US MARKETOtevírá za: 1 h 13 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

5 věcí, které letos mohou zabít akciovou rally

Uplynulý rok byl jeden z těch vůbec nejlepších pro akcie. Byla to až podezřele hladká cesta k novým maximům bez většího zakolísání v podobě více než 7% korekce. I rok 2014 by měl být podle analytiků nakloněný akciím, ale žádná z jejich předpovědí nepočítá s výkonem srovnatelným s loňskem.

Výhoda roku 2013 oproti tomu letošnímu byla ta, že se trh dokázal vypořádat s řadou negativních událostí a dále růst. Začalo to fiskálním útesem, pokračovalo vládním shutdownem a skončilo oznámením Fedu, že omezuje stimulaci ekonomiky.

Stratégové zůstávají ohledně roku 2014 optimističtí. Na rozdíl od minulého roku tu ale nebude "katalyzátor strachu". "Riziko je vždy největší, když žádné nevnímáte," varuje hlavní akciový stratég Citigroup Tobias Levkovich. "Když očekáváte hladkou jízdu, nezapnete si bezpečnostní pás." Nebezpečí přitom i letos na akciové investory čeká více než dost.

1. Podstatný a rychlý růst úrokových sazeb

Ačkoli by posilující ekonomika měla prostředí vyšších sazeb ustát, obavou zůstává, že sazby mohou vzrůst moc a příliš rychle. Po oznámení Fedu o omezení QE úrokové sazby rostly, pomohly jim navíc lepší makrodata. Výnos desetiletých státních dluhopisů překonal koncem prosince 3 %, rok tak uzavíral na nejvyšší hodnotě od července 2011.

"Problém obvykle přichází z dluhopisového trhu a ten je právě v procesu normalizace," upozorňuje John Stoltzfus, hlavní stratég Oppenheimer Asset Management. Podle analytiků by rostoucím úrokovým mírám mohlo padnout za oběť oživení na nemovitostním trhu (v případě rychlého růstu by mohly rychle poskočit nahoru hypotéční sazby).

Jack Ablin, hlavní investiční manažer BMO Private Bank, neočekává u výnosů desetiletých dluhopisů "divočejší" růst než na 3,5 %. A ten podle něj na trzích a v ekonomice obrat nezpůsobí. Těžit by z toho měly banky, povede to k návratu k jejich tradičnímu byznysu založenému na úvěrování. Navíc, i když Fed omezuje QE, přislíbil, že udrží krátkodobé úrokové sazby nízké po dlouhou dobu.

2. Pomalejší růst zisků

Výsledková sezóna se rozběhne naplno v polovině ledna a bude pro akcie představovat první velký test. Marže jsou s 10 % na vrcholu cyklu a zisky by v dalším roce měly růst o zhruba 3,5 až 5 %. Prostředí nízkých úrokových sazeb pomáhalo společnostem k růstu marží. "Otázkou je, zda jsou firmy schopny udržet marže," zvažuje Ablin, "a urychlit růst zisků."

Levkovich nevylučuje ani zpomalení růstu, ale ani pozitivní překvapení ohledně zisků. "Zisky by mohly být silnější. Je zde více provozní páky, než trh v současnosti vnímá," doplňuje. "Marže jsou skutečně vysoko, protože firmy byly efektivní."

Poukazuje na to, že 2 z 10 sektorů indexu S&P 500 mají vyšší marže než v případě minulých maxim zisků v roce 2007. Levkovich má pro S&P 500 v roce 2014 cíl 1 975 bodů, nedávno jej navýšil z 1 900 právě díky očekávání vlivu lepších zisků.

3. Inflace

Vzhledem k exitu Fedu klesla očekávání ohledně inflace a s nimi ceny komodit. Řada analytiků se ale strachuje, že by ekonomika mohla posílit dost na to, aby to rozdmýchalo inflaci.

4. Washington

V následujících týdnech by se mohla opět rozohnit debata o dluhovém stropu. Většina stratégů to ale neočekává. Levkovich předpokládá zrychlení dynamiky v americké politice v polovině roku. "Je zde řada faktorů. Myslím si, že Washington je vždy zajímavé sledovat."

Vina za vládní shutdown je přikládána oběma stranám a je nepravděpodobné, že by republikáni riskovali před volbami do Kongresu velké politické drama.

5. Geopolitická rizika

Hrozby mimo USA jsou každoročním rizikem. Levkovich se obává zejména měnových nerovnováh na rozvíjejících trzích.

Další mrak na světovou ekonomiku vrhá čínská úvěrová krize, Stoltzfus ale očekává, že to Čína zvládne a pozitivně přispěje ke světovému růstu. "Je zde patrný tlak regulátorů a je potřeba omezit bankovní úvěrování," říká. "Myslíme si ale, že Čína bude více přispěvatelem k růstu než rizikovým faktorem."

"Mou hlavní divokou kartou je Evropa," prozrazuje Ablin a dodává, že je zapotřebí nějaký stimul, aby bylo zajištěno synchronizované světové oživení.

"Pozitivní vývoj energetického sektoru přispívá k optimismu ohledně USA," doplňuje Ablin. Pokud ale stlačí ceny ropy příliš nízko, může to způsobit pnutí v ekonomikách, které jsou závislé na produkci ropy, třeba v Rusku nebo na Blízkém východě.

Zdroj: CNBC

Americké akcieRizikaVýhled na rok 2014
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika