US MARKETOtevírá za: 12 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Evropské akcie sílí. Tohle je 6 důvodů, proč ještě neřekly poslední slovo

V poslední době není těžké podlehnout dojmu, že evropská ekonomika bude trpět kvůli nové celní válce, že na starém kontinentu na úkor inovací dominuje regulace a tak dále. Něco na tom určitě je, Evropa má dlouhodobé strukturální ekonomické a také demografické starosti. Ve stínu toho ale akciové trhy v Evropě rostou jako z vody, jen od začátku roku index STOXX Europe 600 přidává zhruba 9 %. A podle Calluma Thomase z TOPDOWN CHARTS jsou dobré důvody si myslet, že růst bude pokračovat.

1. Ocenění akcií je stále atraktivní

Na rozdíl od drahých amerických akcií jsou ty evropské stále levné, případně rozumně oceněné. I přes poslední růst se obchodují s rekordním diskontem vůči americkému trhu.

2. ECB podporuje ekonomiku

Evropská centrální banka začala snižovat úrokové sazby dříve než Fed (v červnu 2024) a výrazněji (z 4,5 % na 2,9 %). Snaží se podpořit hospodářský růst. A akciový trh má tendenci být oproti ekonomice napřed.

3. Možný konec války na Ukrajině

Hodně pragmatický a neideologický pohled na věc je takový, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou by mohl letos skončit (téměř jistě ne podle představ Ukrajinců a velké části Evropy z předchozích let, nicméně i samotná Ukrajina již začíná být nakloněna příměří i za cenu územních ústupků). Pokud by se podařilo dosáhnout dlouhodobého příměří nebo trvalého míru, klesla by nejistota a ubylo by nákladů přímo spojených s probíhající válkou. Zlepšila by se hospodářská perspektiva, probíhaly by masivní investice do obnovy Ukrajiny (a nejspíše i do větší připravenosti Evropy na možný příští konflikt, bohužel).

4. Konec politické nejistoty v Německu

Německo, největší evropská ekonomika, se pravděpodobně po únorových volbách posune od levicové vlády ke konzervativnější (byť může jít o takzvanou velkou koalici za účasti sociálních demokratů). To by mohlo vést k větší podpoře hospodářského růstu, investicím do infrastruktury, nižším daním a teoreticky i snížení nákladů na energie. Zlepšení podnikatelského prostředí v Německu by mělo pozitivní dopad i na zbytek Evropy.

5. Strukturální reformy

Evropa si uvědomuje, že ztrácí konkurenceschopnost, a minimálně "na papíře" plánuje její podporu. Je pravděpodobné, že alespoň některé návrhy vyplývající z takzvané Draghiho zprávy budou realizovány. To by mělo podpořit ekonomický růst.

6. Stimulace čínské ekonomiky

Čínská ekonomika se nadechuje po vleklém propadu realitního trhu, vláda hospodářství podporuje postupnými opatřeními. To je pozitivní faktor pro evropské výrobce luxusního zboží a export obecně. Pokud celní přestřelky vyvolané Spojenými státy povedou k přesměrování některých toků v mezinárodním obchodě, je to pro Evropu příležitost.

"Některé z uvedených faktorů jsou spíše krátkodobé (měnová politika, geopolitika), jiné spíše dlouhodobější. Celkově je ale důvod se domnívat, že současné oživení na evropském akciovém trhu není pouze krátkodobým výkyvem, ale začátkem trvalejšího růstu," říká Callum Thomas.

Index EURO STOXX 50, ve kterém jsou největší tituly z 11 zemí eurozóny, se již přibližuje svému hodně "vousatému" historickému maximu.

EURO STOXX 50

zdroj: Google Finance

Index STOXX Europe 600, který zahrnuje akcie firem napříč velikostmi ze 17 evropských zemí, posouvá rekordy již nějakou dobu.

STOXX Europe 600

zdroj: Google Finance

Zdroj: TOPDOWN CHARTS

EurozónaEvropská ekonomikaEvropské akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa