Rok od IPO mmcité: Výrobce městského mobiliáře akvizicí naplnil cíl vstupu na burzu, s akcionáři se podělil o zisk a plánuje další růst

Od primárního veřejného úpisu akcí (IPO) výrobce městského mobiliáře mmcité uběhl na konci července rok. Důvodem k oslavám ale není jen samotné výročí. Firma získala díky penězům z IPO nové výrobní prostory, s akcionáři se podělila o část zisku a představila ambiciózní plány dalšího rozvoje svého podnikání.
Městský mobiliář od společnosti mmcité znají lidé po celém světě. Vedle ulic ve velkých městech i na venkově jej najdete třeba i na Letišti Charlese de Gaulla v Paříži nebo na horní stanici lanovky vedoucí na Mont Blanc. Podnik, který má přímé obchodní zastoupení ve více než třech desítkách zemí, vyrábí venkovní lavičky, kašny, pítka nebo třeba stojany na kola, které bodují i v designových soutěžích včetně prestižní Red Dot Design Award.
Investorům společnost s 30letou tradicí sídlící v Uherském Hradišti nabízí globální byznys anticyklické povahy. Většinu prodejů společnost realizuje v Evropě, velký potenciál ale do budoucna vidí mimo jiné ve Spojených státech. Ve výroční zprávě za rok 2023 mmcité uvádí, že pro roky 2024 až 2029 se očekává pro trh s městským mobiliářem složená roční míra růstu (CAGR) 6,29 % při nejdynamičtějším vývoji v Severní Americe.
160 milionů korun z IPO
"Hlavní účel kapitálu (z IPO) je rozvoj výrobní základny. Potřebujeme výrazně zlepšit výrobní prostory, pořídit novou technologii. Potřebujeme vlastní prostory, abychom mohli posílit efektivitu nebo pracovat na programu energeticky udržitelného konceptu výroby, což v pronajatých prostorách nelze," řekl loni v červenci v rozhovoru pro Investiční web designér, zakladatel společnosti mmcité a její většinový akcionář David Karásek. A dodal, že firma chce na burze získat i status dividendového titulu.
Mmcité v IPO na trhu START pražské burzy nabízela milion akcií - třetinový podíl - za 160 až 200 korun za kus. Poptávka investorů byla mimořádná, při ceně 160 korun se zastavila na 2,28 milionu akcií. Objednávky tak musely být kráceny, míra alokace určující konečnou distribuci akcií investorům dosáhla zhruba 44 %.
Celá společnost byla v rámci IPO oceněna na 480 milionů korun. Navíc již první den na burze - 1. srpna 2023 - cena titulu vyskočila o 21 % na 194 korun. "Chtěl bych poděkovat všem investorům za důvěru. Být na burze je pro nás obrovská prestiž, ale také zodpovědnost. Věřím, že budeme dlouhodobě patřit k atraktivním akciovým titulům a novým akcionářům budeme dělat radost," poděkoval tehdy Karásek.
Jako mimořádně úspěšné hodnotí IPO i nyní. "Cesta dluhového financování pro nás byla komplikovaná a drahá. Nabízela se tedy možnost vstupu investora nebo IPO. Vzhledem k pozitivním referencím na celý IPO proces od jiných emitentů na trhu START jsme se rozhodli pro tuto cestu. Díky IPO jsme také mohli nabídnout akcie ke koupi i svým zaměstnancům, což přineslo benefit větší motivace uvnitř firmy," říká.
Dalším z přínosů vstupu na burzu podle Karáska bylo celkové zviditelnění firmy. "Naše produkty lidé v Česku používají nebo je míjí denně všude kolem sebe a díky IPO jsme se hodně zviditelnili, řekněme, u koncového uživatele. Díky burze jsme navíc transparentnější a důvěryhodnější partner u zahraničních odběratelů a distributorů," uvádí.
V neposlední řadě se pak společnosti podle jejího zakladatele vstupem na veřejný akciový trh otevřely nové možnosti a zpřístupnily výhodnější podmínky bankovního financování. "Jako veřejně kotovaná společnost jsme pro banky výrazně zajímavější klient," vyzdvihuje Karásek.
Cena akcií z IPO se zdvojnásobila, firma má miliardové tržby
V současnosti se cena akcií mmcité na trhu START pohybuje kolem 320 korun. Investoři, kteří cenné papíry společnosti získali v IPO, tak registrují zisk 100 % a celková tržní kapitalizace podniku atakuje miliardu korun.
Tržby loni společnosti vzrostly o 28,4 milionu korun na téměř 1,19 miliardy korun, čistý zisk se jí zvýšil z předloňských asi 32,2 milionu na 85,4 milionu korun a společnost ke konci roku 2023 disponovala čistou hotovostní pozicí 58 milionů korun (volné peněžní prostředky 185 milionů korun, úročené cizí zdroje 127 milionů korun).
Za letošní první pololetí pak mmcité reportovala v polovině srpna tržby 435 milionů korun a EBITDA (zisk před úroky, zdaněním a odpisy) 31,5 milionu korun a uvedla, že za celý letošní rok čeká konsolidované výnosy 1,19 miliardy korun a EBITDA minimálně 101 milionů korun.
"Výkon skupiny mmcité se po historicky extrémně úspěšném roce 2023 vrátil na střednědobou růstovou trajektorii roku 2022. Některé trhy zaznamenaly v první polovině roku citelné oslabení poptávky, případně značné prodloužení doby mezi poptáním a finálním objednáním zakázky. Hlavními důvody byly probíhající komunální volby, krácení dotací pro rozvoj měst či stagnace stavebního sektoru," napsala společnost ve výsledkové zprávě k číslům za prvních šest měsíců roku.
Společnost investuje do dalšího růstu, s akcionáři se dělí o zisk
Na konci loňského roku firma naplnila účel IPO akvizicí výrobce sedadel a tribun pro stadiony, sportovní a multifunkční haly, divadla či kina Kovostal s vlastním výrobním zázemím v Jarošově u Uherského Hradiště a k tomu začala coby veřejně obchodovaná společnost psát i slibovaný dividendový příběh, když v létě investorům vyplatila ze zisku za loňský rok 3,33 Kč na akcii.
"Kovostal je pro nás klíčový projekt, díky kterému nám výrazně vzroste produkční kapacita a optimalizuje se zisková marže. Společnost jako taková pro nás znamená komplementární portfolio produktů, které již pomalu integrujeme do své obchodní sítě a hodláme je nejen obchodně, ale i produktově rozvíjet jako jednu z perspektivních divizí," říká David Karásek.
Na akvizici byly vynaloženy zhruba dvě třetiny peněz z IPO, zbytek plánuje mmcité použít společně s dalšími prostředky, včetně úvěru, na investice do areálu. Kapitálové náklady v tomto ohledu mezi roky 2024 a 2026 odhaduje na 300 až 400 milionů korun. Do areálu Kovostalu chce společnost přesunout veškerou výrobu v České republice, stěhovat se plánuje nejpozději v roce 2026.
S výplatou dividend počítá mmcité i v dalších letech. "Pro mmcité nejsou dividendy novinkou, na jejich výplatu jsme byli zvyklí již před IPO a tuto zvyklost bychom chtěli zachovat, dividendy tak plánujeme vyplácet dlouhodobě. Jejich výše se bude odvíjet od potřeb investic do areálu Kovostal a také od hospodářských výsledků skupiny," dodává Karásek.
Podle dlouhodobého výhledu hospodaření společnost čeká v dalších letech kontinuální růst tržeb, marží i čistého zisku. Pro rok 2028 cílí na překonání tržeb 1,5 miliardy korun a čistý zisk přes 130 milionů korun.