Klid na trhu jako pohroma pro tradery: Chystá se exodus z Wall Street?

Zatímco investoři nad odchodem volatility z amerických trhů jásají, obchodníci investičních bank hypnotizují index VIX, aby se odlepil ode dna. "Burzy vypadají jako klidná vodní hladina. Dokud se to nezmění, nebudou banky schopny na trzích získat dost peněz na to, aby uživily všechny své lidi," řekl nedávno John Gerspach, finanční ředitel Citigroup. "Volatilita je na deseti- až patnáctiletých minimech a banky zkrátka nemají příležitost, jak vydělat," dodal.
Podobně jako Gerspach hovoří i Richard Stein z headhunterské firmy Caldwell Partners. "Na 'parketech' amerických burz se pohybuje až příliš mnoho lidí a americké banky se dříve či později velké části z nich budou muset zbavit," varuje.
Vysokou pravděpodobnost relativně brzkého propouštění podporují i čísla z americké Wall Street. Zatímco tržby z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami (FICC aktiva) deseti největších investičních bank působících na amerických trzích se v letošním prvním čtvrtletí meziročně propadly o 15,7 %, počet obchodníků a analytiků pohybujících se na trzích s těmito aktivy klesl jen o 4,8 %. A kde nejsou tržby, tam není ani zisk.
"Hrozba ztráty zaměstnání skutečně není jen mediálním strašákem," říká dále Stein. "Sami zaměstnanci finančních ústavů si začínají uvědomovat, že vydělat na trhu bez dostatečné volatility je pro banky takřka nemožné, což se zrcadlí i v jejich chování. Jen v případě vrcholového managementu investičních bank naše firma v meziročním srovnání registruje až 19% nárůst zájemců o spolupráci při budoucím hledání zaměstnání."
Výpovědi se začínají hromadit
Některé investiční banky již dokonce usoudily, že není na co čekat. Německá Deutsche Bank mezi lety 2011 a 2013 snížila počet zaměstnanců v oddělení obchodování s FICC o 17 % a podle nepotvrzených informací v brzké době plánuje toto číslo ještě navýšit. Podobně je na tom i britská Barclays, která ze svého oddělení investičního bankovnictví propustila již několik set lidí a minulý měsíc ohlásila, že v následujících třech letech výpověď dostane dalších až 7 tisíc zaměstnanců.
Propouštět plánuje i další britský finanční ústav. Royal Bank of Scotland nedávno oznámila plány na zásadní zeštíhlení svého amerického investičního byznysu, v rámci kterého by o práci mělo přijít až 400 lidí. Jako důvod svého rozhodnutí ovšem RBS neuvedla nedostatek příležitostí k obchodování, nýbrž potřebu přizpůsobit se novým regulačním opatřením.
"Dokud se na trhy nevrátí volatilita, nemají banky možnost zvýšit objemy svého obchodování, a tedy ani své zisky," potvrzuje Jason Goldberg, analytik z Barclays. "Lze přitom očekávat, že objemy tržeb z obchodování na amerických trzích budou ve druhém čtvrtletí ještě slabší než v prvních třech měsících letošního roku."
Tržby z obchodování americké Citigroup by se podle managementu společnosti v druhém kvartále mohly meziročně propadnout o 20 až 25 %, čímž by se banka v souladu se slovy Goldberga skutečně dostala i pod čísla ze slabého prvního čtvrtletí, kdy se její tržby z obchodování s FICC propadly meziročně o 13 %.
Podobný výhled v poslední době představil i management banky JPMorgan Chase, který za druhé čtvrtletí očekává meziroční propad tržeb z obchodování o pětinu. Šéf v pořadí třetí největší americké investiční banky James Dimon nicméně doufá ve světlejší zítřky. "Věřím, že investiční bankovnictví nakonec ztracené pozice dobude zpět," prohlásil nedávno.
Zdroj: WSJ