Ocenění akcií pro začátečníky i pokročilé: Kdy nakupovat a kdy (ne)prodávat

Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS investorům pravidelně nabízí série grafů reflektující aktuální dění na trzích a v ekonomice. Tentokrát ale sáhl jinam a zaměřil se na obecnější téma ocenění.
Akciový investiční cyklus: Jednoduchý model
Analytici dokáží o valuacích akcií mluvit klidně hodiny. Když ale dojde na věc, je to vlastně jednoduché - akcie mohou být oproti historickému průměru buď levné, nebo drahé. Když jsou levné, měli by je investoři kupovat, když jsou drahé, měli by je prodávat.
Akciový investiční cyklus: Detailní model
Při podrobnějším pohledu na investiční cyklus lze samozřejmě identifikovat více důležitých bodů rozesetých kolem maxim a minim, respektive kolem neutrální úrovně ocenění při fázi růstu i poklesu trhu. Když se například akcie vezou na vlně optimismu a jejich ocenění přejde z pásma "levné" do pásma "drahé", řada investorů znejistí, avšak růstové momentum má tendenci posouvat trh ještě výše. Když naopak ocenění přejde z pásma "drahé" do pásma "levné", velí vývoj k nákupům, investoři by ale měli počkat a přesvědčit se, jak silné, a tedy potenciálně nebezpečné je negativní momentum.
Valuační extrémy akcií: Body obratu
Ceny akcií střídavě rostou a klesají, na tom není nic překvapivého. Investoři by nicméně měli vědět, že cesty vedoucí k vrcholu v období překoupenosti bývají relativně pozvolné, avšak po obratu trendu bývá pokles prudší, byť v průměru se zastavuje nad výchozími úrovněmi, zatímco růst následující po obratu po vyklesání trhu na dno během období přeprodanosti bývá pozvolnější a zastavuje se v průměru pod výchozími úrovněmi.
Absolutní a relativní výkonnost akcií
Dívat se na to, zda se akciím daří, nebo nedaří, lze z více úhlů. Rozlišovat investoři mohou třeba mezi absolutní a relativní výkonností. U absolutní je klíčové, zda ceny rostou, nebo klesají, zatímco u relativní to, jak se akciím jako třídě aktiv, konkrétnímu sektoru, indexu nebo titulu daří v porovnání s jinou třídou aktiv, jiným sektorem, indexem a tak dále.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS