Evropské akcie sice v pátek oslabily, uplynulý týden pro ně však byl ziskový
Páteční sentiment evropských akciových trhů kromě pokračujícího šíření varianty omikron negativně ovlivnila také zpráva o růstu americké inflace nejvyšším tempem za posledních bezmála čtyřicet let. Mezi akciovými sektory se nejhlouběji ponořilo odvětví maloobchodu, které zlevnilo o 1,4 %. Během uplynulého týdne se všem významným evropským akciovým indexům podařilo posílit.
Celoevropský index Stoxx 600 v pátek oslabil o 0,30 % na 475,56 bodu (za týden +2,76 %), německý DAX ztratil 0,10 % na 15 623,31 bodu (za týden +2,99 %), britský FTSE 100 odepsal 0,40 % na 7 291,78 bodu (za týden +2,38 %) a francouzský CAC 40 pozbyl 0,24 % na 6 991,68 bodu (za týden +3,34 %).
Páteční dění na evropských trzích
- Na burze ve Frankfurtu nad Mohanem se začalo obchodovat s akciemi společnosti Daimler Truck AG, která je výrobcem nákladních automobilů a autobusů. Završil se tak dlouho očekávaný proces oddělení této divize od skupiny Daimler AG, která se nyní přejmenuje na Mercedes-Benz AG. Záznamy z burzy ukazují, že akcie se začaly obchodovat v ceně 28 eur za kus.
- Akcionáři britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell schválili návrh přesunout sídlo firmy z Nizozemska do Británie. Podle agentury Reuters o tom v pátek rozhodla jejich mimořádná valná hromada. Záměr už dříve rozladil nizozemskou vládu, protože jedním z hlavních důvodů přesunu sídla jsou spory o postup při danění dividend. Před budovou, kde se valná hromada koná, protestují ekologičtí aktivisté.
- Evropská komise (EK) bezpodmínečně schválí akvizici společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči a kterou se chystá převzít americký softwarový gigant Microsoft. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom v pátek informovala agentura Reuters. Hodnota transakce činí zhruba 16 miliard dolarů. Antimonopolní úřady ve Spojených státech a v Austrálii už fúzi schválily.
- Německá harmonizovaná inflace v listopadu stoupla meziročně na 6 % z říjnových 4,6 % a naplnila očekávání analytiků
- Britská průmyslová výroba v říjnu meziměsíčně klesla o 0,6 % (září -0,4 %, odhad +0,1 %)
Stalo se v Evropě v uplynulém týdnu
- Meziroční růst maloobchodních tržeb v Česku v říjnu zrychlil na 5,6 % ze zářijových revidovaných 3,7 %. Loňské tržby ovlivnila protiepidemická opatření, prodej v některých kamenných obchodech byl omezen. Proti letošnímu září se tržby očištěné o sezónní vlivy zvýšily o 1,4 %. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad.
- Zakázky německého průmyslu v říjnu klesly proti předchozímu měsíci o 6,9 %, příčinou je hlavně slabší poptávka ze zahraničí, oznámil německý statistický úřad. Za poslední tři měsíce je to přitom už druhý silný propad. Nedostatek čipů a dalších elektronických součástek vyvolaný pandemií výrazně omezil dodávky a způsobil problémy ve výrobě v německém automobilovém průmyslu a dalších důležitých odvětvích největší evropské ekonomiky.
- Případné přijetí eura by mělo dále zvýšit přínosy, které pro Českou republiku vyplývají z její obchodní provázanosti se zeměmi platícími eurem a z otevřenosti české ekonomiky. Na druhou stranu vstup do eurozóny by přinesl rizika, která plynou ze ztráty nezávislé měnové politiky České národní banky a stabilizační role kurzu koruny. Problémem je také nedokončená konvergence, tedy přibližování se úrovně, Česka k eurozóně hlavně u cen a mezd. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Česká národní banka. Ta rozdělila charakteristiky českého hospodářství z pohledu vstupu do eurozóny do tří skupin, tedy ukazatele s relativně nízkou míru rizik při přijetí eura, neutrální ukazatele a rizikové ukazatele.
- O rakouskou realitní firmu IMMOFINANZ se rozhořel boj. V pátek podala nabídku na její převzetí společnost CPI Property Group, kterou ovládá český miliardář Radovan Vítek, a v pondělí se objevila konkurenční nabídka. Ta je vyšší, podala ji společnost S IMMO a je na 10% podíl.
- Italská společnost Enel začne prodávat elektřinu australským podnikům. Na tamním trhu bude konkurovat mimo jiné společnosti Royal Dutch Shell, která před dvěma lety převzala v Austrálii největšího prodejce elektřiny firmám. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Enel je největší energetickou společností v Evropě.
- V německém automobilovém koncernu Volkswagen se zřejmě podařilo vyřešit neshody mezi šéfem podniku Herbertem Diessem a závodní radou. Třiašedesátiletý Diess tak s největší pravděpodobností zůstane v čele koncernu. Agentuře Reuters to v pondělí řekl zdroj obeznámený se situací.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v prosinci klesla na nejnižší úroveň od letošního dubna. Hospodářské vyhlídky totiž zastiňují obnovené restrikce, jež mají omezit šíření koronaviru. Ukazují to výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix. Index důvěry v německou ekonomiku klesl pátý měsíc za sebou.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v listopadu stoupl na 55,5 bodu (odhad: 52 bodů, říjen: 54,6 bodu).
- Průmyslová výroba v Německu v říjnu nečekaně silně vzrostla, i když omezení dodávek surovin a součástek nadále výrobu brzdilo. Ve srovnání s předchozím měsícem a podle sezónně upravených údajů se výroba zvýšila o 2,8 %. V září naopak o 0,5 % klesla. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Ekonomika Evropské unie v třetím čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozím kvartálem o 2,1 %. V zemích platících eurem se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,2 %. Tempo růstu v obou regionech tak zůstalo stejné jako v druhém čtvrtletí. Vyplývá to z finální zprávy zprávy, kterou v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci zhoršila. Čtvrtá vlna pandemie covidu-19 a přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích kalí výhled největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil institut ZEW.
- Investice do začínajících evropských technologických firem, tzv. startupů, v letošním roce poprvé překročí 100 miliard USD. Vyplývá to ze studie společnosti Atomico. Loni investice stagnovaly na částce zhruba 40 miliard USD.
- Německá automobilka BMW prodala svůj miliontý vůz s elektrickým pohonem. Počítá přitom čistě elektrické vozy i ty hybridní. Do roku 2025 jich plánuje prodat dva miliony.
- Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se v úterý shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámských hygienických potřeb. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.
- Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky prý naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění. Dvoudávkový režim podle výrobců očkovací látky vytvářel výrazně méně neutralizujících protilátek ve srovnání s testy na dřívějších podobách viru SARS-CoV-2. Ovšem třetí dávka jejich hladinu navýšila na 25násobek a dostala ji na podobnou úroveň jako dvoudávkový režim při prvotní klinické studii.
- Švýcarská potravinářská firma Nestlé prodá část svých akcií v kosmetické firmě L'Oréal v hodnotě 8,9 miliardy eur. Podíl Nestlé tak klesne na zhruba 20 procent. Je to poprvé za sedm let, kdy se Nestlé rozhodla snížit svůj podíl ve francouzském kosmetickém gigantu. Akcie od Nestlé koupí přímo L'Oréal.
- Spotřebitelské ceny v Maďarsku stouply v listopadu v meziročním srovnání o 7,4 procenta, což byl nejvyšší růst za 14 let. V říjnu inflace činila 6,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil maďarský statistický úřad.
- Pandemie covidu-19 příští rok skončí a světová ekonomika se zcela zotaví. Ve svém výhledu na rok 2022 to ve středu uvedla americká investiční banka JPMorgan. Nové vakcíny a léky podle ní povedou k silnému cyklickému oživení, návratu globální mobility a k uvolnění zadržované poptávky ze strany spotřebitelů.
- Francouzský mediální konglomerát Vivendi chce do jara předložit nabídku na převzetí mediální společnosti Lagardere. Pokud půjde vše podle plánu, bude to jedna z největších transakcí svého druhu v Evropě, která zásadně změní mediální scénu ve Francii, poznamenala agentura Reuters. Transakce by firmu Lagardere ocenila podle dřívějších propočtů asi na 3,4 miliardy eur
- Objem vývozu z Německa v říjnu po očištění o sezonní a kalendářní vlivy vzrostl proti předchozímu měsíci o 4,1 procenta na 117 miliard eur, a to navzdory přetrvávajícím problémům s dodávkami ve zpracovatelském průmyslu. Informoval o tom ve čtvrtek německý statistický úřad. Růst překonal odhady analytiků a je nejvyšší za více než rok. Nečekaný růst zaznamenal také dovoz, který se zvýšil o pět procent na 104,5 miliardy eur.
- Italský antimonopolní úřad vyměřil americké internetové společnosti Amazon pokutu 1,13 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Firma podle sdělení úřadu porušila pravidla hospodářské soutěže ve fungování svého elektronického tržiště a v logistice. Úřad jí proto nařídil zajistit nápravné kroky. Amazon s rozhodnutím úřadu zásadně nesouhlasí a odvolá se proti němu, informovala agentura Reuters.
- Avast ve čtvrtek oznámil akvizici americké technologické společnosti Evernym. Ta je průkopníkem v ochraně identity na internetu, kdy uživatelům dovoluje udržet osobní data mimo centrální databáze. Aplikace Evernymu umožňují uživatelům využívat internetové stránky bez přihlašovacích jmen a hesel, což odstraňuje riziko krádeží identity nebo zpronevěr.
- Spotřebitelé se ve světě dívají do budoucnosti s větším optimismem než v předchozích čtvrtletích, tři z pěti lidí věří v pozitivní vývoj. S rostoucím optimismem roste ochota utrácet v kamenných obchodech, za zábavu i cestování, vyplývá z průzkumu, který společnost PwC uskutečnila mezi 10 000 lidmi ve 26 zemích světa. Více optimisticky se přitom do budoucnosti dívají očkovaní a lidé pracující z domova.
- Evropská unie ve čtvrtek stanovila první část pravidel pro posuzování klimaticky šetrných investic, která mají od příštího roku pomoci nasměrovat peníze do takzvaných zelených projektů v energetice, dopravě či stavebnictví. Systém definuje například podrobnosti financování energetických zdrojů či výroby ekologicky čistých automobilů. Klasifikace se ale prozatím vyhýbá politicky nejcitlivějším otázkám podpory jaderné energie či plynu, které by Evropská komise (EK) chtěla dořešit do konce roku.
- Německý koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, vydá v příštích pěti letech na investice kolem 159 miliard eur. Z této sumy půjde 56 procent na elektromobilitu a digitalizaci, oznámila ve čtvrtek automobilka. Volkswagen plánuje, že se díky investicím a rozvoji stane do roku 2025 lídrem trhu s elektromobily.
- Německý Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) dal zelenou systému poloautonomního řízení značky Mercedes-Benz, která je dceřinou firmou automobilky Daimler. Otevřela se jí tak cesta k tomu, aby začala nabízet svůj systém Drive Pilot na mezinárodní úrovni, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Vysoce automatizovaný systém umožňuje řidiči soustředit se na jiné činnosti než řízení, když se vůz vybavený touto technologií nachází v hustém provozu nebo na ucpané dálnici, uvedl Mercedes-Benz.
- Evropská unie musí přehodnotit svůj rozpočtový rámec a změnit svá pravidla ohledně deficitů, aby podpořila postpandemické investice a hospodářský růst, protože svět se chce dostat z krize vyvolané nemocí covid-19. Prohlásil to ve čtvrtek prezident Emmanuel Macron při prezentaci priorit nadcházejícího francouzského předsednictví v EU.
Výsledková sezóna
- Cestovní společnost TUI Group hospodařila v loňském fiskálním roce se ztrátou. Do červených čísel se propadla již druhý rok za sebou kvůli pandemii nemoci covid-19. Ztráta za rok do konce září se ale snížila o více než pětinu na 2,5 miliardy eur. Ve výhledu na letošní rok je pak firma optimistická a očekává, že rezervace na léto se vrátí na úroveň před pandemií.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, TradingEconomics
Aktuality
