US MARKETZavírá za: 3 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

#VítěznéPortfolio: Lesk a bída nejen rozvíjejících se trhů aneb doba glokalizace investic

Aktuální ocenění aktiv neodpovídá množství a potenci (geo)politických rizik. To jen potvrzuje převládající orientaci většiny investorů na velice krátký horizont a související neschopnost docenit komplexitu probíhající změny světového řádu se vší nejistotou a riziky z toho vyplývajícími. Nemodelovatelné (z)mění vzorce chování. Výsledkem jsou množící se rizika, která již jsou uchopitelná a kvantifikovatelná. Bezprecedentní jedničkou v tomto smyslu jsou v současnosti prezidentské volby v USA.

V případě vítězství protikandidáta odmítne podle šetření World Justice Project legitimitu voleb uznat 46 % republikánů a 27 % demokratů. Navzdory tomu - a studiím, podle kterých většina Američanů čeká během několika let občanskou válku - lze očekávat, že USA (i) tyto volby ustojí. Poločas rozpadu systémově nejvýznamnější země světa ale v jejich důsledku bude nejspíše opět o něco kratší. Z toho vyplývající nejistotu spjatou s dnes nejvýznamnějším trhem by investoři neměli podceňovat. Odpovědí je diverzifikace.

Aktuální vyhlídky komentují členové expertního týmu projektu #VítěznéPortfolio a hosté.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Eurozóna v čele s Německem míří k hospodářské stagnaci. Podle předstihových ukazatelů (například PMI) se situace ve výrobním sektoru v září výrazně zhoršila a zhoršuje se i sentiment ve službách. Pozitivní efekt olympiády ve Francii rychle vyprchal a výraznější oživení spotřeby domácností se dále odkládá. V USA sice historií prověřené vztahy (například výnosy 2- a 10letých vládních dluhopisů nebo Sahmové pravidlo) indikují příchod recese, ale reálná čísla z americké ekonomiky zůstávají zatím pozitivní. Podle nowcastu pobočky Fedu v Atlantě vzroste americký HDP v třetím čtvrtletí anualizovaně o necelá 3 % (tedy růst mírně přes 0,7 % mezikvartálně), a takzvané měkké přistání tak v USA vypadá nadále pravděpodobněji než recese. Stran Číny je otázkou, zda bude představený měnově-fiskální impulz stačit k oživení ekonomiky a rozjezdu utlumené spotřeby domácností.

Michal Stupavský (Conseq IM)

Očekávám, že by do konce roku mohlo na globálních finančních trzích dojít k výraznému nárůstu volatility. Přece jen je to již přibližně rok, co jsme naposledy na akciových trzích viděli větší (dlouhodobější) volatilitu, respektive výraznější tržní korekci. Přitom platí, že se klíčové indexy - MSCI All Country World a S&P 500 - nyní pohybují na historických maximech, a pokud jde o akciové valuace, americké akcie se podle Shillerova P/E nyní obchodují za téměř 37násobek ročních zisků, což je extrémní hodnota, která mě jako investičního stratéga pro následujících 12 měsíců nabádá k poměrně velké opatrnosti. U dluhopisů, respektive dluhopisových výnosů do doby splatnosti očekávám relativní stabilitu, případně větší strmost výnosových křivek vládních bondů, tedy růst výnosů do doby splatnosti u emisí s delšími splatnostmi. Pokud jde o komodity, na ty máme již nějakou dobu pozitivní názor, a to včetně akcií komoditních producentů.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Obávám se, že německý ekonomický splín hned tak nezmizí, protože je do velké míry strukturálního charakteru. Hospodářská politika v Německu i celé EU roky tenduje k řešením potlačujícím volné fungování trhů. Někdy následky takové politiky musely vyplavat na povrch. Je lépe je vidět, když cyklus spíše fouká do zad (oživení spotřeby po odeznění inflační vlny), ne uprostřed globální recese. Očekávám slabost, ne katastrofu.

Tomáš Daňhel

Od zářijového zasedání FOMC se americké akciové trhy vezou na vlně optimismu. Snížení sazeb o půl procentního bodu bylo podle Bloombergu méně pravděpodobné, přitom právě z případného výraznějšího než očekávaného snížení panovaly obavy. Ty se ovšem nepotvrdily, spíše naopak. Výhledově nás však čeká stěžejní událost roku - americké prezidentské volby. Do nich zbývá ještě pět týdnů a akciové trhy mohou ještě pár procent přidat, následovat však může poměrně vysoká volatilita. Osobně se přikláním k výběrům zisků právě do amerických voleb, s postupujícím časem a podle situace budu adekvátně upravovat portfolio.

Tomas Michálek (STARTer Investment Partners)

Předpokládáme, že nálada na globálních trzích bude ještě nějakou dobu trpět vyšší volatilitou kvůli volbám ve Spojených státech, zpomalení čínské ekonomiky, vysokým válečným výdajům a pokračující bolestné transformaci německé ekonomiky. Nadále se vyhýbáme evropským průmyslovým firmám, které konkurují čínské výrobě, jako jsou producenti automobilů a spotřebního zboží.

Bach Nguyen (Invity)

Fed již snížil a plánuje dále snižovat sazby a ostatní centrální banky budou pravděpodobně následovat. Nízké úroky na spořicích účtech budou motivovat lidi i investory, aby hledali výnosnější možnosti, a zároveň nižší sazby zlevní peníze. Bitcoinové ETF se stávají stále dostupnějšími a investoři budou mít díky nim snazší přístup k bitcoinu. ETF umožní velkým hráčům investovat do kryptoměny bez nutnosti přímo ji vlastnit. To znamená, že příliv kapitálu do bitcoinu výrazně poroste. S tím, jak se zvýší zájem o něj, poroste i jeho cena. Po posledním halvingu je navíc nabídka nových bitcoinů opět omezenější. Další halving přijde za čtyři roky a dále sníží objem nově těžených mincí.


Jak sestavit #VítěznéPortfolio (nejen) na zbytek letošního roku? To bylo téma debaty stratéga Romana Chlupatého s partnerem a portfoliomanažerem STARTer Investment Partners Tomasem Michálkem, hlavním ekonomem společnosti AKCENTA CZ Miroslavem Novákem a ředitelem externí komunikace a prodejů Burzy cenných papírů Praha Jiřím Kovaříkem na semináři v pondělí 7. října od 16.35 vysílaném živě na YouTube kanálu Investičního webu.

Máte zájem zúčastnit se semináře osobně a potkat se s přítomnými tržními hráči? Vstup na akci je zdarma, stačí se zaregistrovat přes formulář na webu #VítěznéPortfolio.

Akciový trhAlokace investicAmerické akcieAnketaEurozónaEvropská ekonomikaEvropské akcieForex (FX)Investiční a ekonomický výhledInvestiční strategieInvestiční tipyInvestováníMěnyNěmeckoOceněníReceseRizikaVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa