Máte pocit, že vám ujel AI vlak? Na tyto čtyři akcie ještě není pozdě

Propásli jste boom v oblasti umělé inteligence (AI) a pouze sledovali, jak ceny akcií společností jako NVIDIA nebo AMD letí vzhůru? Pokud jste dosavadní jízdě jen přihlíželi, nezoufejte, protože určitě nejste sami. A nemusí být pozdě, najdou se totiž firmy, které by z růstu v oblasti AI měly významně těžit, ale nebyly v "prvním sledu" dosavadní investiční horečky spojené s umělou inteligencí.
Přehlížená oblast, která může mít velký potenciál? Přece energetika! Samotná NVIDIA prodala v prvním kvartálu stovky tisíc čipů s příkonem 700 wattů. Nové, výrazně výkonnější čipy mají mít příkon téměř dvojnásobný. Bez elektřiny se tedy žádný další rozmach AI neodehraje. Očekává se, že globální poptávka po energii do roku 2030 vzroste na více než dvojnásobek. Které společnosti z oblasti energetiky přitom mohou mít největší prospěch z (r)evoluce spojené s AI?
Cameco
Jaderná energetika urazila za posledních 50 let pořádný kus cesty, má to ale háček. Ze 407 jaderných elektráren, které v současnosti fungují po celém světě, jich více než polovina byla postavena před více než 30 lety. Udržovaní starých jaderných reaktorů v chodu i stavba nových elektráren přitom znamenají jediné – bude potřeba uran. Bez uranu se nebude vyrábět více energie a bez energie si jen sotva lze představit další rozvoj využívání AI.
Společnost Cameco má to, co jaderné elektrárny potřebují. Hlavním předmětem podnikání firmy je těžba, úprava a prodej uranu. Jde mimochodem o mateřskou společnost firmy Westinghouse. A ta nezahálí, v současnosti vyvíjí přenosný mikroreaktor eVinci, který bude schopen dodávat dostatek elektřiny tam, kde to bude potřeba. Třeba i pro datová centra.
Cameco za poslední čtyři roky zvýšila tržby o 44 % a zisk jí narostl o ohromujících 738 %. A růstový příběh nemusí končit, v květnu americký prezident Joe Biden podepsal zákaz dovozu ruského uranu, se kterým souvisejí i vládní výdaje okolo tří miliard dolarů na odporu domácích dodavatelů. Uran z Ruska zajišťoval zhruba čtvrtinu dodávek pro americké elektrárny, potenciál nového byznysu pro Cameco je tedy zřejmý.
Vistra
Firma je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny v USA. Zajišťuje maloobchodní prodej elektřiny po celých USA. Elektřinu vyrábí ze zemního plynu, jádra, uhlí, i slunce a nabízí také bateriová úložiště energie.
Na území, kde firma dodává energii, je v provozu hned 104 datových center společností jako IBM, Lumen, Cogent a dalších. A tato zařízení budou v dalších letech nepochybně stále hladovější po elektřině, protože se předpokládá další prudký růst objemu využívaných a ukládaných dat.
Tržby firmě za poslední čtyři roky narostly téměř o 30 % a zisk o bezmála 200 %. Do firmy má zainvestováno zhruba 80 hedgeových fondů a akcie společnosti byly v květnu zařazeny do indexu S&P 500.
Enphase Energy
Světové vlády se zaměřují na snížení emisí skleníkových plynů a výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Datová centra pomáhající dalšímu rozvoji umělé inteligence přitom budou potřebovat stále více elektřiny. Kombinace politiky a poptávky po energii tak hraje do karet společnostem, jež se soustředí na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Enphase Energy navrhuje, vyvíjí, vyrábí a prodává řešení v oblasti solární energetiky. Silnou pozici má především na trhu se solárními panely pro rezidenční nemovitosti, stále více se ale snaží pronikat i do korporátní oblasti. Což je oblast, kde se mnohé točí okolo datových center a úložišť energie.
Tržby firmě od roku 2020 vzrostly o 200 % a zisk vyskočil o 320 %. Akcie společnosti z pandemických minim přidaly bezmála 500 %, v posledních dvou letech jsou ale pod tlakem kvůli rostoucím cenám vstupů (silikáty, polovodiče) a levnému čínskému dovozu. Možná i proto může jít o dobrou nákupní příležitost, protože budoucnost solární energetiky vypadá nadějně.
GE Vernova
Většina současné rozvodné sítě byla vybudována v 60. a 70. letech 20. století. S ohledem na rozmach elektromobility a narůstající poptávky po elektřině (nejen) v oblasti datových center budou potřeba masivní investice do infrastruktury a americká vláda již v květnu oznámila plány na modernizaci elektrické sítě.
To může hrát do karet společnosti GE Vernova. Ta se letos odštěpila z konglomerátu General Electric a podniká v oblasti výroby energetických zařízení a v souvisejících službách. Díky svému širokému záběru by neměla chybět mezi společnostmi, jež budou v USA pomáhat s modernizací energetiky.
Finanční údaje o nově nezávislé společnosti jsou zatím omezené. Víme ale, že GE Vernova (GE Power, GE Renewable Energy a GE Digital, když ještě byly součástí General Electric a než se jako GE Vernova oddělily) zaznamenala od roku 2022 nárůst tržeb téměř o 14 % a zisk o zhruba 400 %.
Zdroj: Schaeffer's Investment Research