Má smysl investovat do akcií, když je trh na maximech?

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 opět začaly přepisovat rekordy, a tak se investoři po nějaké době ptají, zda má (ještě) smysl nakupovat akcie. Nick Maggiulli z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management všechny, kdo pochybují, uklidňuje: Rekordní hodnoty indexů pro vaši investiční strategii nejsou žádnou hrozbou.
"Samotné dosažení rekordní hodnoty indexu nic neznamená. Vzhledem k tomu, že trhy dlouhodobě rostou, někdy na maxima vystoupat indexy musejí a jejich posunutí výše není rozhodně signálem, že bude následovat pokles. Benchmarky mohou po dosažení maxim bez výraznějšího poklesu růst klidně po celou dekádu," říká Maggiulli.
Index Dow v horizontu od roku 1915 stanovil nové rekordní maximum během pěti procent obchodních seancí, tedy v průměru během jedné seance z dvaceti. Na přiloženém grafu jsou všechny tyto dny zvýrazněny červenou barvou. "Jak je z grafu patrné, k dosahování rekordních maxim dochází ve shlucích, vidět jsou přitom jak dlouhá období opakovaného dosahování maxim, tak dlouhá období bez nich," upozorňuje Maggiulli.
Pohled na delší úseky obchodování ukazuje, že světové akcie (index MSCI World) zaznamenaly nové rekordní maximum ve zhruba 30 % měsíců a americké akcie asi v 33 % měsíců.
A teď k tomu nejdůležitějšímu. Jak si akcie vedou poté, co vystoupají na nová historická maxima? Záleží samozřejmě na délce sledovaného období, obecně je ale pro investory dobrou zprávou, že benchmarky zaznamenávají i poté kladné zhodnocení. To je, pro některé možná překvapivě, největší v prvním roce (Dow +8,8 % v prvním roce, +4,6 % ročně v pětiletém a +4,8 % ročně v desetiletém horizontu). V případě ročního horizontu je dokonce průměrné zhodnocení po dosažení nového maxima vyšší než v ročním horizontu po seancích bez nových rekordů. V delších horizontech se již poměr otáčí.
"To lze vysvětlit silou růstového momenta. Když se akcie dostanou na nová maxima, mají po určitou dobu tendenci (i ze setrvačnosti) dále výrazně posilovat, v určitém okamžiku se ale dostaví korekce," vysvětluje Maggiulli.
"Dosahování rekordních maxim je samozřejmou součástí burzovního dění a z pohledu investorů rozhodně nejde o signál k obavám. Na účtu EconomPic na síti X lze najít graf, který ukazuje, že ten, kdo by mezi roky 1970 a 2021 držel světové akcie vždy jen v měsíci následujícím po stanovení nového rekordního maxima a ve zbylém čase by měl v portfoliu pouze americké vládní dluhopisy, by dosáhl (bez započtení poplatků za obchodování) srovnatelného výsledku jako při strategii 'kup a drž', respektive by po většinu tohoto období vykazoval vyšší průběžné zhodnocení," dodává Nick Maggiulli.
Zdroj: Of Dollars And Data
Aktuality
