Americké technologické akcie: Děje se (opět) něco významného?

Během podzimu index Nasdaq Composite klesl pod svůj 200týdenní průměr a navzdory několika pokusům se nad něj nedokázal přesvědčivě vrátit. Pokud se mu to v následujících několika týdnech nepodaří, může to být pro akciový trh silně medvědí signál. 200týdenní průměr totiž není žádná nevýznamná čára v grafu.
Minulý týden to na Nasdaqu dopadlo takto:
A ani první polovina týdne předvánočního nenaznačila, že by index měl stoupnout nad 200týdenní průměr.
Co to může znamenat? Že býci zkrátka zatím nemají sílu na významnější "protiútok". Nasdaq Composite přitom dlouhodoběji spadl pod 200týdenní průměr jen dvakrát, a to v letech 2001 a 2008. A pokaždé to pak ještě hodně "bolelo". Dokonce i v pandemickém roce 2020 trh tuto linii udržel.
V roce 2001 po pádu pod zmíněnou technickou úroveň Nasdaq Composite odepsal dalších 55 %.
V roce 2008 v obdobné situaci následoval pád o 44 % níže.
Historie se nemusí opakovat. Ale varování je to silné. Akcioví býci se totiž v uplynulých dvaceti letech povětšinou mohli na technologické tituly spolehnout, jejich index byl vůči šířeji zaměřenému S&P 500 v silně růstovém trendu. To nyní neplatí.
A to má ještě S&P 500 velkou váhu právě technologických akcií. Více průmyslový index Dow jej letos svou výkonností výrazně překonává.
Býci po náročném roce (nejen) pro technologické tituly vyhlížejí jakékoli pozitivní signály. Jedním z nich by v roce 2023 mohl být slabší dolar. Nechme se překvapit, aktuálně by nicméně býci měli držet palce Nasdaqu, aby se rychle odrazil o pár stovek bodů výše a techničtí skeptici si mohli na chvíli oddechnout.
Zdroj: Phoenix Capital Research, Kimble Charting Solutions, Bloomberg, CNBC