Akciový býk se diví: Vrchol ziskovosti firem?!
|

Akciový býk se diví: Vrchol ziskovosti firem?!

Známý investor Richard Bernstein je překvapen, že se mezi akciovými investory šíří pesimismus. Firemní fundamenty jsou podle něj nadále silné a akcie mají další růstový potenciál. Sektorově nadále věří cyklickým titulům.

Americké akcie Pesimismus na trzích Výsledková sezóna Recese Zisky Výhled na rok 2019

Index S&P 500 má za sebou nejhorší měsíc za řadu let, ale medvědí trend se podle Richarda Bernsteina ještě nechystá. To, co se na trzích děje, je podle něj způsobeno velkým rozkolem mezi náladou investorů a firemními fundamenty.

"Tento rozkol byl v říjnu mimořádný. Je jasné, že investoři mají velký strach z toho, že se bude opakovat rok 2008, ale fundamenty jsou stále solidní," uvedl Bernstein v rozhovoru pro CNBC.

V dosavadní výsledkové sezóně většina firem překonává odhady analytiků na úrovni zisku. Podle Bernsteina jsou dobré výsledky jasným býčím signálem, ale stále více investorů je vnímá jako varování, že je trh na vrcholu, a že se tedy chystá obrat.

"Jsem šokován, a to tento výraz nepoužívám často. Jsem šokován, že lidé mluví o vrcholu, pokud jde o zisky firem. Podle mě může dojít k vrcholu růstu ziskovosti letos ve čtvrtém kvartálu, ale to je něco úplně jiného než vrchol ziskovosti," vysvětlil Bernstein jinak celkem samozřejmost, že zpomalení růstu není totéž jako pokles.

Býčí trend může být podle něj v posledním stadiu, ale medvědí trend je ještě daleko. A podle toho Bernstein také investuje. Jedním z možných přístupů je podle něj právě využití toho, že největší rozkol mezi náladou investorů a fundamenty je u cyklických sektorů. Jeho favority mezi nimi jsou aktuálně energetika, základní materiály a průmysl.

Zdroj: CNBC