Americké akcie v pátek mírně stouply a index S&P 500 skončil na novém maximu, v týdenním horizontu se benchmarky na směru neshodly

Americké akcie v pátek mírně posílily. Na akciovém trhu nicméně přetrvávají obavy, že nynější vzestup inflace ve Spojených státech by mohl pokračovat a přimět americkou centrální banku, aby začala zpřísňovat svou měnovou politiku dříve, než se dosud předpokládalo.
Index Dow si v pátek připsal 0,04 % a uzavřel na 34 479,60 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,19 % na nové zavírací maximum 4 247,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,35 % na 14 069,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,8 % na 15,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 1,454 %.
Pozornost investorů se nyní upírá k zasedání Fedu, které se uskuteční příští týden. Investoři čekají rovněž na zveřejňování firemních výsledků za druhé čtvrtletí, které začne příští měsíc.
"Byl to klidný den," řekl k pátečnímu obchodování analytik Oliver Pursche z Wealthspire Advisors. "Ve zprávách není nic, co by trhu poskytlo výraznější impulz. Investoři tak budou čekat na výsledkovou sezónu," dodal.
Za celý týden index Dow klesl o 0,80 %, S&P 500 přidal 0,41 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,85 %.
Dolar v pátek posiloval vůči euru i britské libře
Na devizovém trhu v pátek americký dolar posiloval vůči euru i britské libře. Investoři totiž sázejí na to, že úrokové sazby se budou v eurozóně a v Británii zvyšovat pomaleji než ve Spojených státech. Kolem 23.00 SELČ jednotná evropská měna vůči dolaru vykazovala pokles o zhruba 0,5 % na 1,211 USD. Libra ve stejnou dobu ztrácela také zhruba 0,5 % na 1,411 USD.
Evropská centrální banka ve čtvrtek zvýšila odhady hospodářského růstu a inflace v eurozóně, zároveň však podle očekávání slíbila, že bude nadále podporovat ekonomiku eurozóny mimořádně uvolněnou měnovou politikou. "Představitelé ECB signalizují, že inflace se nachází výrazně pod úrovní, která je zapotřebí k vytvoření tlaku na zvýšení sazeb," uvedl analytik Karl Schamotta ze společnosti Cambridge Global Payments.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Společnost Fisher-Price z americké hračkářské skupiny Mattel stahuje z trhu dva modely kojeneckých lehátek poté, co v jednom z nich mezi dubnem 2019 a únorem 2020 let zemřely čtyři děti staré dva až čtyři měsíce. Informovala o tom agentura AP. V Česku ani na Slovensku společnost Mattel tato lehátka neprodávala, sdělila ČTK za firmu Markéta Patová.
- Čínská společnost Huawei Technologies, která je největším světovým výrobcem telekomunikačního vybavení, chce do roku 2025 vyvinout technologii samořízeného auta. Informovala o tom v pátek agentura Reuters, která zároveň připomněla, že čínský podnik se kvůli americkým sankcím snaží rozrůznit své portfolio.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu předběžně 86,4 bodu (květen 82,9 bodu, odhad 84 bodů).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká internetová společnost Google (v pondělí +0,36 %) ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur za to, že při prodeji reklamy upřednostňovala své vlastní produkty před klientskými, a zneužívala tak svého postavení na trhu on-line reklamy. Americký gigant zároveň souhlasil, že dosavadní praxi změní, oznámil v pondělí francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
- Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) poprvé po téměř 20 letech schválil nový lék proti Alzheimerově chorobě od firmy Biogen (v pondělí +38,34 %). Podle amerických médií se však jedná o kontroverzní rozhodnutí, jelikož mu nedal zelenou nezávislý panel expertů přidružených k FDA. Někteří odborníci tvrdí, že neexistuje dostatek důkazů o tom, že by přípravek nemocným skutečně pomáhal. Očekává se však, že schválení léku v USA urychlí snahy o jeho nasazení i v dalších zemích.
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí +0,01 %) představila řadu softwarových novinek, včetně nových verzí operačních systémů pro telefony iPhone, tablety iPad a počítače Mac. Oznámila také vylepšení aplikace pro videohovory FaceTime, která přinášejí mimo jiné kompatibilitu se zařízeními s konkurenčními operačními systémy Android a Windows. Zaměstnanci Applu mezitím nesouhlasí s návratem do kanceláří.
- Americká automobilka Tesla (v pondělí +1,01 %) upustí od výroby vozu Model S Plaid+ s nejdelším dojezdem. Na Twitteru o tom informoval šéf společnosti Elon Musk. Dosud zvažovaný vůz by měl nahradit Model S Plaid, který bude podle Muska nejrychlejším sériově vyráběným autem.
- Po oznámení nejméně dvouletého zákazu aktivity pro Donalda Trumpa čelí společnost Facebook (v pondělí +1,89 %) kritice nejen bývalého prezidenta USA a jeho republikánských spojenců. Výhrady vůči jejímu postupu vyjadřuje i řada analytiků, ať už je řeč o samotném trestu a podmínkách jeho prodloužení, či o reakci Facebooku na obecnější doporučení jeho Dozorčího panelu. Některým komentátorům se postup firmy zdá politicky motivovaný.
- Ministři financí skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se přiblížili - tedy alespoň oni si to myslí - novým pravidlům zdanění nadnárodních korporací. Když odhlédneme od toho, jak se vzájemně poplácávali po zádech a ujišťovali se, jak teď vyberou více peněz a jak bude vše spravedlivější, je jasné, že jejich dohoda je špatná pro ekonomiku, která se teprve zotavuje z pandemie. A zvlášť špatný výsledek je to pro Spojené státy. V komentáři k víkendové schůzce ministrů G7 v Londýně to napsala redakční rada amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.
- Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo získat zpět většinu výkupného v digitální měně bitcoin, které zaplatila ropná firma Colonial Pipeline hackerům po nedávném kybernetickém útoku. Ten krátkodobě vyřadil z provozu největší americký ropovod. Bitcoiny získalo zpět nové oddělení vytvořené současnou administrativou prezidenta Joea Bidena. Oddělení je zaměřeno výhradně na boj s útoky využívajícími metodu ransomware, jež v poslední době zasáhly řadu kritických odvětví po celém světě.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v dubnu ve srovnání s březnovým rekordem snížil a zaznamenal zároveň i první pokles v letošním roce. Klesl na 68,9 miliardy dolarů z březnové hodnoty 75 miliard dolarů. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu. Důvodem byl především pokles vývozu.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu 9,286 milionu (březen: 8,288 milionu, revidováno z 8,123 milionu), odhad 8,300 milionu.
- Americká internetová společnost Google (v úterý -0,16 %) umožní konkurentům bezplatné zařazení do seznamu, ze kterého si uživatelé zařízení s operačním systémem Android v Evropě vybírají výchozí webový vyhledávač. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý +0,04 %) dodal v květnu leteckým společnostem 17 letadel, tedy méně než Airbus, získal ale více nových zakázek než evropský rival. Mimo jiné Boeing dodal minulý měsíc také deset strojů své řady 737 MAX, která se potýkala s pochybami ohledně bezpečnosti po dvou smrtelných nehodách. To je o šest více než o měsíc dříve.
- Společnost Brightmark Energy plánuje v americkém státě Georgia postavit závod, který přemění polystyrenové kelímky a další plastový odpad na palivo a chemikálie. Továrna za 680 milionů USD bude největší svého druhu na světě, uvedla firma.
- Divize cloudových služeb americké společnosti Amazon (v úterý +2,07 %) investuje 2,5 miliardy eur do nových datových center v Aragonii na severu Španělska. Firma na svém webu zároveň oznámila, že tam přijme 1 300 lidí.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý +0,67 %) na výroční konferenci vývojářů představila vedle nových verzí operačních systémů i řadu opatření na ochranu soukromí. Zahrnují i funkci "private relay", která skrývá chovaní uživatele na internetu před Applem, poskytovateli internetu a inzerenty. Tato novinka ale nebude kvůli regulačním opatřením dostupná uživatelům v Číně, která je pro Apple jedním z nejdůležitějších trhů.
- Světová banka v úterý zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 % z dříve předpokládaných 4,1 %. Poukázala na příznivý vliv očkování proti covidu-19 a na rozsáhlé stimulační programy v bohatých zemích. Globální hospodářský růst by měl být podle nové prognózy nejrychlejší od roku 1973, kdy činil 6,6 %.
- Americký Senát schválil rozsáhlou většinou zákon, jež má výrazně posílit schopnost USA čelit čínským technologiím. Pro legislativní text hlasovalo 68 senátorů, proti jich bylo 32, uvedla ve středu agentura Reuters. Celková hodnota opatření je odhadována na zhruba 250 miliard dolarů. Jedním z hlavních opatření je podpora ve výši 50 miliard dolarů výzkumu a výrobě polovodičů. Spojené státy tak chtějí snížit svou závislost na dovozu z Číny této klíčové součástky pro moderní technologie.
- Americká internetová společnost Google propojí podmořským kabelem Spojené státy s Brazílií, Uruguayí a Argentinou. Chce tak posílit internetové propojení mezi těmito regiony. Kabel ponese jméno Firmina a bude nejdelším kabelem schopným jednostranného napájení na světě, uvedl Google na svém blogu. Tato vlastnost by mu měla umožnit stabilnější internetové připojení.
- Americká makléřská firma Interactive Brokers Group plánuje nabídnout zákazníkům možnost obchodovat s kryptoměnami. Přiměl ji k tomu tlak klientů, uvedla firma podle agentury Bloomberg ve středečním sdělení. Firma, jejíž služeb využívají i čeští zákazníci, se tak připojí k seznamu poskytovatelů plateb, jako je PayPal, a internetových brokerů, kteří svým zákazníkům umožňují nakupovat, držet a prodávat digitální měny.
- Velkoobchodní zásoby v dubnu meziměsíčně +0,8 % (březen +1,2 %, odhad +0,8 %).
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziročně zvýšily o 5 %, tedy více, než se čekalo, a nejvíce od srpna 2008. Meziměsíčně růst cen zpomalil na 0,6 % z dubnových 0,8 %. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo práce. V dubnu byla inflace na 4,2 %, nejvýše od září 2008. Analytici čekali, že se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýší o 4,7 %. U meziměsíční změny analytici předpokládali růst o 0,4 %.
- Americká letecká společnost United Airlines Holdings je v pokročilé fázi jednání o koupi velkého množství úzkotrupých letadel. V rámci širší obnovy své flotily by si aerolinky mohly objednat nejméně 100 letadel Boeing 737 MAX. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
- Americkému internetovému obchodu Amazon hrozí v Evropské unii pokuta přes 425 milionů dolarů. Informoval o tom ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Pokuta je podle zdrojů součástí návrhu, se kterým přišel lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů CNPD. Kauza souvisí s údajným porušováním pravidel Evropské unie na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 5. června klesl na 376 tisíc z 385 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se pokles na 370 tisíc. Čtyřtýdenní průměr klesl na 402,5 tisíce (předchozí údaj 428 tisíc). Počet pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 29. května klesl na 3,499 milionu z 3,757 milionu (revidováno z 3,771 milionu), když se čekal pokles na 3,602 milionu.
- Čistá hodnota majetku domácností ve Spojených státech se v prvním čtvrtletí zvýšila o pět bilionů dolarů, tedy o téměř čtyři procenta, na rekordních 136,9 bilionu dolarů. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy americké centrální banky. K růstu podle agentury Reuters přispěla rozsáhlá stimulační opatření, kterými vláda reagovala na negativní ekonomické dopady pandemie covidu-19.
- Americká streamovací služba Netflix bude na internetu prodávat zboží s tematikou svých filmů a seriálů. Zprvu jen ve Spojených státech, ale v příštích měsících i v dalších zemích. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Netflix se ke kroku odhodlal v době, kdy konkurence na streamingovém trhu sílí.
- Federální rozpočet v květnu skončil s deficitem 132 miliard USD (duben: -226 miliard USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Campbell Soup v 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,66 USD, loni: 0,83 USD), tržby 1,98 miliardy USD (odhad: 2 miliardy USD, loni: 2,24 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman v 4QFY2021: Zisk na akcii 0,25 USD (odhad: 0,31 USD, loni: 0,27 USD), tržby 812 milionů USD (odhad: 774 milionů USD, loni: 709 milionů USD).
- Výsledky RH v 1Q: Upravený zisk na akcii 4,89 USD (odhad: 4,09 USD), tržby 860,8 milionu USD (odhad: 757,2 milionu USD).
- Výsledky GameStop v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,45 USD (odhad: -0,82 USD), tržby 1,28 miliardy USD (odhad: 1,16 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK