy. V takových letech statistika přestává být nuda.

1. Jak silný je vlastně letošní medvěd?

Cení zuby výrazně, americké akcie ztrácejí přes pětinu hodnoty a dluhopisy USA kolem patnácti procent. Pro hypotetické portfolio složené ze 60 % akcií a 40 % dluhopisů jde o mimořádně špatný rok, srovnatelný jen s krizovým rokem 2008.

Špatný rok pro portfolio 60/40

2. Jak si vedou dluhopisy?

Dluhopisová matematika je jednoduchá – výnosy a ceny dluhopisů se vyvíjejí inverzně. Letos společně s úrokovými sazbami prudce rostou výnosy, což se negativně promítá do cen bondů. Index Bloomberg U.S. Aggregate Bond je na tom nejhůře za dobu, co existuje. Podle všeho poprvé v historii klesne druhým rokem v řadě.

Výkonnost amerických vládních bondů v jednotlivých letech

3. Proč vydržet na trhu?

Akcie mají historicky tendenci podávat dobré střednědobé výkony po dosažení ročních minim. Od roku 1950 index S&P 500 získával v průměru přes 32 % ze svého lokálního minima a o rok později nikdy nebyl ve ztrátě. Letošní červnová minima byla v říjnu prolomena, což může být signál brzkého odrazu vzhůru.

4. Dalo se to tušit?

Míra poklesu cen akcií a dluhopisů je možná pro někoho překvapivá. Trend vývoje v letošním roce ale již tak překvapivý není. Pro trh určující kroky Fedu byly očekávatelné. Dáme-li pak vývoj do kontextu s politikou, druhý rok funkčního období nového amerického prezidenta pro trhy historicky není zrovna oslnivý. Ve třetím roce prezidentského období (první po doplňovacích volbách do Kongresu) se ovšem již akciím dařívá dobře.

S&P 500 v letech po doplňovacích volbách do Kongresu

5. Kdy Fed přestane zvyšovat sazby?

Americká centrální banka dala opakovaně najevo, že je ochotna připustit mírnou recesi za cenu zkrocení nejvyšší inflace čtyřicet let. Pohled na předchozích osm cyklů utahování měnové politiky naznačuje, že centrální banka zvyšovala sazby, dokud nebyly vyšší než míra spotřebitelské inflace. K osmi procentům sazby téměř jistě nezamíří, trh se nicméně liší v odhadech toho, kdy Fed "bude mít dost" v aktuálním cyklu. Predikce se pohybují v pásmu 4-5 %.

Vrchol inflace a sazeb Fedu v jednotlivých cyklech

6. Klesne někdy inflace?

Řeč je o USA, to je potřeba zdůraznit (Evropa se potýká s jinou úrovní cen energetických komodit, která ústí v silnou energetickou krizi). Optimisté již sčítají první vlaštovky uklidňování inflace, vedle nižších cen pohonných hmot třeba také klesající ceny ojetých aut, jež v uplynulých dvou letech zdražovala někdy až šokujícím tempem.

7. Jsou USA v recesi?

Pravděpodobnost recese v roce 2023 roste, protože Fed skrze vyšší sazby tlumí ekonomickou aktivitu. Aktuálně nicméně Spojené státy v recesi nejsou, a to zejména díky nadále silnému trhu práce. Analytici nicméně očekávají další zpomalování hospodářství.

Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Americké akcie: Potácení se u letošních minim, pozornost upřená na Fed a kapitulace nikde

Americké akcie: Potácení se u letošních minim, pozornost upřená na Fed a kapitulace nikde

Zdroj: Carson Group

Americká ekonomikaAmerické akcieAmerické státní dluhopisyBurzovní almanachMedvědí trhS&P 500Spojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa