US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

5 energetických firem, jejichž akcie vás mohou potěšit i při propadech cen ropy

Kombinace rostoucí produkce, nižší poptávky a ústupu geopolitických rizik stlačila ceny ropy pod 70 USD za barel. Levná ropa je skvělou zprávou pro řidiče, ne však pro investory do energetiky. Takto nízké ceny nebyly od roku 2010. Navíc vzhledem k tomu, že OPEC nechce produkci omezovat, svět možná čeká ještě dlouhé období "krvácejících energetických akcií". Ne všechny tituly jsou ale klesajícími cenami ropy postiženy stejně.

Redakce IW
Redakce IW
8. 12. 2014 | 7:00
Ropa

Důvodem nářku mnohých energetických firem je to, že některé způsoby těžby nejsou na současných úrovních ziskové. Analytici z Morgan Stanley a U.S. Global Investors vypočítali průměrnou hranici rentability pro různé formy produkce od amerických břidlic po pobřežní africká ropná pole. Společnosti mají hranice ziskovosti nastaveny různě, proto při důkladném hledání lze narazit na firmy, které jsou v plusu ještě při nižších cenách, než na jaké trh ropy do současnosti klesl.

Goodrich Petroleum

Hranice rentability: 80 USD za barel

Tuscaloosa v Louisianě a Mississippi nabízí jedny z posledních velkých příležitostí v Severní Americe pro energetické firmy. Podle prvních odhadů toto ropné pole skrývá minimálně 7 miliard barelů ropy. Zatímco o jeho potenciálu se ví už roky, teprve nyní jsou dostupné technologie pro jeho využití. Bohužel pro Goodrich Petroleum (GDP) jsou stále velmi drahé.

Firma by potřebovala cenu ropy zhruba 80 USD za barel k pokrytí nákladů na frakování. S cenou ropy v pásmu 65 až 70 USD společnost tratí s každým vrtem. Není tedy divu, že se cena jejích akcií v posledních třech měsících propadla téměř o 80 %.

Firma je jediná, která těží v Tuscaloosa Marine Shale. 7 miliard barelů není zanedbatelných a takovéto zásoby paliva se budou jednou hodit. Znamená to, že firmu buď brzy někdo s přirážkou koupí, anebo se cena jejích akcií zotaví ve chvíli, kdy na trhu s energiemi dojde k oživení. Pokles ceny akcií pod 5 USD může znamenat pro investory neopakovatelnou nákupní příležitost.

Suncor Energy

Hranice rentability: 70 USD za barel

Zapomeňte na problémy s ropovodem Keystone XL. Kanadské ropné písky potřebují pro přežití vyšší ceny ropy a tučnější zisky. Podle analýz investičních bank to je 70 USD za barel, tedy téměř aktuální cena.

Suncor Energy je jednou z největších energetických firem v segmentu ropných písků a od doby, kdy cena ropy klesá, spadly její akcie o zhruba 26 % ze svých maxim.

Firma zkoušela těžbu ropných písků v 60. letech a vlastní rozsáhlá naleziště v regionu. Suncor produkuje 403 tisíc barelů ropy denně a jakožto lídr v produkci z ropných písků značně investuje do kontroly nákladů a opatření pro efektivnost (využití vedlejších produktů těžby) pro zlepšení ziskových marží.

Suncor má obrovské energetické impérium skládající se z těžebních, přepravních, zpracovatelských a distribučních aktivit, což firmě zlepšuje cash flow a zisk v obtížnějších obdobích. Akcie láká předstihovým P/E necelých 10 a slušným dividendovým výnosem. Její cena je tak proti ostatním energetickým akciím doslova dumpingová. Pokud ceny ropy vzrostou, investoři se mají na co těšit.

Energy XXI

Hranice rentability: 60 USD za barel

Mělké vody Mexického zálivu už opustili velcí hráči a do prostoru mohou přicházet ti menší, jako je Energy XXI. Analytici očekávají, že tradiční mělké vrty v zálivu potřebují k zajištění profitability cenu kolem 41 USD za barel. Překážkou pro firmu je využívání kombinace nových seismických a horizontálních vrtných a frakovacích technologií. Ty mají pomoci dohledat zbytky ropy, které tu zanechaly větší firmy. Tento druh výroby energie vyžaduje cenu ropy zhruba na 60 USD za barel.

Dvě velké akvizice v mělkých vodách (2,3miliardový obchod s EPL Oil & Gas a nákup aktiv ExxonMobil za 1 miliardu USD) pomohly společnosti vylepšit rezervy v regionu jen v roce 2013 o více než 50 %. Bohužel tyto akvizice přispěly i k nárůstu zadlužení. Proto firma na burze zažila od začátku roku pokles o zhruba 85 %.

Stejně jako výše zmíněná GDP ani Energy XXI není titulem pro slabé nátury. Pokud se cena ropy vyhoupne jen trochu nad hranici profitability, bude mít ale firma vystaráno. Její hrubé ziskové marže jsou navíc v současnosti na 63 %, což firmě nechává prostor k přežití i v případě dalšího mírného poklesu cen ropy.

Baytex Energy

Hranice rentability: 50 USD za barel

Baytex není příliš známým jménem, vlastní však některé z velkých pozic podél hranic Alberty a Saskatchewanu. Zhruba 86 % rezerv a produkce pochází z ropy a zkapalněného zemního plynu (NGL). Mnoho z toho je konvenčně vyráběná těžká ropa.

Těžká ropa a ropné písky jsou často zaměňovány, i přes některé podobné vlastnosti jsou ale metody produkce surovin z nich velmi odlišné. Například těžit těžkou ropu lze s využitím některých konvenčních produkčních metod (s několika mírnými úpravami). Pokud mluvíme o dovozu ropy z Kanady, vždy jde o tento druh ropy, ne o ropné písky.

Podle analytiků jsou náklady produkce těžké ropy aktuálně kolem 50 USD za barel. Propady na komoditním trhu ale vedly k tomu, že akcie Baytex zamířily na jih. Investoři si však u této akcie mohou přijít na své s dvojciferným dividendovým výnosem. Pokud ceny ropy nebudou již dále klesat, není takto vysoká dividenda v ohrožení.

EOG Resources

Hranice rentability: 40 USD za barel

Skutečnými vítězi by mohli být investoři, kteří využili poklesu a nakupovali severoamerické producenty břidlicové ropy s vysokou úrovní efektivity, jako je EOG Resources. Firma má záviděníhodnou výhodu velkého pokrytí regionu. V posledním reportovaném kvartálu vyprodukovala ekvivalent 614 100 barelů ropy za den, což byl 17% růst oproti loňským 526 400 barelům za den.

Agresivní vrtný program a úsporný integrovaný model táhl růst produkce. EOG vlastní doly pro frakování z ropných písků a terminály na nakládání ropy na železnici. Tato integrace stojí za velkou částí výnosů. Při ceně ropy 80 USD za barel má EOG téměř 100% míru návratnosti. I kdyby cena ropy klesla k 40 USD za barel, společnost by ze svých operací měla stále 10% návratnost. Proto je EOG jednou z mála firem produkujících břidlicovou ropu, jejichž zisky neohrozí ani extrémně nízké ceny ropy.

Zdroj: InvestorPlace.com

Akciové tipyEnergetikaRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár