Za vším hledejte Fed, ale nevěřte mu ani slovo

Budoucnost ekonomiky a finančních trhů je silně závislá na tom, jakou měnovou politiku budou razit centrální banky v čele s Fedem. Možná souhlasíte, možná byste to otočili (měnová politika vlaje za děním v ekonomice a na trzích). Zřejmě se ale shodneme, že měnová politika Fedu má vliv na trhy i ekonomiku, respektive je s nimi nějakým způsobem spjata. V uplynulých letech a desetiletích to byla právě americká centrální banka, která svými rozhodnutími o měnové politice mnohdy otočila pomyslným tržním, potažmo ekonomickým kormidlem. Ale pozor, když z Fedu vypadne prognóza vývoje sazeb nebo celé ekonomiky, není o nic lepší než ta vaše. A nalijme si čistého vína, že ta vaše není žádná hitparáda.
Vím, že (skoro) nic nevím. Na nic lepšího jsem v rámci svojí "expertizy" na finančních trzích nepřišel. (Snad) Sókratův výrok, jakkoli někdy chybně překládaný a také interpretovaný, by si měli připomínat všichni, kdo se na trzích a v ekonomice snaží cokoli předpovídat. Čím přesnější předpověď, tím větší riziko, že se od ní realita odchýlí. Americká centrální banka je toho dobrým příkladem, a navíc těžkotonážním.
Co zasedání FOMC, tedy sestavy moudrých, kteří ve Fedu rozhodují o měnové politice, to velká očekávání finančního trhu i médií. Jak se změní sazby a jejich výhled? Co naznačí předseda (či svého času předsedkyně) slovutné instituce o dalším možném rozhodování centrální banky? A jak jednotliví členové vidí vývoj sazeb, a tedy jak se vykreslí takzvaný dot plot neboli graf ukazující názory jednotlivých centrálních bankéřů na budoucí úroveň základní úrokové sazby?
Jednou za šest až sedm týdnů tím žijeme. A ano, vliv měnové politiky v USA na americkou i globální ekonomiku je výrazný a nepopiratelný. Co chci ale říct, je, že bychom měli vnímat spíše dlouhodobý vývoj, nikoli každé zachvění obočí Jeromea Powella při odpovědi na zvídavou otázku někoho z Bloombergu nebo The Wall Street Journal. Ani Powell, ani nikdo jiný ve Fedu totiž nemá o mnoho lepší představu o budoucnosti než kdokoli z nás.
Jasně a stručně to nedávno shrnul známý ekonom David Rosenberg (který má za sebou vedle řady správných také o něco delší řadu nepřesných předpovědí a investičních výhledů). "Předpovědím Fedu přikládám malou váhu, jakkoli je velká část investorů přijímá skoro jako evangelium. Od roku 2012 je například úspěšnost predikcí americké centrální banky (kolikrát byla v daném horizontu její předpověď přesná) velice nízká - ohledně úrovně sazeb je to 37 %, u jádrové inflace 29 %, v případě míry nezaměstnanosti 24 % a na úrovni reálného růstu HDP 17 %." Panečku, jestli by raději neměli nechat tahat nějakou opičku barevné míčky z osudí.
Barry Ritholtz, hojně citovaný a na Bloombergu vytěžovaný burzovní veterán, během své kariéry došel k obdobnému postoji, jaký jsem zmínil v úvodu, akorát se během toho na rozdíl ode mě stihl stát dolarovým milionářem. A s blížícím se rokem 2024, během kterého by Fed měl začít snižovat sazby (a o to nám tady na trzích přece jde především, řeklo by se), varuje investory před přehnaným soustředěním se na to, co o ekonomice a měnové politice zní ze samotné centrální banky. "Trh je nervózní z toho, že že Fed možná do konce roku ještě zvedne sazby, než je napřesrok alespoň dvakrát naopak sníží. Moje rada zní: Ignorujte tyto predikce a výhledy, protože se jim nedá příliš věřit. V minulosti byl Fed ve svých projekcích stejně nepřesný jako všichni ostatní," říká Ritholtz.
A jako ilustraci připojuje několik grafů z dílny americké centrální banky. Na prvním je vývoj odhadů jádrové inflace v USA. Představte si, že podobně "přesně" plánujete třeba rodinný rozpočet.
Ale pozor, než si na závěr ukážeme pár dot plotů, jedno je Fedu potřeba přiznat - o nejistotě spojené s predikcemi dobře ví. "Graf dot plot není zrovna dobrou předpovědí dalšího vývoje sazeb, a to nejen proto, že je situace v ekonomice nejistá, ale hlavně proto, že zkrátka neexistuje žádná přesná předpověď budoucnosti ani nikdo, kdo by jí byl schopen. Proto je tento graf potřeba brát s velkou rezervou," uvedl předseda Fedu Jerome Powell po zasedání v polovině června 2021. A další kvartály mu daly za pravdu, jak ukazují poslední grafy z následujícího přehledu. Budiž to ponaučením pro nás všechny.