US MARKETOtevírá za: 15 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Farmacie: Generika na vzestupu. Jak na jejich růstu vydělat?

Kapitálový trh opět získal nové slovo - evergreening. Jde o snahu farmaceutických koncernů znovu získat patentovou ochranu na svůj lék, kterému vyprší patent, a to za pomoci drobných úprav účinných látek. Generika, tedy léky založené na již nechráněných patentech, jsou ovšem přesto na vzestupu.

Martin Svoboda
Martin Svoboda
20. 4. 2013 | 15:00
Farmacie

Strategie evergreeningu je jasná - pokud farmaceutičtí obři uspějí a patentová ochrana se prodlouží, pak mohou dále prodávat své léky za vysoké ceny, a přitom se nemusejí obávat napodobitelů, kteří by při vypršení patentu uvedli na trh levný lék se stejně účinnou látkou.

Švýcarská společnost Novartis v uplynulých letech již mnohokrát provedla úspěšný evergreening. V mnoha zemích je takto možné opětovně získat patentovou ochranu pro jednotlivé léky a účinné látky. Adekvátně se vyvíjely i akcie Novartisu, když v uplynulých měsících pouze posilovaly. Při přepočtu na eura se akcie nyní kótují na rekordní úrovni, v domácí měně (zatím) ne.

Vleklý spor

Ovšem v Indii prohrál švýcarský farmaceutický gigant důležitý právní spor. Nejvyšší soud v Novém Dillí před pár týdny rozhodl ve prospěch protistrany proces, který trval dlouhých sedm let. Výrobce generik zde tedy smí nadále velmi levně nabízet generikum léku proti rakovině, který na trh dodává společnost Novartis pod obchodním názvem Glivec.

Rozdíly v ceně původního léku a generika jsou vskutku enormní - zatímco Novartis si v Indii účtuje za měsíční dávku 1 860 eur, napodobitelé si vystačí s cenou těsně pod 140 eury. To zároveň ukazuje, jakých hodnot mohou dosáhnout marže farmaceutických firem za patentované účinné látky, a také to objasňuje, proč se farmaceutické společnosti jako Novartis v mnoha zemích pouštějí do vleklých a drahých sporů. Mimochodem, v téměř 40 zemích Novartis ve sporu uspěl a získal příslušný patent na Glivec.

Ačkoli kurz akcií Novartis po zveřejnění rozsudku v Indii příliš neutrpěl, globální výrobci generik se radují ze zvýšené šance na úspěch. Jaká je rozhodující výhoda tohoto odvětví? Nemusí se vynakládat prostředky na drahý výzkum a vývoj. Výrobci generik jen čekají na vypršení patentových ochran a lék s účinnou látkou přesně zkopírují.

Vlna převzetí

Velké farmaceutické koncerny však toto riziko již dávno rozpoznaly, a proto v uplynulých letech došlo k nespočtu akvizic firem, které vyrábějí generika. Například zrovna Novartis loni převzala americkou společnost Fougera Pharmaceuticals za zhruba 1,5 miliardy dolarů. A také o nejznámějším německém výrobci generik Stada se spekuluje jako o žhavém kandidátovi na akvizici.

Společnosti emitující certifikáty brzy rozpoznaly potenciál tohoto odvětví a dodaly na trh odpovídající tematické produkty. Již v roce 2002 nabídla příslušný certifikát nizozemská ABN Amro (nyní RBS). Ve spolupráci s ApoBank (německá banka pro lékárníky a lékaře) vznikl Generika Select certifikát (ISIN DE0008537960). Do portfolia tohoto certifikátu může být zařazeno až 25 cenných papírů, od klasických producentů generik až po velké farmaceutické koncerny s přidruženými odděleními generik.

Performance tohoto produktu je příkladná. Ten, kdo nakoupil již při emisi, si mohl připsat zisk bezmála 140 %. Certifikát bývalé ABN se tedy v tomto dlouhém období vyvíjel lépe než německý index DAX, přičemž obzvláště vyniká jeho outperformance v roce 2009, kdy v odvětví byly zaznamenány první akviziční tendence. Přesto nelze tento "oldie" certifikát doporučit k nákupu, neboť má velké pozice ve firmách Sanofi a Novartis, u nichž byla generika prozatím jen okrajovou záležitostí.

Více se nám líbí certifikát taktéž z nabídky RBS, a to Global Generika Index, který byl emitován v roce 2006 (ISIN NL0000605582) bez měnového zajištění. Každého půl roku je při sestavování indexu zohledněno vždy 12 největších globálních producentů generik. Nebezpečí vysokého váhového zastoupení několika málo společností je v indexu opětovně potlačeno nastavením stejných vahových poměrů v půlročních intervalech.

Nyní jsou v indexu zastoupeny dvě americké společnosti – Hospira (8,9 %) a Valeant Pharmaceuticals (8,6 %), následují Daiichi Sankyo (8,5 %) a americká firma Mylan (8,7 %). Německá Stada se do indexu nedostala. Pokud investor koupil certifikát před pěti lety, dosáhl zisku takřka 90 %, a tedy za toto časové období jasně porazil index DAX.

Akciové tipyCertifikátyFarmacie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika