(Americké) akcie v době vojenských konfliktů: Dlouhodobý růst může navzdory geopolitice pokračovat

Historie se skládá z náročných období. Trhy zažily za uplynulých více než 120 let dlouhý vzestup navzdory všem válkám, recesím, ropným šokům, politickým atentátům a tak dále. Dobré vědět, protože ke klidu na geopolitické frontě má současný svět daleko.
Ačkoli válečné konflikty testují odhodlání investorů držet se investičního plánu, historie naznačuje, že dlouhodobý růst na finančních trzích nezmařily ani ty nejnepříznivější události. Je namístě si to připomínat i poté, co trhy zvládly dopady finanční krize nebo pandemie.
Pokud existuje faktor, který ovlivňuje výkonnost trhů, existuje také index, který jej měří. Geopolitické riziko není výjimkou. V grafu je jedenáct významných historických momentů, kdy geopolitické riziko dosáhlo vrcholu, a také výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 rok po každém z těchto vrcholů. Ve většině případů akciový trh citelně posílil.
Pozor, největší odchylkou v grafu je jomkipurská válka v roce 1973. Po té následovala silná recese a prudký pokles na trzích. To může samozřejmě být pro investory znepokojující vzhledem k paralelám se současným konfliktem v Izraeli a Pásmu Gazy. Najdeme ale podstatné rozdíly (jako ostatně u každé historické paralely):
- Recese v 70. letech byla podpořena arabským ropným embargem proti USA. V současnosti je ovšem energetická nezávislost Spojených států na podstatně lepší úrovni.
- V 70. letech začínala růst inflace. V současnosti je inflace sice na poměry uplynulé dekády stále vysoká, nicméně vrchol má již déle než rok za sebou.
- Americká centrální banka podle všeho netrpí větší nedůvěryhodností než v 70. letech, jakkoli kritici Fedu o jeho kredibilitě mají přinejmenším velké pochybnosti. Inflační očekávání v USA se nicméně jeví jako velice dobře ukotvená.
Zdroj: Invesco