Pád do medvědí pasti: Nasdaq uzavřel extrémně ztrátový týden
Trumpova dovozní cla dále drtí americký akciový trh. V pátek tři hlavní indexy odepsaly pět až šest procent. Za týden Nasdaq Composite klesl o více než 10 % a na maximum z poloviny loňského prosince už ztrácí přes 20 %, takže vstoupil do medvědího trendu. Další stratégové z Wall Street v pátek snížili letošní cíle pro index S&P 500, naposledy ti z Wells Fargo a RBC. Za poslední dva dny se kapitalizace amerického akciového trhu smrskla o 6,6 bilionu dolarů, což je za dva dny nejvíce v historii.
Index Dow v pátek spadl o 5,50 % na 38 314,86 bodu, širší S&P 500 odepsal 5,97 % na 5 074,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 5,82 % na 15 587,79 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 50,93 % na 45,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi pět a půl bazického bodu na 4,002 %.
Pokles indexu Dow byl nejvýraznější od června 2020, kdy investoři reagovali na pandemii covidu-19, a S&P 500 spadl dokonce nejvýrazněji od března 2020. V S&P 500 skončily v minusu všechny tituly s výjimkou 14. Mezi těmi byli developeři D.R. Horton (+4,55 %) a Lennar (+2,43 %), výrobci sportovního oblečení lululemon athletica (+3,15 %) a Nike (+3,00 %) nebo maloobchodní prodejce Target (+1,53 %). Nike byl zároveň jediným ziskovým titulem v indexu Dow, naopak nejvýrazněji v něm oslabily cenné papíry výrobce letecké techniky Boeing (-9,49 %).
Přes deset procent v závěru týdne odepsaly akcie Tesly (-10,42 %), výrazně oslabily také cenné papíry Applu (-7,29 %) a Nvidie (-7,36 %) či firmy Palantir Technologies (-11,47 %).
"Býci vymřeli. Paradoxně je přitom nezabil vnější zásah, ale domácí ideologie," říká Emily Bowersocková Hillová z Bowersock Capital Partners. "V krátkodobém horizontu mohou být akcie blízko dna, v dlouhodobém horizontu ale mohou cla a s nimi související vývoj ještě napáchat velké škody."
Donald Trump ve středu večer SELČ oznámil takzvaná reciproční cla na dovoz z jednotlivých zemí. Minimální dovozní clo do USA má dosahovat 10 %. Krok má podle šéfa Bílého domu za cíl vyrovnat obchodní podmínky. Trump se přitom tváří, že si z propadů na trzích nic nedělá.
"Americká administrativa vzala obchodní deficit ve výměně zboží s danou zemí, vydělila jej vývozy dané země do USA a z toho z ne zcela jasného důvodu vzala polovinu - a celní sazba je na světě! To je opravdu bizarní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální. Je zároveň zarážející, že americká administrativa nedokázala přijít s ničím sofistikovanějším po mnoha týdnech plánování," napsal hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko.
Investoři nyní čekají, jak se jednotlivé země vůči nově představeným clům postaví. Evropská unie je podle vyjádření některých vrcholných představitelů s USA ochotná jednat, ale pokud domluva nebude možná, je připravena přijmout protiopatření. Právě to by přitom podle ekonomů mohlo dále prudce zhoršit vyhlídky světové ekonomiky. Čína se zatím o jednání nepokouší a rovnou oznámila zavedení zrcadlového cla 34 % na dovoz zboží z USA.
Za týden index Dow klesl o 7,86 %, S&P 500 odepsal 9,08 % a Nasdaq Composite přišel o 10,02 %. Na rekordní zavírací maximum už Dow ztrácí skoro 15 %, S&P 500 přes 17 % a Nasdaq Composite více než 22 %.
Najdou se ale i optimisté, kteří v současných tržních turbulencích spatřují jedinečnou příležitost k nákupům "se slevou". Třeba Ed Yardeni, veterán Wall Street a prezident Yardeni Research, zatím ponechává cílovou hodnotu pro index S&P 500 pro letošek na 6 000 bodech, když věří, že Trump nakonec ustoupí, ale přesto se označí za vítěze, protože si na významných obchodních partnerech USA vymůže drobné ústupky.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v pátek vyzval centrální banku Spojených států ke snížení úrokových sazeb. Šéf Bílého domu prohlásil, že guvernér Fedu Jerome Powell "vždy reaguje pozdě". Teď ale podle něj může změnit svou image, pokud využije "perfektní příležitosti" jednat.
- Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz, označil riziko recese ve Spojených státech za "nepříjemně vysoké". Důvodem je rozsáhlé zavádění dovozních cel ze strany prezidenta Donalda Trumpa, která podle něj zvyšují inflační tlaky a ohrožují nejen americkou, ale i globální ekonomiku.
- Edward Yardeni, veterán Wall Street a prezident Yardeni Research, označil prudký propad amerických akcií za velmi dobrou příležitost k nákupu. Trh podle něj reaguje negativně na tarifní politiku prezidenta Donalda Trumpa, která vyvolává obavy z recese. Yardeni přesto ponechává cílovou hodnotu indexu S&P 500 na úrovni 6 000 bodů.
- Ratingová agentura S&P Global oznámila, že v reakci na nové rozsáhlé americké celní opatření přezkoumá všechny své makroekonomické prognózy. Očekává se, že krok vyvolá obavy z možného zvýšení rizika ratingových snížení napříč trhy. Agentura předpokládá vyšší inflaci v USA a mírnější růst globální ekonomiky, zejména v zemích silně navázaných na americký obchod.
- Podíl lidí bez práce ve Spojených státech v březnu stoupl o desetinu procentního bodu na 4,2 %. Čekala se stagnace míry nezaměstnanosti. Tvorba pracovních míst ale nabrala na síle, celkově mimo zemědělství přibylo 228 tisíc pozic po únorových revidovaných 117 tisících. Meziroční růst mezd zpomalil na 3,8 %.
- Automobilka Tesla zaznamenala v prvním čtvrtletí výrazně slabší dodávky vozů, což podle JPMorgan Chase potvrzuje vážné poškození značky kvůli kontroverzím kolem Elona Muska. Analytik Ryan Brinkman snížil odhad zisku na letošní rok a upozornil, že reakce spotřebitelů může být ještě silnější, než se původně očekávalo.
- Sociální síť X, kterou koncově vlastní Elon Musk, by mohla dostat pokutu přesahující miliardu dolarů. Podle deníku The New York Times se jedná o první velký zásah Evropské komise proti porušování nových pravidel zaměřených na boj s dezinformacemi a nelegálním obsahem na internetu.
- Společnost Inditex, majitel značky Zara, stále vidí prostor pro růst na americkém trhu a plánuje zde otevírat další obchody, přestože prezident Donald Trump oznámil nová obchodní cla. Podle generálního ředitele Óscara Garcíi Maceirase firma zatím nezaznamenala výrazné změny v chování spotřebitelů na žádném z klíčových trhů.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Celní politika Bílého domu bude mít podle investiční banky Goldman Sachs pro americkou ekonomiku větší důsledky, než se čekalo. Zvýšila proto svou prognózu inflace na tento rok na 3,5 %, snížila odhad růstu HDP na pouhé 1 % a zvýšila odhad míry nezaměstnanosti na 4,5 %.
- Peter Marks, ředitel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), odejde k 5. dubnu. Rezignoval na protest proti postojům ministra zdravotnictví a sociální péče USA Roberta F. Kennedyho, který je odpůrcem očkování a zpochybňuje účinky vakcín, hlavně v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, a byl kvůli tomu často označován za šiřitele nebezpečných konspiračních teorií.
- Francouzský regulátor vyměřil Applu pokutu 150 milionů eur za jeho nástroj pro ochranu soukromí uživatelů (App Tracking Transparency). Ten majitelům iPhonů a iPadů umožňuje rozhodnout, které aplikace mohou sledovat jejich aktivitu. Samotný ATT podle úřadu problematický není, jeho implementace ale byla "nepotřebná" a "neúměrně poškozovala" vydavatele, kteří jsou v rámci financování své činnosti do značné míry závislí na sběru dat třetích stran. Technologický gigant podle rozhodnutí zneužil své dominantní postavení na trhu.
- Společnost OpenAI oznámila, že uzavřela investiční kolo, v rámci kterého získala 40 miliard dolarů. To je největší soukromá technologická investice v historii. Díky této injekci dosáhla hodnota firmy 300 miliard dolarů, což ji zařadilo mezi nejhodnotnější privátně vlastněné společnosti světa, hned za SpaceX (350 miliard dolarů) a na úroveň mateřské společnosti TikToku, firmy ByteDance.
- Tesla čelí prudkému poklesu prodejů ve Francii a Švédsku. V březnu zaznamenala meziroční propad už třetí měsíc po sobě, což vedlo k nejhorším výsledkům v prvním čtvrtletí od roku 2021. Pokles prodejů přichází v době, kdy se blíží uvedení nové verze Modelu Y a Musk čelí v Evropě kritice za své politické postoje.
- Navzdory své dlouhodobé podpoře dogecoinu Elon Musk oznámil, že americká vláda nemá žádné plány na využití této kryptoměny. Prohlášení zaznělo během veřejného setkání ve Wisconsinu, kde Musk ukončil spekulace o možné roli dogecoinu v nově vzniklém Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE).
- Společnost Boeing v úterý odmítla zprávy o kolísání produkce modelu 737 MAX. Uvedla, že výroba letos nedosáhla úrovně 38 letadel měsíčně a nedošlo ani k jejímu nedávnému poklesu. Reagovala tak na zprávu serveru The Air Current, který informoval o zpomalení kvůli zpožděním při montáži křídel.
- Americký výrobní index nákupních manažerů (PMI) v březnu podle finálních dat S&P Global klesl na 50,2 bodu (flash: 49,8 bodu, únor: 52,7 bodu). Index nákupních manažerů ve výrobě od ISM klesl na 49 bodů (odhad: 49,5 bodu, únor: 50,3 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 7,568 milionu (odhad: 7,630 milionu, leden: 7,762 milionu, revidováno ze 7,740 milionu).
- Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz zavádějící takzvaná reciproční cla na dovoz z různých zemí. Tento krok má za cíl vyrovnat obchodní podmínky tím, že USA uvalí cla odpovídající těm, která dané země uplatňují na americké zboží. Trump prohlásil, že tento krok je "historický" a představuje "osvobození" amerického průmyslu.
- Stratégové z americké investiční banky Goldman Sachs snížili prognózu pro výnos amerických státních dluhopisů ke konci roku 2025. Nově očekávají, že dvouleté dluhopisy zakončí rok s výnosem 3,3 % (původně 3,95 %) a desetileté s výnosem 4 % (původně 4,35 %).
- Americké firmy v březnu nabídly 155 tisíc nových pracovních míst, což je výrazný nárůst oproti revidovaným 84 tisícům v únoru a lepší výsledek než prognóza Dow Jones. Ta počítala se 120 tisíci. Rostly i mzdy. O 4,6 % u zaměstnanců, kteří zůstali na svých pozicích, a o 6,5 % u těch, kteří práci změnili. Vyplývá to z informací společnosti ADP, která zpracovává mzdy.
- Americký energetický gigant ConocoPhillips zvažuje prodej ropných a plynových aktiv v Oklahomě, která získal v rámci akvizice společnosti Marathon Oil v hodnotě 22,5 miliardy dolarů. Prodej by mohl firmě pomoci naplnit cíl získat dvě miliardy dolarů z odprodeje nepodstatných částí svého portfolia.
- Tesla v prvním čtvrtletí dodala 336 681 vozů, což je méně, než očekávali analytici. Produkce dosáhla objemu 362 615 vozů. Výsledky byly oznámeny jen dva dny po konci čtvrtletí, za které akcie firmy klesly nejvýrazněji od roku 2022. Firma čelí rostoucí konkurenci i reputačním problémům spojeným s Elonem Muskem.
- Americký prezident Donald Trump sdělil členům vlády a svým blízkým spolupracovníkům, že Elon Musk brzy opustí funkci v administrativě a vrátí se ke svému podnikání. Přestože Trump oceňuje Muskovo působení v čele skupiny pro snižování vládních výdajů (DOGE), oba se podle serveru Politico v posledních dnech shodli, že Musk do budoucna zaujme spíše podpůrnou roli, možná poradce.
- Podle deníku The New York Times podal Amazon na poslední chvíli nabídku na odkoupení celé aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance. Nabídka přichází jen pár dní před 5. dubnem, dokdy TikTok musí najít nečínského kupce, jinak bude v USA zakázán.
- Průmyslové objednávky v USA v únoru meziměsíčně stouply o 0,6 % (odhad: +0,5 %, leden: +1,8 %, revidováno z +1,7 %).
- Když americký prezident Donald Trump oznámil ve středu večer SELČ "reciproční cla", řada ekonomů si začala lámat hlavu tím, jak šéf Bílého domu přišel na cla, která údajně jednotlivé země, respektive EU uplatňují vůči USA. Odpověď je ale více než prostá. Trumpův tým vypočetl obchodní deficit USA s jednotlivými zeměmi a ten v procentním vyjádření vztáhl k vývozu Ameriky do nich.
- Navzdory několika vyjádřením členů americké administrativy, že nová cla nejsou základem pro vyjednávání s jinými zeměmi, sám Donald Trump odpoledne uvedl, že je otevřený jednáním, pokud obchodní protějšky přijdou s "něčím fenomenálním".
- Obchodní deficit Spojených států se v únoru snížil o 6,1 % na 122,7 miliardy dolarů. Za poklesem stála především silná exportní čísla, zatímco dovoz zůstal na vysoké úrovni kvůli předzásobení firem před očekávaným zvýšením cel.
- Automobilka Stellantis oznámila dočasné uzavření závodů v Kanadě a Mexiku v reakci na nová 25% cla prezidenta Donalda Trumpa, která začala platit ve čtvrtek. Jedná se o dosud nejrazantnější reakci automobilového sektoru na nové obchodní bariéry.
- Investiční banka Morgan Stanley ve čtvrtek uvedla, že letos neočekává žádné snížení úrokových sazeb Fedu. Důvodem jsou obavy z vyšší inflace v důsledku nově zavedených cel prezidenta Donalda Trumpa.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 29. března klesl na 219 tisíc z 225 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 224 tisíc), čekalo se 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 22. března stoupl na 1,903 milionu z 1,847 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,856 milionu), vyhlížel se výsledek 1,860 milionu.
- Americký kompozitní index nákupních manažerů v březnu i podle finálních dat S&P Global stoupl na 53,5 bodu (únor: 51,6 bodu), PMI ve službách se zvýšil na 54,4 bodu (flash: 54,3 bodu, únor: 51 bodů). Index nákupních manažerů ve službách od ISM klesl na 50,8 bodu (odhad: 53 bodů, únor: 53,5 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Conagra Foods v 3QFY2025: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 2,92 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch