Evropské akcie zakončily páteční seanci na zelené nule, týden pro ně byl nejvíce ziskový od poloviny března

Evropské akciové indexy zakončily páteční obchodování převážně v mírném plusu, když investoři vedle dat z amerického pracovního trhu, jež podpořily i evropský bankovní sektor (+2 %), hodnotili zejména hospodářské výsledky firem a informace o šíření koronavirové mutace delta. Překvapením byl pokles průmyslové výroby v Německu. V plusu završily akcie na starém kontinentu také celý týden.
Evropské akcie zažily nejlepší týden od poloviny března. Těžily z dobrých čtvrtletních výsledků řady významných evropských podniků i z nadějí na širší oživení ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,02 % na 470,07 bodu (za týden +1,80 %), německý DAX zpevnil o 0,11 % na 15 761,45 bodu (+1,40 %), francouzský CAC 40 přidal 0,53 % na 6 816,96 bodu (+3,09) a britský FTSE 100 povyrostl o 0,04 % na 7 122,95 bodu (+1,29 %).
Na růstu evropského akciového trhu se tento týden velkou měrou podílely finanční společnosti. Investoři nákupem jejich akcií reagovaly na příznivé výsledky velkých bank, například britské HSBC či francouzské Société Générale. Dobře si tento týden vedly také akcie energetických podniků.
Čtvrtletní výsledkové zprávy zatím zveřejnily asi dvě třetiny firem z indexu STOXX Europe 600. V 67 % případů výsledky překonaly očekávání analytiků, plyne z údajů společnosti Refinitiv.
Páteční statistické údaje však ukázaly, že průmyslová výroba v Německu v červnu překvapivě pokračovala v poklesu. To naznačuje, že průmyslové podniky se nadále potýkají s výpadky v dodavatelském řetězci.
Páteční události v Evropě
- Průmyslová výroba v Německu v červnu nečekaně klesla, což naznačuje, že oživení největší evropské ekonomiky zpomaluje. Ve srovnání s předchozím měsícem se podle sezónně upravených údajů výroba snížila o 1,3 procenta po poklesu o 0,8 procenta v květnu. Brzdil ji hlavně nedostatek polotovarů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Itálie: Průmyslová výroba v červnu meziročně +13,9 %.
- Španělsko: Průmyslová výroba v červnu meziročně +11,1 % (odhad: +13,5 %).
- Obchodní bilance Francie v červnu skončila ve schodku 5,82 miliardy EUR (odhad: -5 miliard EUR).
- Ceny domů v Británii: Halifax House Price Index v červenci meziměsíčně +0,4 % (odhad: -0,7 %), meziročně +7,6 % (odhad: +7,4 %).
- Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air hodlá do roku 2030 více než ztrojnásobit počet provozovaných letadel a přijmout 4 600 nových pilotů. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Wizz Air v současnosti provozuje zhruba 140 letadel, do roku 2030 chce jejich počet zvýšit na 500.
- Vedení britského řetězce supermarketů Morrisons souhlasí s nabídkou na převzetí podniku za 6,7 miliardy liber. Nabídku v pátek podalo konsorcium vedené americkou společností Fortress Investment Group. Zvýšilo tak svůj dřívější návrh v hodnotě 6,3 miliardy liber, proti kterému se postavili někteří akcionáři britského řetězce.
- Evropská vysílací společnost RTL koupí německé vydavatelství Gruner + Jahr od jeho mateřské firmy Bertelsmann za 230 milionů eur. Dohodnutá transakce podle prohlášení společnosti vytvoří prvního německého šampiona s působností v řadě mediálních odvětví.
- Airbus v červenci dodal 47 letadel, proti červnu tempo dodávek zpomalilo. Od ledna do července Airbus dodal zákazníkům celkem 334 letadel, roční cíl firmy je nastaven na 600 letounů. ČSA zrušily objednávky na 7 nových letounů Airbus.
Výsledková sezóna
- Výsledky ING ve 2Q: Čistý zisk 1,46 miliardy EUR (odhad: 1,15 miliardy EUR).
- Německé pojišťovně Allianz vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 46 % na 2,2 miliardy eur. Výsledky překonaly očekávání a pojišťovna je po překvapivě vysokém růstu zisku optimističtější i ve výhledu na celý rok.
- Výsledky A.P. Møller - Mærsk ve 2Q: EBITDA 5,1 miliardy USD (loni: 1,7 miliardy USD), tržby 142 miliardy USD.
Události na evropských trzích uplynulého týdne
- Průmyslová aktivita ve střední a východní Evropě v červenci rostla i přes nedostatek surovin. Růst v Česku, Polsku, ale také v celé eurozóně nicméně proti rekordnímu červnu kvůli nedostatečným dodávkám zpomalil, zjistila společnost IHS Markit. Největší evropská ekonomika - německá - naopak v červenci růst i přes podobné problémy zrychlila.
- Maloobchodní tržby v Německu se v červnu meziměsíčně zvýšily o 4,2 procenta, tedy mnohem výrazněji, než se očekávalo. Podpořilo je postupné uvolňování koronavirových restrikcí. Vyplývá to z pondělních údajů spolkového statistického úřadu. Zpráva posiluje naděje, že spotřebitelské výdaje v létě výrazně podpoří oživení německé ekonomiky z koronavirové krize.
- Německá realitní společnost Vonovia zvýšila nabídku na převzetí svého rivala Deutsche Wohnen. Jeho vlastníkům nabídne za akcii 53 eur, což je o jedno euro více než při předchozím neúspěšném pokusu. Akcie obou firem v pondělí na burze v reakci mírně zpevňují - akcie Vonovie kolem poledne přidávaly více než 1,5 procenta, akcie Deutsche Wohnen do půl procenta. Největší letošní realitní transakci v Evropě musí ještě povolit německý úřad pro finanční dozor (BaFin).
- Americká průmyslová společnost Parker-Hannifin koupí z 6,3 miliardy liber britskou zbrojní a leteckou firmu Meggitt. Akvizice umožní americké firmě získat větší podíl na britském trhu a zlepší její konkurenceschopnost na leteckém trhu v době, kdy se toto odvětví začíná zotavovat z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Akcionáři Meggitt za jednu akcii dostanou osm liber, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 70,5 procenta.
- Estonský provozovatel alternativní přepravy Bolt získal od investorů 600 milionů eur. Získané peníze chce použít na expanzi v rychlém doručování potravin, aby si upevnil postavení na tomto rychle rostoucím, ale silně konkurenčním trhu.
- Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu americké internetové společnosti Facebook na převzetí startupu Kustomer, který působí v oblasti softwaru pro řízení vztahů se zákazníky. Důvodem jsou obavy, že transakce omezí hospodářskou soutěž a povede k dalšímu posílení pozice firmy Facebook na trhu s internetovou reklamou.
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde tak o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
- Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5 miliardy korun. Je to o 8,6 miliardy více než v květnu a o 20 miliard korun více než v červnu 2020. Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.
- Členské státy Mezinárodního měnového fondu schválily návrh zvýšit objem nouzových rezerv o 650 miliard USD. Padla tak poslední překážka, která tomu dosud stála v cestě. Jde o největší rozšíření nouzových rezerv za 77 let existence měnového fondu, platit začne od 23. srpna. Peníze mají příjmovým zemím pomoci vypořádat se s rostoucím dluhem a s následky pandemie nemoci covid-19, oznámil fond. Rozšíření nouzových rezerv MMF, takzvaných zvláštních práv čerpání (Special Drawing Rights - SDR), je první od roku 2009. Tehdy byly těsně po globální finanční krizi rezervy posíleny o 250 miliard USD.
- Ve Španělsku se v červenci proti předchozímu měsíci snížil počet nezaměstnaných o 5,47 procenta. Je to nejprudší meziměsíční pokles od roku 1996, kdy se údaj začal zveřejňovat. Oznámilo to v úterý španělské ministerstvo práce. Počet nezaměstnaných klesá už pátý měsíc po sobě, a to navzdory opětovnému nárůstu onemocnění covidem-19 díky po uvolnění protipandemických opatření.
- Francouzská farmaceutická společnost Sanofi se chce více angažovat ve vývoji látek na bázi mRNA, které se využívají i k výrobě vakcín proti covidu-19. Výrobce léků v úterý oznámil, že za 3,2 miliardy USD převezme americkou biotechnologickou společnost Translate Bio, která v tomto oboru podniká. Obě firmy už spolupracují na vývoji mRNA vakcín, tedy takových, které jsou založeny na mediátorové ribonukleové kyselině.
- Německá pošta přispěje k ochraně klimatu nákupem 12 elektrických nákladních letadel. Dopisy a balíky budou doručovat na stokilometrové vzdálenosti. V úterý to uvedla divize Deutsche Post, společnost DHL Express, a dodala, že plánuje první síť elektrických nákladních letadel na světě.
- Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.
- Červnové výrobní ceny v eurozóně meziměsíčně 1,4 % (květen 1,3 %, odhad 1,4 %), meziročně 10,2 % (květen 9,6 %, odhad 10,3 %).
- Ve středu oznámené červencové hodnoty evropských indexů nákupních manažerů (PMI) ve službách jsou nižší, než očekávali analytici. PMI ve službách pro země eurozóny stoupl na 59,8 bodu z červnových 58,3 a nedosáhl tak odhadovaných 60,4 bodu. Index nenaplnil očekávání analytiků v žádné z velkých evropských ekonomik. V Německu a Itálii přesto vykázal vyšší tempo růstu než v červnu, ve Francii a Španělsku růst aktivity ve službách zpomalil. Ve všech evropských zemích, v nichž společnost Markit index měří, se jeho hodnota pohybovala nad padesáti body, které jsou hranicí mezi růstem a poklesem aktivity v sektoru služeb.
- Britská strojírenská společnost Rolls-Royce se dohodla na prodeji své norské divize pro výrobu lodních motorů Bergen Engines britské firmě Langley Holdings za 110 milionů eur. Transakce je součástí plánu společnosti Rolls-Royce na prodej části majetku v hodnotě dvou miliard liber. Firma se už dříve dohodla na prodeji norské divize ruské společnosti TMH Group, Norsko ale v březnu transakci zablokovalo kvůli obavám o národní bezpečnost. TMH měla za divizi zaplatit 150 milionů eur, uvedla ve středu agentura Reuters.
- Analytik Andrzej Nowaczek z HSBC zvýšil cílovou cenu akcií Komerční banky ze 740 na 810 Kč, ponechal doporučení "držet". Analytik Mikhail Shlemov z VTB Capital zvýšil cílovou cenu z 910 na 950 Kč při zachovaném nákupním doporučení a Samuel Goodacre z JPMorgan zvedl cíl pro akcie KB z 970 na 1 025 Kč při doporučení "overweight".
- Červnové maloobchodní tržby v eurozóně meziměsíčně 1,5 % (květen 4,1 %, odhad 1,7 %), meziročně 5% (květen 8,6 %, odhad 4,5 %).
- Německo: Průmyslové objednávky v červnu meziročně vzrostly o 26,2 % (odhad: +22,9 %). Podnikové objednávky v Německu v červnu meziročně (očištěno o vliv počtu pracovních dnů) vzrostly o 26,2 % (odhad: +22,9 %, květen: +54,3 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,1 % (odhad: +2 %, květen: -3,7 %).
- Francie: Průmyslová výroba v červnu meziměsíčně +0,5 % (odhad: +0,6 %, květen: -0,4 %).
- Centrální banka Spojeného království podle očekávání v srpnu sazby nezměnila, základní úrok ponechala na 0,1 %. Rozhodnutí vedení banky bylo jednomyslné (8 hlasů z 8 pro ponechání sazeb beze změny). Program odkupu aktiv ponechala banka na objemu 875 miliard GBP většinou sedmi hlasů (dalších 20 miliard GBP zůstává v programu na odkup firemních bondů). Podle banky by se inflace měla ve čtvrtém kvartálu pohybovat okolo 4 %, poté by se měla vracet níže, tedy k 2% cíli Bank of England.
- Bankovní rada České národní banky podle očekávání opět zvýšila úrokové sazby a zlepšila výhled letošního růstu české ekonomiky. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Banka zvýšila také lombardní sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 %. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, ponechala ČNB beze změny na 0,05 %. Důvodem zvýšení sazeb jsou podle ekonomů především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Ve zvyšování úrokových sazeb přitom bude ČNB podle ekonomů pokračovat.
- Moody's zvedla všechny úvěrové ratingy Deutsche Bank (ve čtvrtek +1,38 %) o stupeň. Dlouhodobý depozitní rating Deutsche Bank se posunul na A2, nejvýše od roku 2014.
- Katarský regulátor zakázal státnímu leteckému dopravci Qatar Airways používat 13 letadel Airbus A350, protože povrch trupu strojů pod vrchním nátěrem se poškozuje rychleji, než se očekávalo. Katarské aerolinky, největší zákazník výrobce letadel Airbus (ve čtvrtek +1,92 %), již několik měsíců odmítají převzít další vyrobená letadla, dokud se nevyřeší problémy s degradací uhlíkových kompozitních materiálů. O zákazu letů informovaly agentury AP a Reuters na základě prohlášení Qatar Airways.
Výsledková sezóna
- Největší britská banka HSBC ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila zisk před zdaněním na 5,6 miliardy USD z loňských srovnatelných 2,6 miliardy USD. Hospodaření banky, která se zaměřuje na Asii, podpořil lepší než očekávaný vývoj špatných úvěrů. HSBC, která je podle objemu aktiv největší bankou v Evropě, to uvedla v pondělním sdělení.
- Nizozemský pivovar Heineken za šest měsíců letošního roku zvýšil provozní zisk bez mimořádných nákladů o 109 procent na 1,63 miliardy eur. Společnost ale v pondělním sdělení také varovala před slabším vývojem ve zbývající části roku. Zdůvodnila to růstem nákladů, které snižují ziskovou marži, a pokračující pandemií na důležitých trzích.
- Italský výrobce luxusních aut Ferrari ve druhém čtvrtletí zvýšil hrubý provozní zisk více než trojnásobně, zejména díky prudkému růstu odbytu ve srovnání se stejným obdobím loni, kdy prodej a výrobu aut po celém světě negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19. Zisk před zdaněním, odpisy a úroky (EBITDA) za duben až červen vystoupil na 386 milionů eur z loňských srovnatelných 124 milionů eur.
- Automobilka Stellantis vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 5,9 miliardy eur po loňské ztrátě 813 milionů eur způsobené pandemií. Skupina vznikla v lednu spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Skupina v úterním sdělení také upozornila, že se jí podařilo za pololetí dosáhnout proti očekávání rychlejšího pokroku v úsporách. Měla i rekordní marži, přestože kvůli nedostatku polovodičů musela přerušit výrobu. Celkem tak vyrobila o 700 000 vozidel méně.
- Německý výrobce luxusních aut BMW hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 4,8 miliardy eur po ztrátě 212 milionů eur před rokem. Výsledky byly lepší, než očekávali analytici, zejména díky oživení prodeje po pandemii. Automobilka ve svém úterním sdělení také díky příznivým výsledkům zlepšila výhled na celý rok, ale upozornila, že ve druhém pololetí se bude muset vypořádat s negativními dopady způsobenými růstem cen surovin a nedostatkem čipů.
- Britská těžební společnost BP se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku, pomohly jí vyšší ceny ropy a plynu spolu s oživením poptávky. Čistý zisk za duben až červen dosáhl 2,8 miliardy USD po ztrátě 6,68 miliardy USD ve stejném období loni. Firma současně v úterní tiskové zprávě oznámila, že o čtyři procenta zvýší dividendu a že počítá s výraznějším odkupem svých akcií. To je krok, který často zvýší jejich cenu.
- Největší italská pojišťovna Generali v pololetí meziročně zvýšila provozní zisk o 10,4 procenta na tři miliardy eur. Výsledek překonal očekávání. Firma, která působí i v Česku, uvedla, že by díky němu měla splnit svůj celoroční hospodářský výhled.
- Francouzská banka Société Générale, která vlastní českou Komerční banku, vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,44 miliardy eur ve srovnání se ztrátou 1,26 miliardy eur ve stejném období loni. Hospodaření podpořily nižší náklady na špatné úvěry a oživení v domácí divizi běžných bankovních služeb. Banka v úterním sdělení současně zlepšila výhled na celý rok.
- Čistý zisk Komerční banky vzrostl v prvním pololetí meziročně o 17,4 % na 5,258 miliardy korun. Provozní výnosy se naopak snížily o 1,8 % na 14,805 miliardy korun. Výsledky byly podobně jako před rokem ovlivněné pandemií covidu-19. Představenstvo banky, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, chce svolat ve čtvrtém čtvrtletí mimořádnou valnou hromadu, která má rozhodnout o rozdělení prozatímní dividendy ze zisků z let 2019 a 2020, které byly zadrženy kvůli regulačním omezením souvisejícím s pandemií. Objem výplaty podléhá potvrzení regulátorem, které se očekává do září.
- Německá finanční společnost Commerzbank se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 527 milionů eur po zisku 183 milionů eur před rokem. Banka ve středu uvedla, že na její hospodářské výsledky měly negativní dopady vysoké náklady na restrukturalizaci aktivit. Čtvrtletní ztráta byla vyšší, než očekávali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 504 milionů eur. Cena akcií Commerzbank po zveřejnění výsledků sestoupila až na tříměsíční minimum, kolem poledne akcie ztrácely přes čtyři procenta.
- Výsledky Deutsche Post (ve čtvrtek +0,64 %) ve 2Q: Zisk EBIT 2,08 miliardy EUR (odhad: 1,92 miliardy EUR).
- Výsledky Glencore (ve čtvrtek -1,46 %) v 1H: Očištěný zisk EBITDA 8,65 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD), firma oznámila mimořádnou dividendu 0,04 USD na akcii a zpětný odkup akcií v objemu 650 milionů USD.
- Výsledky KBC Group (ve čtvrtek +2,13 %) ve 2Q: Čistý zisk 793 milionů EUR, čistý úrokový výnos +2 % na 1,094 miliardy EUR.
- Výsledky Crédit Agricole (ve čtvrtek -0,30 %) ve 2Q: Čistý zisk 1,97 miliardy EUR (odhad: 1,22 miliardy EUR).
- Výsledky Rolls-Royce (ve čtvrtek +5,03 %) v 1H: Očištěný provozní zisk 307 milionů GBP (odhad: -156,4 milionu GBP).
- Výsledky Bayer (ve čtvrtek -6,57 %) ve 2Q: Očištěný zisk EBITDA 2,58 miliardy EUR (odhad: 2,87 miliardy EUR), firma přebírá americkou Vividion Therapeutics za 1,5 miliardy USD. Bayer také zvedl roční prognózu tržeb na zhruba 44 miliard EUR, dosud očekával 42-43 miliard EUR.
- Očištěná provozní ztráta německé letecké společnosti Lufthansa (ve čtvrtek +2,38 %) ve druhém čtvrtletí letošního roku klesla o 43 % na 952 milionů eur. Hospodaření podpořilo postupné ožívání cestovního ruchu po pandemii a rychlejší snižování nákladů. Uvedla to společnost, která kromě aerolinek stejného jména vlastní také aerolinky Eurowings, Swiss, Brussels a Austrian Airlines.
- Výsledky Merck KGaA (ve čtvrtek +5,77 %) ve 2Q: Očištěný hrubý provozní zisk 1,58 miliardy EUR (odhad: 1,43 miliardy EUR), tržby 4,87 miliardy EUR (odhad: 4,76 miliardy EUR).
- Výsledky Continental (ve čtvrtek +0,49 %) ve 2Q: Tržby 9,91 miliardy EUR (odhad: 9,64 miliardy EUR). Continental zpřesnil výhled celoročních tržeb na 33,5-34,5 miliardy EUR z předchozích 32,5-34,5 miliardy EUR. Varoval před pokračujícím nedostatkem čipů na světových trzích a zvýšenými cenami surových materiálů, tyto faktory mají zatěžovat automobilový průmysl po zbytek roku.
- Německému průmyslovému konglomerátu Siemens (ve čtvrtek +2,54 %) vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk téměř trojnásobně na 1,5 miliardy eur. Ve srovnatelném období loni hospodářské výsledky firmy zasáhla koronavirová pandemie a mimořádné náklady související s oddělením energetické divize. Společnost současně ve čtvrtečním prohlášení potřetí v tomto fiskálním roce zvýšila celoroční výhled.
- Provozní zisk největšího internetového prodejce textilu v Evropě Zalando (ve čtvrtek -5,33 %) klesl vinou vyšších výdajů na marketing ve druhém čtvrtletí meziročně o 13 % na 184 milionů eur. Byl tak mírně slabší, než odhadovali analytici. Akcie německé firmy v reakci na to výrazně oslabovaly, investoři si u společnosti loni zvykli, že odhady překonávala.
- Čistý zisk výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas (ve čtvrtek -5,06 %) ve druhém čtvrtletí činil 387 milionů eur po ztrátě 243 milionů eur ve stejném období loni. Zpět do zisku pomohla firmě obnova poptávky se slábnoucí pandemií nemoci covid-19, která zvýšila tržby. Společnost zároveň zlepšila výhled na celý letošní rok.
Zdroj: ČTK, CNBC