Hledáte bezpečný investiční přístav? Přeřaďte na dividendy

Dividendové akcie jsou pro řadu investorů volbou číslo jedna bez ohledu na to, co se na trzích děje. V době zvýšené nejistoty a volatility může jejich obliba ještě narůst.
Typickými investory do dividendových ETF jsou obecně lidé s menší tolerancí k riziku. Často lidé blízko konce investičního horizontu nebo už za ním, pro které je pravidelný příjem v podobě dividend důležitější než spekulace na růst cen akcií. Okruh těch, kterým v portfoliu dividendové ETF mohou odvést dobrou službu, je ale podle Todda Sohna z investičně-poradenské společnosti Strategas širší. Upozorňuje mimo jiné na sílící vnímání těchto fondů coby alternativy dluhopisové složky portfolia citlivé na vývoj úrokových sazeb.
Podle společnosti ETF Action, která se zaměřuje na monitorování burzovně obchodovaných fondů, existuje přes 100 amerických ETF zaměřených na dividendové akcie. Většina peněz je soustředěna v největších pasivních fondech, jako jsou Vanguard Dividend Appreciation, Schwab US Dividend Equity nebo iShares Core Dividend Growth. Zástupcem aktivně řízených ETF je pak třeba T. Rowe Dividend Growth spravující aktiva za více než 700 milionů dolarů.
Tim Coyne, vedoucí divize burzovně obchodovaných fondů v T. Rowe Price, u dividendových ETF vyzdvihuje dvojí zdroj výnosů - relativně spolehlivé dividendy a předpokládaný, byť ne jistý růst cen akcií. Proto jsou podle něj tyto fondy zajímavou volbou pro období zvýšené volatility. Atraktivitu těchto investic ostatně potvrzují i samotní investoři, letos do amerických dividendových ETF přiteklo přes deset miliard dolarů.
Technologiím se vyhnout nelze
Část investorů je v současnosti velice opatrná v přístupu k akciím velkých technologických firem. Jednak proto, že tyto společnosti mohou výrazně pocítit dopady cel, respektive případnou eskalaci obchodních válek, jednak proto, že trh nadále není jednotný ve vyhlídkách na širší reálné uplatnění pokročilé umělé inteligence a schopnost firem na aplikované AI zajímavě vydělávat.
Vyhnout se technologiím při investování do dividendových ETF ale není jednoduché. Právě největší technologické firmy totiž díky svému finančnímu zdraví patří i mezi největší plátce dividend. Třeba v T. Rowe Dividend Growth jsou největšími pozicemi akcie Applu a Microsoftu, dohromady mají přibližně 10% váhu. A významnou pozici mají tyto tituly i třeba v pasivních fondech Vanguard Dividend Appreciation Index a iShares Core Dividend Growth. Nicméně stále jde o expozici menší než v případě fondů kopírujících celý index S&P 500.
"Tituly z takzvané úžasné sedmičky nelze ignorovat. Investoři se tedy buď musejí smířit s tím, že technologie v jejich portfoliích nějakou váhu mít budou, nebo musejí jít cestou nakupování jednotlivých titulů," říká Todd Sohn ze Strategas. Celková expozice zmíněného ETF T. Rowe Dividend Growth vůči technologiím je necelých 20 %, zatímco v případě S&P 500 je to bezmála 30 %.
ETF nabízející nejvyšší dividendové výnosy (zhruba 9-14 %) letos zaznamenávají nejhorší výkonnost, jejich ceny klesají o zhruba 4-13 %, zatímco ty nejlepší fondy podle výkonnosti (prvních pět přibližně +1 až +4 %) nabízejí nejnižší dividendové výnosy (asi 1-4 %).
Dividendový výnos není vše
Mohlo by se zdát, že vybrat dividendový fond není žádná věda. Moderátor pořadu ETF Edge na CNBC Bob Pisani ale investory varuje před zjednodušujícím pohledem, který velí sáhnout po těch s nejvyššími dividendovými výnosy. "Velice vysoké výnosy jsou často dané agresivní výplatní strategií firmy závislou na aktuálním hospodaření. Naproti tomu nižší výnosy bývají obecně udržitelnější, tedy spolehlivější bez ohledu na vývoj makroekonomického prostředí i jiné faktory ovlivňující hospodaření firem," říká. Důležitá je podle něj i rovnováha mezi stabilními výplatami a růstem tržních cen akcií.
Pisani navíc říká, že akcie firem vyplácejících dlouhodobě zajímavé dividendy mohou v současném prostředí vykazovat i lepší cenovou stabilitu. "Investoři těmto firmám mohou výměnou za stabilní příjmy z dividend leccos odpustit, takže z případných dalších tržních turbulencí mohou tyto akcie vyjít lépe," věří.
Přestože zatím nelze říci, že by se na dluhopisovém trhu objevovala významnější systémová rizika, Todd Sohn ze Strategas upozorňuje na růst spreadů i CDS (cena, která se platí za zajištění pro případ nesplácení dluhu) a na "preventivní" stahování peněz z fondů zaměřených na dluhopisy s vysokými výnosy. "Investoři vědí, že firmy čekají nejisté časy, a vnímají, že se podmínky pro úvěrování zhoršují. Dividendy tak pro ně mohou být zajímavou alternativou a pomyslným bezpečným přístavem," dodává.
Zdroj: CNBC, ETF Action