Americké akcie v pátek oslabily, dolarový index skončil beze změny
Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Investoři se v pátek snažili zpracovat smíšené statistické údaje a trápila je také nejistota, jaký dopad bude mít nová varianta koronaviru omikron.
Index Dow klesl o 0,17 % na 34 580,08 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,84 % na 4 538,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,92 % na 15 085,47 bodu. Index volatility VIX stoupl o 9,73 % na 30,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět a půl bazického bodu na 1,356 %.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu klesla na 4,2 % z říjnových 4,6 %, a dostala se tak nejníže od loňského února, tedy od doby před pandemií. Ekonomika vytvořila kolem 210 000 pracovních míst, analytici však čekali zvýšení počtu pracovních míst až o 550 000.
Zpráva Institutu nákupních manažerů (ISM) pak ukázala, že růst aktivity v americkém sektoru služeb v listopadu nečekaně zrychlil a dosáhl nového rekordního maxima. Podniky zvýšily počet nových zaměstnanců, nebylo ale vidět, že by se zmírnily problémy s dodávkami, a ceny zůstaly vysoké. V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se služby podílejí více než dvěma třetinami.
Obě statistiky zřejmě ovlivnily očekávání investorů ohledně dalšího postupu americké centrální banky v její měnové politice. Šéf Fedu Jerome Powell tento týden uvedl, že banka zváží rychlejší ukončení programu skupování dluhopisů, což někteří považují za krok směrem k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb. Podle analytiků se trhy zřejmě domnívají, že zpráva o zaměstnanosti byla dostatečně silná na to, aby Fed pokračoval v nastoupené cestě urychleného omezování nákupu aktiv.
Investoři spolu se statistikou sledují také zprávy o šíření varianty koronaviru omikron do desítek zemí. Zatím není jasné, jak je nová varianta závažná či jakou úroveň ochrany poskytují stávající vakcíny proti covidu-19.
Všechny tři indexy klesly i za celý týden. Dow ztratil 0,9 %, S&P 500 se snížil o 1,2 % a Nasdaq Composite přišel o 2,6 %.
Dolar v pátek uzavřel vůči koši měn beze změny
Kurz amerického dolaru v pátek skončil ke koši měn beze změny. Zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA sice byla slabší, než se čekalo, nicméně její součástí byla i příznivá revize a některé detaily, které naznačily, že plán Fedu na urychlení omezování nákupu aktiv a očekávání několikanásobného zvýšení úrokových sazeb v příštím roce zůstávají nezměněny. Pokles akciových trhů a výnosů dluhopisů kvůli variantě omikron pak zvýšil zájem o bezpečnější měny - japonský jen a švýcarský frank.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nakonec uzavřel beze změny na 96,16 bodu. Euro vůči dolaru stouplo o 0,1 % na 1,1311 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v listopadu vzniklo 210 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 550 tisíc míst po vzniku zhruba 546 tisíc míst v říjnu (revidováno z 531 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 4,2 % z 4,6 % v říjnu, čekal se pokles na 4,5 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb v listopadu nečekaně zrychlil a dosáhl nového rekordního maxima. Podniky zvýšily počet nových zaměstnanců. Nebylo však vidět, že by se zmírnily problémy s dodávkami a ceny zůstaly vysoké, uvedl v pátek Institut nákupních manažerů (ISM). V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se služby podílí více než dvěma třetinami.
- Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer, očekává, že její očkovací látka bude chránit před těžkým průběhem onemocnění i u lidí nakažených novou variantou omikron. V pátek to řekl šéf firmy Ugur Sahin a dodal, že by BioNTech byl schopen poměrně rychle svou vakcínu upravit "na míru" omikronu, pokud by to bylo nutné. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že stále vyhodnocuje rizika plynoucí z nové varianty, výrobci vakcíny by však podle ní měli být připraveni.
- Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, pomocí které se snaží zablokovat dohodu, na jejímž základě by americký výrobce mikročipů Nvidia převzal britského rivala Arm. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž hodnota transakce přesahuje 80 miliard dolarů. Žaloba představuje další překážku pro dokončení dohody, která už čelí hloubkovému vyšetřování v Evropské unii a v Británii.
- Největší čínská alternativní taxislužba Didi plánuje stažení z newyorské akciové burzy NYSE (New York Stock Exchange) a uvedení na burze v Hongkongu. Ve Spojených státech se její akcie obchodují teprve pět měsíců. Čínské úřady po Didi požadovaly, aby uvedení na americkou burzu pozastavila, a firma si kvůli neuposlechnutí vysloužila jejich nevoli, připomněla agentura Reuters.
- Čínské firmy, které mají akcie na burzách ve Spojených státech, budou muset zveřejňovat více informací než dosud, zejména o svém auditu. Uvedla to americká Komise pro cenné papíry (SEC), která k tomu ve čtvrtek vydala souhrn pokynů. Nutné bude také sdělovat, jaké má daná firma vazby na čínskou vládu. Pokud se čínské firmy odmítnou přísnějším pravidlům podrobit, budou muset z amerických akciových trhů odejít.
- Kanadská ekonomika vytvořila v listopadu zhruba 153 700 pracovních míst, což je výrazně více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti klesla na šest procent a dostala se nejníže od začátku pandemie, zatímco počet odpracovaných hodin se vrátil na úroveň před pandemií. Analytici očekávali, že vznikne kolem 35 000 pracovních míst. U míry nezaměstnanosti čekali pokles na 6,6 procenta z říjnových 6,7 procenta.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zahájil právní kroky proti americkým internetovým společnostem Google a Meta, které by mohly vést k uvalení pokut odvozených od tržeb těchto podniků. Roskomnadzor oběma podnikům takovými pokutami pohrozil už v listopadu, a to kvůli tomu, že firmy ze svých platforem opakovaně neodstraňují nezákonný obsah.
- Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk prodal dalších 934 091 akcií firmy, za které utržil 1,01 miliardy dolarů (22,8 miliardy Kč). Vyplývá to ze čtvrteční zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Celkem se tento nejbohatší člověk na světě už z daňových důvodů zbavil asi deseti milionů akcií své firmy, celkem za ně získal zhruba 11 miliard dolarů.
- Říjnové průmyslové objednávky v USA meziměsíčně stouply o 1 % po zářijovém zvýšení o 0,5 % a při očekávaném nárůstu o 0,5 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Rozjednané prodeje domů v USA v říjnu meziročně klesly o 1,4 % (září: -8 %), meziměsíčně se zvýšily o 7,5 % (odhad: +1 %, září: -2,4 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v listopadu klesl na 11,8 bodu (říjen: 14,6 bodu).
- Jack Dorsey končí ve funkci generálního ředitele americké společnosti Twitter (v pondělí -2,66 %). Jeho nástupcem se s okamžitou platností stává Parag Agrawal, nynější technologický ředitel firmy.
- Demokraté amerického prezidenta Joea Bidena stále hledají viníky, kteří stojí za vysokým růstem cen. Některá zdůvodnění zaznívající z jejich úst jsou ale poněkud hloupá, píše ve svém komentáři redakční rada amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.
- Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms (v úterý -4,01 %), která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém sdělení v úterý. Facebook s nařízením nesouhlasí.
- Sdílet na sociální síti Twitter (v úterý -4,02 %) fotografie či videa běžných lidí bez souhlasu zobrazených jednotlivců je nově proti pravidlům platformy. Ta v úterý změnu oznámila s tím, že když jim lidé nahlásí záběry zveřejněné bez jejich svolení, bude tento obsah odstraněn. Výjimku však mají snímky známých osobností či jiných lidí publikované ve veřejném zájmu.
- Spotřebitelé v USA v pondělí v rámci takzvaného Cyber Monday utratili on-line 10,7 miliardy USD, o 1,4 % méně než před rokem. Vyplývá to z dat Adobe Analytics. Jde o první meziroční pokles od doby, co společnost údaje sleduje.
- Komise FDA těsně (poměrem hlasů 13 ku 10) doporučila pilulku společnosti Merck & Co (v úterním after-marketu +1,7 %) proti covidu-19 v režimu "emergency use".
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v září vyskočil o 19,1 % (odhad: +19,3 %, srpen: +19,6 %). Index cen domů FHFA v září stoupl o 0,9 % (srpen: +1,0 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v listopadu klesl na 61,8 bodu (odhad: 67 bodů, říjen: 68,4 bodu).
- Index spotřebitelské důvěry v USA od Conference Board v listopadu klesl na 109,5 bodu (odhad: 112 bodů, říjen: 111,6 bodu).
- Americký provozovatel burz Nasdaq uzavřel partnerství se společností Amazon, s níž své americké trhy začne od roku 2022 přesouvat do prostředí cloudu. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg. Připomněla, že dříve tento měsíc se stejným úmyslem uzavřela dohodu s Googlem společnost CME Group. Nasdaq začne obchodovat z prostředí cloudu od příštího roku, jako první v něm bude fungovat burza s opcemi Nasdaq MRX.
- Generální ředitel technologické společnosti Microsoft Satya Nadella prodal minulý týden téměř polovinu svých firemních akcií za více než 285 milionů dolarů. Vyplývá to ze záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Jeho krok vyvolal spekulace, píše německý časopis Der Spiegel.
- Americká společnost ExxonMobil, která je největším těžařem ropy ve Spojených státech, plánuje do roku 2027 roční kapitálové výdaje v rozmezí 20 miliard až 25 miliard USD. Firma ve středu také oznámila, že chce investovat mimo jiné do nízkouhlíkových projektů.
- Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě doporučil nasazení pilulky proti covidu-19 od společnosti Merck. Poradci, jejichž verdiktem se FDA nemusí řídit, se vyslovili poměrem 13 ku deseti hlasům pro schválení léčiva molnupiravir pro osoby s mírnými příznaky, u nichž však hrozí riziko těžkého covidu-19. Pokud dá FDA léčivu zelenou, mohlo by být ve Spojených státech k dispozici za několik týdnů, píše list The New York Times.
- Pokud inflace potrvá déle a vzroste více, než se očekává, bude představovat hlavní riziko pro jinak příznivý výhled ekonomiky, uvádí ve své středeční zprávě o ekonomickém výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální ekonomický růst má letos dosáhnout 5,6 procenta. Pak se podle odhadu OECD zmírní na 4,5 procenta v roce 2022 a na 3,2 procenta v roce 2023.
- Americký index nákupních manažerů ve výrobě sestavovaný společností IHS Markit v listopadu klesl podle finálních dat na 58,3 bodu z 58,4 bodu (flash: 59,1 bodu). Ukazatel od ISM naopak stoupl na 61,1 bodu z 60,8 bodu (odhad: 61 bodů).
- Stavební výdaje v USA v říjnu meziměsíčně stouply o 0,2 % po zářijovém snížení o jednu desetinu procenta a nedosáhly tak očekávaného zvýšení o 0,4 %.
- Provozovatel internetové sociální sítě Facebook, která je součástí americké společnosti Meta Platforms, ve středu požádal soud, aby zamítl antimonopolní žalobu, kterou na něj podala americká Federální obchodní komise (FTC). Tato žaloba mimo jiné vyzývá soud, aby firmě nařídil prodej dvou velkých divizí. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americká společnost Square, kterou vede zakladatel firmy Twitter Jack Dorsey, změní název a bude se jmenovat Block. Učiní tak na znamení, že se chce více soustředit na kryptoměny a technologii blockchainu. Firma to uvedla ve svém středečním sdělení. Dorsey odstoupil z pozice generálního ředitele Twitteru teprve minulý týden.
- Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) vydal směrnici o letové způsobilosti letadel Boeing 737 MAX. Směrnice je důležitým krokem k tomu, aby se letadlo mohlo po více než dvou a půl letech vrátit v Číně do provozu, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.
- Česká chemická společnost Draslovka dokončila převzetí divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za 521 milionů dolarů, tedy v přepočtu téměř 12 miliard korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Dodala, že se tak stala největším světovým výrobcem pevného kyanidu sodného a světovým lídrem ve výrobě, technologickém vývoji a distribuci speciálních chemických produktů na bázi kyanovodíku.
- Technologická společnost Google odložila kvůli nové variantě koronaviru označované jako omikron návrat do kanceláří v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Informoval o tom ve čtvrtek server Business Insider na základě interní zprávy šéfa evropské divize podniku Matta Brittina. Původně se zaměstnanci Googlu měli do kanceláří vrátit 10. ledna a počítalo se s hybridním modelem práce, tedy zčásti z domova.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 27. listopadu stoupl na 222 tisíc ze 194 tisíc o týden dříve. Očekáváno bylo zvýšení na 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 20. listopadu klesl na 1,956 milionu z 2,063 milionu o týden dříve při odhadovaném snížení na 2 miliony.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky salesforce.com v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 6,86 miliardy USD (odhad: 6,80 miliardy USD). Investory zklamal výhled firmy.
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 4QFY2021: Tržby 7,35 miliardy USD (odhad: 7,38 miliardy USD).
- Výsledky Snowflake v 3Q: Ztráta na akcii 0,51 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 334,4 milionu USD (odhad: 306 milionů USD).
- Výsledky Dollar General v 3Q: Zisk na akcii 2,08 USD (loni: 2,31 USD, odhad: 2,01 USD), tržby 8,517 miliardy USD (loni: 8,199 miliardy USD, odhad: 8,496 miliardy USD).
- Výsledky Kroger v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (loni: 0,71 USD, odhad: 0,67 USD), tržby 31,86 miliardy USD (loni: 29,72 miliardy USD, odhad: 31,2 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK