Americké akcie v pátek potřetí v řadě vzrostly, za týden přidaly hlavní indexy jedno až dvě procenta

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek vzrostly třetí den po sobě díky příznivým hospodářským statistikám, které překonaly odhady. Solidní zisk indexy vykázaly i za celý týden, v měsíčním horizontu se ale na směru neshodly.
Index Dow se v závěru týdne zvýšil o 0,19 % na 34 529,45 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,08 % na 4 204,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,09 % na 13 748,74 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,12 % na 16,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,581 %.
Investoři se nezalekli vyššího údaje o inflaci, než se čekalo, a pozitivně hodnotí dříve uveřejněné zprávy o poklesu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo o růstu kapitálových výdajů firem. Další peníze nalije do ekonomiky a na trhy i v pátek představený rozpočtový plán amerického prezidenta Joea Bidena, který na příští rok počítá s vládními výdaji v celkové hodnotě šesti bilionů dolarů.
Z jednotlivých titulů se dařilo výrobci podnikového softwaru Salesforce, který díky zvýšení celoročního výhledu přidal 5,43 %. Naopak výrobce letecké techniky Boeing po úspěšném čtvrtku 1,47 % odepsal. Titul reagoval na zprávu, že firma zastavila dodávky letadel 787 Dreamliner.
Za celý týden stoupl Dow o 0,94 %, S&P 500 se zvýšil o 1,16 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,06 %. Nasdaq má za sebou ale první měsíční pokles od října - v pondělí se na akciových trzích nebude obchodovat. Technologický index v květnu ztratil 1,53 %, Dow přidal 1,94 % a S&P 500 stoupl o 0,55 %.
Dolar v pátek odevzdal zisky nasbírané v průběhu týdne
Na devizovém trhu v pátek ráno zpevňoval dolar, v průběhu dne ale zisky nasbírané v týdnu odevzdal. Investoři vyhodnocují došlé statistiky a přehodnocují pozice před víkendem, který bude v USA a v Británii kvůli státnímu svátku o den delší.
Zatímco ráno stoupal dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, o 0,4 %, krátce před 22.00 SELČ už přidával jen 0,1 % na 90,40 bodu. Euro a japonský jen byly k dolaru v téže době téměř beze změny - euro se prodávalo za 1,2196 USD, když k dolaru přidávalo 0,01 %, a jen od něj zase 0,01 % odepisoval na 109,80 JPY. V průběhu dne se ale dolar vyšplhal až na 110,20 JPY, a byl tak k japonské měně na sedmitýdenním maximu.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Joe Biden se chystá utrácet takové sumy peněz, jaké snesou srovnání jen s částkami vynaloženými za druhé světové války. A k oznámení si vybral i dobu, která s tímto tématem úzce souvisí - Američané totiž v pondělí oslaví Den obětí války. Napsal to komentátor amerického ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) James Freeman, který dříve působil například v Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), kde hájil práva investorů.
- Americká internetová společnost Google má ve Francii na dosah urovnání sporu, který tam vede s antimonopolními orgány. Ty firmu obvinily, že při prodeji reklamy upřednostňuje své vlastní produkty před klientskými, a zneužívá tak svého postavení na trhu on-line reklamy. Informuje o tom americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na své zdroje. Podle nich Google zaplatí pokutu a přistoupí i na provozní změny.
- Britské regulační úřady v pátek schválily k použití vakcínu proti covidu-19 od americké společnosti Johnson & Johnson (J&J). Jde tak o čtvrtou očkovací látku, která bude Britům dostupná; na rozdíl od již schválených preparátů firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca však stačí vakcíny J&J k plné imunizaci jen jedna dávka.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing zastavil dodávky svých letadel 787 Dreamliner. S odvoláním na informované zdroje to v pátek uvedl ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Americký Federální úřad pro letectví (FAA) si podle nich vyžádal více informací o tom, jak se chce výrobce vypořádat s dříve zjištěnými nedostatky v kvalitě.
- Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským výtvorem. Společnost tuto položku odebrala ze svého seznamu zakázaných tvrzení v době zesílených debat o tom, že koronavirus SARS-CoV-2 se mezi lidmi rozšířil po úniku z čínské laboratoře. Ve středu ji zmínil i americký prezident Joe Biden. Jde podle něj o jeden ze dvou scénářů, na něž se soustředí američtí zpravodajci.
- Americký prezident Joe Biden v pátek odhalil návrh rozpočtu na příští rok, který počítá s vládními výdaji v celkové hodnotě šesti bilionů dolarů. Podle agentury AP plán zahrnuje řadu nových sociálních programů namířených na chudší obyvatele a střední třídu. Veřejné výdaje Spojených států by při jeho realizaci byly nejvyšší od druhé světové války.
- Obchodní bilance se zbožím v dubnu -85,23 miliardy dolarů (březen -91,98 miliardy dolarů).
- Meziměsíční velkoobchodní zásoby v dubnu +0,8 % (březen +1,1 %).
- Meziměsíční osobní příjmy v dubnu -13,1 % (březen +20,9 %, odhad -14,1 %), osobní výdaje +0,5 % (březen +4,7 %, odhad +0,5 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v květnu 75,2 bodu (duben 72,1 bodu, odhad 68 bodů).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu 82,9 bodu (duben 88,3 bodu, odhad 82,9 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Návrh administrativy amerického prezidenta Joea Bidena využít režimu nové globální daně jako politického a ekonomického krytí pro vlastní zvyšování daní ve Spojených státech už naráží na problémy. To je skutečný význam toho domnělého průlomu v jednání, v němž americká ministryně financí Janet Yellenová navrhla, aby ve světě existovala minimální daň 15 % ze zisků globálních firem. V komentáři to píše redakční rada amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.
- Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 se blíží dohodě o zdanění nadnárodních společností. Uvolnila by se tím cesta k zavedení globální daně pro obří firmy ještě v letošním roce, píše deník Financial Times. Spojené státy navrhly, aby ve světě existovala minimální daň 15 % ze zisků globálních firem. Francie, Německo a Itálie plán považují za dobrý základ pro mezinárodní dohodu, která by se mohla schválit do července.
- Americký dodavatel stavebních materiálů Martin Marietta Materials (v pondělí +1,08 %) koupí za 2,3 miliardy USD majetek německé společnosti HeidelbergCement v Kalifornii a v Arizoně. HeidelbergCement v pondělní zprávě uvedla, že se chce zaměřit na regiony v Severní Americe, kde má silnější pozici na trhu. Prodej majetku je součástí jejího strategického plánu na zvýšení ziskové marže.
- Amazon (v pondělí +1,31 %) je podle zdrojů obeznámených se situací blízko akvizici MGM Studios za 8,5-9,0 miliardy USD. Obchod by mohl být oznámen již v úterý.
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu spadl na 0,24 bodu z 1,71 bodu v březnu.
- Americká společnost Moderna v úterý oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u pacientů od 12 do 17 let. Firma se sídlem v Bostonu nyní plánuje požádat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení pro očkování dospívajících. Informuje o tom list The New York Times.
- Americká filmová a zábavní společnost Walt Disney plánuje letos ukončit 100 ze svých mezinárodních televizních kanálů a do budoucna se zaměří na streamovací službu Disney+. Informovala o tom agentura Bloomberg. V pondělí se tomuto tématu na konferenci věnované technologiím a médiím věnoval šéf společnosti Bob Chapek.
- Japonská společnost SMBC Aviation Capital, jedna z největších firem poskytujících leasing letadel, koupí 14 Boeingů 737 MAX v nízkonákladové konfiguraci. Odebírat by je od výrobce měla začít ještě v letošním roce. Japonský podnik se sídlem v irské metropoli je významným zákazníkem Boeingu. Už dříve potvrdil objednávky na 89 strojů a oznámil, že vybuduje flotilu o 133 strojích, informovala v úterý agentura Reuters.
- Čínská technologická společnost Huawei 2. června, spustí svůj nový operační systém Harmony pro chytré telefony. Agentura Reuters to označuje za dosud nejvýraznější krok směrem k zotavení ze škod, které firmě způsobily americké sankce. Nasazení vlastního operačního systému znamená, že Huawei už nebude závislý na operačním systému Android americké společnosti Google.
- Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s osobními údaji uživatelů a zda nezneužívá dominantního postavení na trhu. Vyšetřování se týká německé a irské odnože Googlu, stejně jako mateřské společnosti Alphabet, oznámil v úterý úřad.
- Ruský soud v úterý udělil pokuty americkým technologickým firmám Google a Facebook za to, že nevymazaly obsah, který Moskva považuje za nelegální. Google má zaplatit šest milionů rublů (1,7 milionu Kč) a Facebook 26 milionů rublů (7,4 milionu Kč). Informovala o tom v úterý ruská média.
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v březnu meziročně 13,3 % (únor 12 %, odhad 12,3 %), meziměsíčně 2,2 % (únor 1,3 %).
- Index cen domů FHFA v březnu meziročně 13,9 % (únor 12,4 %), meziměsíčně 1,4 % (únor 1,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry společnosti Conference Board v květnu 117,2 bodu (duben 117,5 bodu, odhad 119,2 bodu).
- Prodeje nových domů meziměsíčně v dubnu -5,9 % (březen +7,4 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v květnu 18 bodů (duben 17 bodů).
- Americký internetový prodejce Amazon (ve středu +0,19 %) koupí za 8,45 miliardy dolarů hollywoodské studio MGM. Získá tak pro svoji streamovací službu Prime řadu filmů i televizních seriálů, včetně populární série filmů s agentem 007 Jamesem Bondem. Převzetí MGM je druhou největší akvizicí Amazonu od roku 2017, kdy firma koupila za téměř 14 miliard USD prodejce potravin Whole Foods Market. Amazon výrazně posílí konkurenční postavení vlastní streamovací služby v boji s konkurenčními službami tohoto druhu, jako jsou Netflix a Disney+.
- Americký výrobce cukrovinek Mondelēz International (ve středu -0,13 %) koupí za zhruba dvě miliardy dolarů řeckou potravinářskou firmu Chipita, která mimo jiné vyrábí croissanty 7Days. Akvizice pomůže americké firmě v expanzi na rychle rostoucím trhu s drobným občerstvením.
- Prezident Joe Biden zadal zpravodajským službám, aby zjistily více o původu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Zprávu chce dostat do 90 dnů.
- Růst ekonomiky Spojených států začátkem roku citelně zrychlil, zejména díky vládním stimulačním opatřením pro firmy i rodiny. Hrubý domácí produkt (HDP) se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 procenta, potvrdilo ve své čtvrteční zpřesněné zprávě americké ministerstvo obchodu. Je to druhý nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí 2003. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 4,3 procenta.
- Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zveřejnili nový návrh infrastrukturního plánu, s nímž chtějí jít do dalšího kola vyjednávání s administrativou demokratického prezidenta Joea Bidena. Jejich nová nabídka v hodnotě 928 miliard dolarů (necelých 19,4 bilionu korun) je však stále výrazně skromnější než plán prosazovaný Bílým domem. Mezi oběma stranami navíc stále panuje zásadní neshoda ohledně toho, jak nové výdaje zaplatit.
- Úřad Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS) začal vyšetřovat, jak instituce EU využívají cloudové služby poskytované americkými technologickými společnostmi Amazon a Microsoft. Úřad ve čtvrtek oznámil, že ho znepokojuje přenos osobních údajů z Evropy do Spojených států. Jedno vyšetřování se zaměří na to, jak Evropská komise (EK) využívá službu Microsoft Office 365. Samostatně pak úřad zahájil ještě jedno vyšetřování.
- Moskevský soud ve čtvrtek uložil společnosti Twitter pokuty v celkové výši 19 milionů rublů (5,4 milionu Kč) za to, že neodstranila ze své platformy obsah, jehož šíření ruské zákony zakazují. Už v dubnu dostala internetová společnost pokutu za nesmazání materiálů, které podle ruských úřadů vyzývaly mladistvé k účasti na nepovolených protestních akcích, připomněla agentura TASS.
- Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek navštívil stát Ohio a na tamní škole obhajoval své ekonomické a investiční plány, které mimo jiné obnášejí vyšší zdanění podniků a bohatých. Biden se v pátek chystá představit první návrh rozpočtu na rok 2022 i výhled na příští desetiletí, který počítá s nejvyššími veřejnými výdaji od druhé světové války, napsal list The New York Times, který se k dokumentům dostal ještě před jejich zveřejněním.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, prodlouží zákaz pořádání večírků v pronajatých nemovitostech až do konce léta. Firma o tom informovala v prohlášení a uvedla, že opatření je kvůli pandemii v nejlepším zájmu veřejného zdraví. Původní zákaz pořádaní větších oslav a party začal platit loni v srpnu.
- Rozjednané prodeje domů v dubnu meziměsíčně -4,4 % (březen +1,7 %, odhad +0,8 %), meziročně +51,7 % (březen +23 %).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v květnu 32 bodů (duben 40 bodů).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu meziměsíčně -1,3 % (březen +1,3 %, odhad +0,7 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 22. května 406 tisíc (předchozí týden 444 tisíc, odhad 425 tisíc).
- Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 15. května 3,64 milionu (předchozí týden 3,74 milionu, odhad 3,68 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Dick's Sporting Goods (ve středu +16,70 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,79 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 2,92 miliardy USD (odhad: 2,23 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch (ve středu +7,69 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: -0,38 USD), tržby 781,4 milionu USD (odhad: 687 milionů USD).
- Výsledky NVIDIA (ve středečním after-marketu -0,7 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 3,66 USD (odhad: 3,29 USD), tržby 5,66 miliardy USD (odhad: 5,4 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 1Q: Zisk na akcii 1,60 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 6,48 miliardy USD (odhad: 6,42 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,23 USD (odhad: 1,40 USD), tržby 11,64 miliardy USD (odhad: 10,40 miliardy USD).
- Výsledky Dollar General v 1Q: Zisk na akcii 2,82 USD (odhad: 2,19 USD), tržby 8,40 miliardy USD (odhad: 8,27 miliardy USD).
- Výsledky salesforce.com v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 0,88 USD), tržby 5,96 miliardy USD (odhad: 5,89 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 3QFY2021: Zisk na akcii 2,75 USD (odhad: 2,38 USD), tržby 45,28 miliardy USD (odhad: 44,71 miliardy USD).
- Výsledky Gap v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: -0,05 USD), tržby 4 miliardy USD (odhad: 3,44 miliardy USD).
- Výsledky Dell Technologies v 1Q: Zisk na akcii 2,13 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 24,5 miliardy USD (odhad: 23,4 miliardy USD).
- Výsledky Box v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 202,4 milionu USD (odhad: 200,4 milionu USD).
- Výsledky HP v 2QFY2021: Zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 15,9 miliardy USD (odhad: 14,98 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
