Mánie okolo umělé inteligence jako obdoba internetové horečky 90. let?

Když byl na konci listopadu 2022 světu představen chatbot s umělou inteligencí ChatGPT, vyvolalo to na trzích vlnu nadšení, kterou zejména někteří akcioví skeptici přirovnávají k internetové horečce z 90. let 20. století. Co není, může jistě být, zatím se ale zdá, že má současnost k vrcholu internetové bubliny 90. let celkem daleko.
Když se zaměříme na vývoj akciového indexu Nasdaq 100 a zarovnáme na časové ose uvedení ChatGPT a internetového prohlížeče společnosti Netscape na trh (v roce 1994), vidíme nápadnou podobnost. A podobný může být i význam obou událostí - zatímco prohlížeč před třiceti lety zpřístupnil internet širší veřejnosti, ChatGPT otevřel masám svět umělé inteligence.
V uvedeném srovnání jsme v současnosti v paralele k polovině 90. let zhruba v srpnu 1996. Asi čtyři měsíce nato tehdejší šéf Fedu Alan Greenspan varoval před iracionálním nadšením na akciovém trhu. Jeho tehdejší komentáře se nakonec ukázaly být trefné, jen o nějaké tři roky předčasné.
V současnosti slýcháme varování před další technologickou bublinou. Největší technologické společnosti, jež by měly v dalších letech těžit z rozvoje umělé inteligence, jsou silně nadhodnocené, takže tato varování mohou být namístě. Nezaznamenali jsme ale zatím na trhu výraznější nárůst aktivity v oblasti fúzí a akvizic ani horečku na trhu s IPO (primárními úpisy akcií na burze), které jsou typické pro období, kdy jsou na trzích spekulativní bubliny. Částečně to může být tím, že firmy, jež by se před 25 lety hrnuly na veřejný trh, jsou v současnosti rovnou skupovány většími firmami.
Zdá se nicméně, že současný boom umělé inteligence má ještě daleko k internetové bublině z druhé poloviny 90. let. Jde samozřejmě pouze o historické srovnání, jež nesmí být vnímáno jako podklad pro jakákoli investiční rozhodnutí. O vývoji cen akcií zahrnutých v indexu Nasdaq 100 rozhodnou současné faktory, nikoli události staré čtvrt století.
Zdroj: Bespoke Investment Group