US MARKETZavírá za: 1 h 42 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Trh přestřelil, varují zkušení investoři a vyhlížejí nová minima na Wall Street

Americký akciový index S&P 500 během prvních 22 obchodních dní roku 2023 posílil o 7,7 %, což pro něj byl nejlepší lednový start od roku 1987. Index technologického trhu Nasdaq Composite si dokonce vedl nejlépe od roku 1975. Stratégové z Morgan Stanley ale varují před přílišným optimismem. Trh podle nich začal zahrnovat do cen obrat v měnové politice Fedu příliš brzy a ignoruje vyhlídky vývoje ziskovosti amerických podniků.

Investiční šéf Morgan Stanley Michael Wilson upozorňuje, že pokračující dobrá kondice americké ekonomiky Fed donutí k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, přičemž lze zároveň očekávat pokles zisků amerických firem. "Vývoj cen akcií se rozchází s realitou," říká.

Minulý týden se rozdíl mezi výnosy 2letých a 10letých vládních dluhopisů Spojených států dostal na nejvyšší úroveň od 80. let 20. století, což je nejen podle Wilsona projev narůstajících obav z toho, že se ekonomika nedokáže vypořádat s pokračujícím růstem sazeb Fedu. Klíčový podle Wilsona bude v dalších měsících vývoj inflace. Bude-li růst cen zpomalovat, bude se snižovat i tlak na další utahování měnověpolitických šroubů, v opačném případě bude muset Fed sazby posouvat výše.

Spread mezi výnosy 2letých a 10letých dluhopisů USA vs. index Nasdaq Composite, zdroj: FRED

Spread mezi výnosy 2letých a 10letých dluhopisů USA vs. index Nasdaq Composite, zdroj: FRED

"Poměr mezi rizikem a potenciálním výnosem je nejhorší za dobu současného medvědího trendu. Realitou je, že měnová politika zůstane restriktivní, a do toho ještě přijde zisková recese," shrnuje Wilson své vyhlídky.

Na straně pesimistů přitom Wilson není sám. Michael Burry, který se stal ve finančním světě celebritou poté, co předpověděl prasknutí bubliny na trhu s cennými papíry navázanými na hypotéční úvěry, na konci ledna investorům poslal jasný vzkaz, když do tweetu napsal jediné slovo: Sell (aby následně účet na Twitteru smazal a poté jej opět aktivoval).

O tom, že zisky amerických akcií ze začátku letošního roku zřejmě nezůstanou na účtech investorů dlouho, hovoří také ekonomové David Rosenberg a Jeremy Siegel. Rosenberg minulý týden varoval, že S&P 500 může přijít o 30 %, jakmile kroky Fedu rozpoutají hospodářskou recesi, Siegel pak prohlásil, že index Dow se může propadnout o tisíc bodů, až si investoři uvědomí, že Fed nebude mít v boji s inflací jinou možnost než dále razantně zvyšovat sazby. Analytička měnového trhu v Rabobank Jane Foleyová k tomu dodává, že ti, kdo věří v pokles úrokových sazeb Fedu již letos, "si zřejmě dělají legraci sami ze sebe".

Očekávaná výše základní úrokové sazby na konci roku 2023 (pravděpodobnost podle trhu), zdroj: CME Group

Očekávaná výše základní úrokové sazby na konci roku 2023 (pravděpodobnost podle trhu), zdroj: CME Group

Michael Wilson, který předpověděl již loňský propad cen amerických akcií, odhaduje, že na konci letošního roku bude S&P 500 na 3 900 bodech. V prvním pololetí podle něj budou ceny akcií srážet zhoršující se vyhlídky vývoje ziskovosti firem, odraz by mohl přijít v druhém pololetí.

Zdroj: Morgan Stanley, Yahoo! Finance

Americké akcieOceněníRizikaS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika